Gwałt - jak poradzić sobie z traumą?

Mimo że masz na to największą ochotę, nie zostawaj z problemem sama. Wyciągnij rękę po pomoc /fot.Fotolia fot. Fotolia
Gwałt to zmuszenie do odbycia stosunku płciowego. Nie ma znaczenia, czy osoba jest nam znana, czy nie. Okrutnego czynu, jakim jest gwałt, może dopuścić się nawet bliski przyjaciel, były partner bądź osoba zupełnie nieznana. Jak nastolatka może poradzić sobie z traumą po gwałcie? Czy zapomnienie, wyparcie tego, co się zdarzyło ze świadomości to dobre rozwiązanie?
/ 25.07.2011 14:41
Mimo że masz na to największą ochotę, nie zostawaj z problemem sama. Wyciągnij rękę po pomoc /fot.Fotolia fot. Fotolia

Oprawca

Nie zważa na krzyki, błagania i łzy. Pragnie jedynie zaspokoić własne potrzeby, a nasz sprzeciw może go jedynie dodatkowo podniecać. Często stosuje przemoc fizyczną, aby zapanować nad swoją ofiarą. Swoje działanie tłumaczy oznajmiając, że to nasza wina, prowokowałyśmy go i jeżeli komukolwiek o tym powiemy, gorzko tego pożałujemy. To z kolei przemoc psychiczna i szantaż emocjonalny...

Ofiara

Po wszystkim ofiara czuje upokorzenie, wstyd i chęć zapomnienia o wszystkim. Stara się wyprzeć z umysłu to wydarzenie. Ale czy jest to możliwe? Pierwszą reakcją jest chęć zmycia z siebie wszelkiego „brudu”. Zarówno tego zewnętrznego jak i emocjonalnego. Ciepła woda i góry mydła nie oczyszczą psychiki.

Czytaj też: Gwałt i jego konsekwencje

Gwałt i co dalej?

Ogromna chęć znalezienia się w domu, wykąpania, przebrania w czyste ubranie i udawanie, że nic się nie stało, powinny zostać zastąpione chęcią ukarania przestępcy. Gwałciciel może czuć się bezkarny powodując paniczny strach u swej ofiary. Jeżeli tak się stanie, nie powiadomimy nikogo, może zaatakować ponownie, inną, bezbronną i słabą dziewczynę w celu zaspokojenia żądz. Co możesz zrobić?

  • Powiadom rodziców – powinni natychmiast wezwać policję. Badanie lekarskie będzie wówczas niezbędne. Może je przeprowadzić lekarz policyjny, lekarz rejonowy i, na twoje życzenie, lekarz będzie tej samej płci, co Ty. Ważne, aby samo badanie zostało przeprowadzone przed upływem 24h od zgwałcenia, zanim jeszcze się wykąpiesz.
  • Przekaż ubranie do badań – odzież, którą miałaś na sobie należy przekazać policji. Stanowi ono ważny dowód.
  • Reaguj na niepokojące objawy – jeśli w ciągu kilku dni po gwałcie będą ci dokuczać: przykre podrażnienia, swędzenie, bóle, zaczerwienienie okolic intymnych – ponownie zgłoś się do lekarza.
  • Nie zostawaj sama – Nieważne w jaki sposób będziesz sobie tłumaczyła całą sytuację, jak będziesz zła i spragniona zemsty na swym oprawcy. Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić, to pozostać sama. Odtrącenie od siebie bliskich może pogłębić załamanie, czarne myśli i ból emocjonalny. Najlepiej mieć obok siebie przyjazną duszę – najlepszą przyjaciółkę, matkę.
  • Lecznicza rozmowaMożesz czuć się winna całego zajścia, „brudna” i w takiej sytuacji rozmowa na temat zgwałcenia bywa najlepszym sposobem, aby poradzić sobie z traumą. Pomoc psychologa pomoże w dalszym, normalnym życiu.

Nieważne jak dzielna starasz się być, trzymanie wszystkiego w sobie i zaprzeczanie utrudniają powrót do dobrego samopoczucia. Zamykając się w sobie, udawanie, że wszystko jest w porządku, prowadzą do przeżywania całego zajścia na nowo w Twojej głowie. Twarz może uśmiechać się do otoczenia, ale wewnątrz wciąż krzyczysz i nie możesz ruszyć do przodu.

Skorzystaj z pomocy innych. Nie jesteś sama.

Tu znajdziesz: Telefony zaufania

Redakcja poleca

REKLAMA