Paszteciki krucho-drożdżowe siostry Anastazji to pyszny dodatek na świąteczny stół. Podaj je do barszczu lub grzybowego sosu
fot. Adobe Stock, Dar1930
Pyszne paszteciki krucho-drożdżowe siostry Anastazji idealnie sprawdzą się jako dodatek do wigilijnych potraw. Najczęściej podaje się je do gorącego czerwonego barszczu, ale doskonale smakują także z sosem grzybowym, bigosem lub bez żadnych dodatkowych potraw. Możesz zwinąć je w klasyczny sposób albo przygotować kieszonki.
Najważniejsze w przygotowaniu pasztecików siostry Anastazji jest ciasto drożdżowe - musi być kruche zarówno na ciepło, jak i po wystudzeniu. Paszteciki mogą mieć klasyczny kształt, ale ciekawym pomysłem będzie także zwinięcie ciasta w sakiewkę.
Krucho-drożdżowe paszteciki najlepiej smakują na ciepło, od razu po upieczeniu. Możesz je także odgrzewać albo maczać w gorącym wigilijnym barszczu. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do sosu z suszonych grzybów.
Składniki na ciasto:
500 g mąki pszennej,
20 g drożdży świeżych lub 7 g suszonych,
50 ml ciepłego mleka,
łyżka cukru,
1 jajko + 2 żółtka,
200 g masła,
150 g śmietany 18%,
płaska łyżeczka soli.
Składniki na farsz:
500 g kapusty kiszonej,
50 g suszonych grzybów,
duża cebula,
sól i pieprz,
tłuszcz do smażenia.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki oprócz masła powinny być w temperaturze pokojowej.
Najpierw przygotuj farsz. Kapustę posiekaj na mniejsze kawałki (jeśli chcesz zabrać z niej kwasotę, najpierw przepłucz ją pod bieżącą wodą). Następnie ugotuj do miękkości.
Grzyby namocz w ciepłej wodzie przez 20 minut, a następnie posiekaj na drobno.
Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na niewielkiej ilości tłuszczu. Kiedy się zeszkli, dodaj kapustę oraz grzyby. Podsmaż, a następnie wlej odrobinę wody z moczenia grzybów.
Duś przez ok. 10 minut, a następnie odstaw z ognia i wystudź. Jeśli jest za dużo płynu, odcedź farsz.
Przygotuj ciasto. Mąkę przesiej do miski lub na stolnicę, robiąc charakterystyczny kopiec jak przy robieniu pierogów.
W osobnym naczyniu wymieszaj pokruszone drożdże, cukier oraz ciepłe, ale nie gorące mleko. Zasyp 3 łyżkami mąki z kopca i odstaw na 15 minut.
Jeśli używasz suszonych drożdży, pomiń etap przygotowywania rozczynu.
Po tym czasie do mąki dodaj gotowy rozczyn oraz pozostałe składniki na ciasto. Masło posiekaj, aby łatwiej było wyrabiać. Zagnieć ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne.
Ciasto nie wymaga wyrastania, od razu rozwałkuj je i podziel na równe kwadraty. Na każdy z nich połóż porcję farszu (na środek), a następnie zwiń boki ciasta, tworząc sakiewkę.
Tak przygotowane paszteciki ułóż na blasze i piecz w 180 stopniach przez 20 minut.
Gotowe paszteciki mogą od razu wylądować na świątecznym stole i być jedną z wigilijnych potraw. Dobrze smakują zarówno na ciepło, jak i zimno. Po wystudzeniu możesz przechowywać je w lodówce, najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku - ciasto drożdżowe lubi chłonąć zapachy z lodówki.
Paszteciki z kapustą i grzybami spokojnie przetrwają w lodówce nawet do 4 dni. Możesz je podawać na zimno lub odgrzać w piekarniku.
Upieczone i wystudzone paszteciki możesz z powodzeniem zamrozić i sięgać po nie, kiedy tylko chcesz. Jeśli więc zdarzy ci się przygotować większą ilość, wstaw je do zamrażarki i zachowaj na inne okazje. Możesz je wykorzystać w ciągu 3-4 miesięcy.
Najlepiej najpierw przymroź je przez godzinę na tacce, a dopiero potem przełóż do pudełka. Dzięki temu paszteciki się nie zlepią i będziesz mogła wyjąć dokładnie tyle, ile potrzebujesz, bez ryzyka, że coś się rozerwie.
Makowiec siostry Anastazji smakuje doskonale w każdej wersji. Będzie idealny podczas wigilijnej kolacji, a także do porannej czy też popołudniowej świątecznej kawy. Wypróbuj klasyczny zawijany przepis, spróbuj makowca japońskiego, ucieranego oraz z dodatkiem jabłek. Wybierz ten, który najbardziej ci smakuje.
Seromakowiec siostry Anastazji to doskonałe świąteczne ciasto łączące dwa klasyczne bożonarodzeniowe desery: makowiec i sernik. W seromakowcu siostry Anastazji znajdują się 3 warstwy: ucierane ciasto, warstwa serowa i warstwa z masy makowej. To tradycyjny przepis na makosernik, z którego korzystają miliony Polek.
Przepis na uszka siostry Anastazji to receptura, z której korzysta wiele Polek przy przygotowaniu tego wigilijnego przysmaku. Przepis na uszka siostry Anastazji wyróżnia się tym, że jest prosty i tradycyjny. Ciasto na uszka Anastazji zrobisz z mąki, jajek, wody i oliwy. Na farsz grzybowy do uszek potrzebujesz tylko masła, grzybów leśnych i cebuli.
Jakie świąteczne ciasta siostry Anastazji warto postawić na wigilijnym stole? Świetnie sprawdzi się aromatyczny sernik i korzenne ciasto z orzechami. Wybierz także tradycyjną babkę albo cynamonową szarlotkę z dodatkami. Świąteczne wypieki mogą być pyszne, a przy okazji proste do przygotowania. Zobacz, jak je zrobić.
Kruche ciasteczka z maszynki siostry Anastazji przygotujesz w kilka chwil, ale musisz mieć pod ręką specjalną nakładkę do maszynki, która umożliwia tworzenie struktury ciastek. Pamiętaj też, że maszynka musi być dokładnie wyczyszczona przed pracą. Do przygotowania wystarczy ci tylko kilka składników.
Zakwas z buraków siostry Anastazji idealnie sprawdzi się jako aromatyczna i idealnie kwaśna baza do barszczu czerwonego, ale z powodzeniem możesz go także pić. Wystarczy już 50 ml dziennie, aby poprawić odporność i wzmocnić pracę układu pokarmowego. Wystarczy tylko kilka składników i trochę cierpliwości, aby go przygotować.
Pyszne ciasto orzechowe siostry Anastazji możesz przełożyć zarówno jasnym, jak i ciemnym czekoladowym kremem. Podstawą jest upieczenie idealnego biszkoptu z dodatkiem posiekanych orzechów. Placek orzechowy świetnie komponuje się także z jabłkami oraz bakaliami. Oto sprawdzone przepisy na wypieki siostry Anastazji.
Placek japoński siostry Anastazji to przepyszna wariacja na temat tradycyjnego japońskiego makowca. Łatwo przygotujesz go z gotowej masy makowej, ale możesz także przygotować ją samodzielnie. Sekretem placka po japońsku są soczyste kawałki jabłek i dodatki w postaci czekoladowej polewy. Zobacz, jak zrobić to pyszne ciasto.
Sernik siostry Anastazji możesz przygotować na wiele sposobów. Fani klasycznych smaków na pewno docenią tradycyjny sernik na kruchym spodzie, a miłośnicy kulinarnych eksperymentów chętnie sięgną po sernik gotowany albo z dodatkiem wiórek kokosowych. Wypróbuj także dwukolorowy sernik Izaura oraz klasyczny sernik wiedeński.
Miodownik z kaszą manną siostry Anastazji to doskonała propozycja na pyszne ciasto do kawy i herbaty. Podaj je na rodzinnych spotkaniach i przy okazji imprez ze znajomymi. Może wystąpić także w roli urodzinowego tortu. Wielowarstwowy, idealnie miękki wypiek możesz dowolnie udekorować np. cukrem pudrem albo orzechami.
Jak zrobić piernik dojrzewający siostry Anastazji? To pyszny, tradycyjny przepis na świąteczny wypiek. Możesz przygotować go w wersji z powidłami śliwkowymi lub bez niczego. Pamiętaj, że piernik musi "leżakować" dość długo, dlatego przygotuj do odpowiednio wcześnie, jeśli chcesz cieszyć się jego smakiem na święta.
Dynia w occie siostry Anastazji to pyszny przepis na marynowaną dynię, który nie może się nie udać. Wystarczy tylko kilka składników, aby przygotować genialne słoiki na jesień i zimę. Dynie w occie świetnie sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych i sosów, a także jako szybka, słodko-kwaśna przekąska imprezowa.
Przepisy na grzyby siostry Anastazji to przede wszystkim aromatyczne, rozgrzewające zupy oraz grzyby marynowane. Znajdziesz tu także tradycyjny przepis na krokiety z ciasta naleśnikowego oraz sałatkę ziemniaczaną z dodatkiem świeżych, leśnych grzybów. Grzyby możesz także zamrozić według wskazówek siostry Anastazji.
Nalewka z pigwy siostry Anastazji to pyszny i słodki trunek, który doskonale rozgrzewa w jesienne i zimowe wieczory. Możesz ją pić bez niczego albo traktować jako dodatek do herbaty. Pigwa ze względu na swój smak idealnie się sprawdzi jako baza procentowych trunków. Do przygotowania nalewki potrzebujesz tylko kilku składników.
Sałatka z zielonych pomidorów na zimę siostry Anastazji to pomysł na zachowanie smaków lata w słoiku i wykorzystanie pomidorów, które nie zdążyły się zaczerwienić. Robi się ją z pomidorów zielonych i lekko zaczerwienionych w proporcji 1:1. Potrzeba też cebuli, octu i standardowych przypraw - soli, pieprzu, liści laurowych. Sałatka z zielonych pomidorów na zimę to jeden z popularniejszych przepisów siostry Anastazji.
Pyszne przetwory z gruszek siostry Anastazji to przede wszystkim dżemy, nalewki oraz gruszki w syropie czy zalewie octowej. Zrobisz je szybko i możesz zapasteryzować, aby zachować pyszny smak gruszek na długie miesiące. Oto najlepsze, rozgrzewające i słodkie pomysły na przetwory z gruszek według siostry Anastazji.
Przepis na sok z aronii siostry Anastazji nie jest trudny. Wystarczy tylko 5 składników, aby przygotować pyszny i orzeźwiający napój. Możesz dodawać go do herbaty lub mieszać z gazowaną wodą i tworzyć owocowe lemoniady. Aby aronia nie była cierpka w smaku, możesz przed przygotowaniem soku lekko ją przymrozić.
Jak zrobić jagodzianki siostry Anastazji? Ten przepis jest bardzo prosty - wystarczy, że przygotujesz rozczyn, a następnie połączysz go z cukrem, mąką, żółtkami oraz masłem. Gotowe jagodzianki udekoruj cukrem pudrem, przygotuj domowy lukier albo wykorzystaj nasz przepis na idealnie chrupiącą kruszonkę.
Faworki siostry Anastazji są nadzwyczaj smaczne. Faworki to pyszna, chrupiąca przekąska, idealna na czas karnawału i oczywiście na tłusty czwartek. W ich przygotowaniu ważne są przede wszystkim proporcje oraz odpowiednio wycięte ciasto - wtedy chruściki będą idealne i zachwycą nawet największych niejadków. Zobacz najlepszy przepis na faworki siostry Anastazji.
Jak przygotować pyszne pączki serowe z przepisu siostry Anastazji? To banalnie proste. Odpowiednio połączone składniki pozwolą ci stworzyć idealną przekąskę, która sprawdzi się nie tylko na Tłusty Czwartek, ale także w każdy dzień roku. Możesz przygotować je w wersji mini albo w tradycyjnym rozmiarze.