Miodownik z kaszą manną siostry Anastazji to pyszna słodka przekąska, idealna do kawy i herbaty. Zrobisz go w kilka chwil
fot. Adobe Stock, san_ta
Miodownik z kaszą manną siostry Anastazji to doskonała propozycja na pyszne ciasto do kawy i herbaty. Podaj je na rodzinnych spotkaniach i przy okazji imprez ze znajomymi. Może wystąpić także w roli urodzinowego tortu. Wielowarstwowy, idealnie miękki wypiek możesz dowolnie udekorować np. cukrem pudrem albo orzechami.
Miodownik z kaszą manną to pyszny, tradycyjny wypiek, który jest idealnie miękki i smakuje wszystkim. Odpowiednio słodki, przełożony kremową masą biszkopt świetnie komponuje się z popołudniową kawą, gorącą herbatą czy jesienną nalewką. Zobacz, jak przygotować doskonały miodownik z przepisu siostry Anastazji.
Przepis na tradycyjny miodownik siostry Anastazji nie jest trudny w przygotowaniu. Najlepiej zrobić go kilka dni wcześniej, aby nabrał miękkości i aby wszystkie smaki dobrze się połączyły.
Składniki na ciasto:
500 g mąki pszennej,
150 g cukru pudru,
200 g zimnego masła,
3 łyżki miodu,
płaska łyżeczka sody oczyszczonej.
Składniki na masę:
500 ml mleka,
200 g miękkiego masła lub margaryny,
70 g kaszy manny,
100 g cukru pudru
opakowanie cukru wanilinowego.
Sposób przygotowania:
Przygotuj ciasto biszkoptowe. Zimne masło posiekaj nożem na drobno, a następnie dodaj do niego przesianą mąkę z sodą.
Dodaj pozostałe składniki i szybko zagnieć elastyczne, gładkie ciasto. Zawiń je następnie w folię spożywczą i odstaw do lodówki na minimum pół godziny.
W tym czasie nastaw piekarnik na 180 stopni i wstępnie przygotuj krem.
W rondelku podgrzej mleko z kaszą manną, cały czas mieszając. Kiedy kasza napęcznieje i całość zgęstnieje, odstaw z ognia i wystudź.
Schłodzone ciasto wyjmij z lodówki, podziel na 3 równe części i każdą z nich rozwałkuj na prostokąty.
Każdy płat ciasta piecz ok. 15 minut, aż się zrumieni. Wszystkie części biszkoptu przestudź.
Miękkie masło wrzuć do miski i utrzyj z cukrem pudrem i wanilinowym na gładką masę. Następnie małymi porcjami dodawaj przestudzoną kaszę, cały czas ucierając na niskich obrotach miksera.
Posmaruj kremem każdy blat ciasta i połącz ze sobą wszystkie elementy.
Gotowe ciasto odstaw w chłodnej miejsce, aby składniki się połączyły, a wypiek zmiękł.
Przed podaniem udekoruj wedle uznania.
fot. Miodownik z kaszą manną siostry Anastazji/Adobe Stock, Igor Normann
Miodownik potrzebuje czasu, aby zmięknąć. Jeśli wiesz, jak i gdzie go odpowiednio przechować, możesz przygotować go nawet tydzień wcześniej. Często jednak wystarczą mu 2-3 dni w lodówce, aby wszystkie elementy dobrze się połączyły, a miodownik stał się miękki i aksamitny.
Jeśli miodownik będzie stał w chłodzie, ale nie w lodówce, blaty staną się bardziej kruche, co również będzie ciekawym połączeniem z kremową masą.
Miodownik jest wypiekiem, który dość długo zachowuje swoją świeżość. Powinien stać w chłodnym miejscu (nie musi to być lodówka). W takich warunkach spokojnie wytrzyma nawet tydzień. Pamiętaj tylko, aby zabezpieczyć go np. plastikową przykrywką lub włożyć do pojemnika. Dzięki temu nie będzie zbierał zanieczyszczeń z otoczenia.
Tradycyjnie miodownik posypuje się posiekanymi orzechami, ale możesz dać się ponieść fantazji i wykorzystać także inne składniki. Doskonale sprawdzą się kandyzowane owoce, bakalie oraz gęsty krem czekoladowy.
Idealną propozycją będzie też domowy karmel, który dopełni korzenny smak miodownika. Możesz także postawić na minimalizm i udekorować wypiek cukrem pudrem.
Jak zrobić piernik dojrzewający siostry Anastazji? To pyszny, tradycyjny przepis na świąteczny wypiek. Możesz przygotować go w wersji z powidłami śliwkowymi lub bez niczego. Pamiętaj, że piernik musi "leżakować" dość długo, dlatego przygotuj do odpowiednio wcześnie, jeśli chcesz cieszyć się jego smakiem na święta.
Dynia w occie siostry Anastazji to pyszny przepis na marynowaną dynię, który nie może się nie udać. Wystarczy tylko kilka składników, aby przygotować genialne słoiki na jesień i zimę. Dynie w occie świetnie sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych i sosów, a także jako szybka, słodko-kwaśna przekąska imprezowa.
Przepisy na grzyby siostry Anastazji to przede wszystkim aromatyczne, rozgrzewające zupy oraz grzyby marynowane. Znajdziesz tu także tradycyjny przepis na krokiety z ciasta naleśnikowego oraz sałatkę ziemniaczaną z dodatkiem świeżych, leśnych grzybów. Grzyby możesz także zamrozić według wskazówek siostry Anastazji.
Nalewka z pigwy siostry Anastazji to pyszny i słodki trunek, który doskonale rozgrzewa w jesienne i zimowe wieczory. Możesz ją pić bez niczego albo traktować jako dodatek do herbaty. Pigwa ze względu na swój smak idealnie się sprawdzi jako baza procentowych trunków. Do przygotowania nalewki potrzebujesz tylko kilku składników.
Sałatka z zielonych pomidorów na zimę siostry Anastazji to pomysł na zachowanie smaków lata w słoiku i wykorzystanie pomidorów, które nie zdążyły się zaczerwienić. Robi się ją z pomidorów zielonych i lekko zaczerwienionych w proporcji 1:1. Potrzeba też cebuli, octu i standardowych przypraw - soli, pieprzu, liści laurowych. Sałatka z zielonych pomidorów na zimę to jeden z popularniejszych przepisów siostry Anastazji.
Przepis na sok z aronii siostry Anastazji nie jest trudny. Wystarczy tylko 5 składników, aby przygotować pyszny i orzeźwiający napój. Możesz dodawać go do herbaty lub mieszać z gazowaną wodą i tworzyć owocowe lemoniady. Aby aronia nie była cierpka w smaku, możesz przed przygotowaniem soku lekko ją przymrozić.
Jak zrobić jagodzianki siostry Anastazji? Ten przepis jest bardzo prosty - wystarczy, że przygotujesz rozczyn, a następnie połączysz go z cukrem, mąką, żółtkami oraz masłem. Gotowe jagodzianki udekoruj cukrem pudrem, przygotuj domowy lukier albo wykorzystaj nasz przepis na idealnie chrupiącą kruszonkę.
Prawdą jest, że ciasta wielkanocne siostry Anastazji po prostu nie mogą się nie udać! Te pyszne propozycje idealnie sprawdzą się na świątecznym stole. Możesz podać je tuż po śniadaniu wielkanocnym albo wykorzystać później do popołudniowej kawy. Przygotuj idealną karpatkę, ciasto 3bit oraz klasyczne ciasto pastelowe według przepisu siostry Anastazji.
Wielkanoc to czas, w którym na talerzach królują wędliny, jajka oraz aromatyczne, lekkie sałatki. Oto wiosenne propozycje prosto od siostry Anastazji. Znajdziesz tu pomysły na sałatki z wykorzystaniem jajek, serka wiejskiego i twarożku, a także nowalijek - przede wszystkim rzodkiewki i szczypiorku.
Faworki siostry Anastazji są nadzwyczaj smaczne. Faworki to pyszna, chrupiąca przekąska, idealna na czas karnawału i oczywiście na tłusty czwartek. W ich przygotowaniu ważne są przede wszystkim proporcje oraz odpowiednio wycięte ciasto - wtedy chruściki będą idealne i zachwycą nawet największych niejadków. Zobacz najlepszy przepis na faworki siostry Anastazji.
Jak przygotować pyszne pączki serowe z przepisu siostry Anastazji? To banalnie proste. Odpowiednio połączone składniki pozwolą ci stworzyć idealną przekąskę, która sprawdzi się nie tylko na Tłusty Czwartek, ale także w każdy dzień roku. Możesz przygotować je w wersji mini albo w tradycyjnym rozmiarze.