Pigwówka z przepisu siostry Anastazji po prostu nie może się nie udać. Możesz lekko zmodyfikować proporcje, dodając więcej lub mniej cukru według swoich preferencji. Nalewkę możesz podawać ze świeżymi lub suszonymi owocami pigwy, dodać do kieliszka kilku listków mięty albo szczyptę cynamonu.
Spis treści:
- Przepis na nalewkę z pigwy siostry Anastazji
- Czy pigwę na nalewkę należy obierać ze skórki?
- Co zrobić, żeby nalewka była klarowna?
Nalewka z pigwy siostry Anastazji: przepis
Przepis na pigwówkę jest bardzo prosty, a sam trunek staje się gotowy już po ok. 2 miesiącach. Dobrze, jeśli owoce nie są mocno dojrzałe - o wiele lepsze są te nieco twardsze i puszczają więcej soku w czasie, kiedy nalewka z pigwy dojrzewa i leżakuje.
Składniki:
- 2 kg przebranych owoców pigwy bez pestek,
- 800 g cukru,
- 800 ml spirytusu lub wódki,
- kilka sztuk goździków,
- laska wanilii lub aromat waniliowy.
Sposób przygotowania:
- Owoce umyj i osusz, a następnie pokrój na mniejsze cząstki lub średniogrube plasterki.
- Przełóż część pigwy do czystego, suchego i wyparzonego słoika. Zasyp cukrem, ułóż kolejną warstwę owoców, ponownie zasyp.
- Powtarzaj, aż wykorzystasz wszystkie owoce i cały cukier.
- Na wierzchu ułóż goździki i włóż do środka laskę wanilii lub skrop całość aromatem.
- Słoik mocno zakręć i wstrząśnij, aby składniki dobrze się połączyły. Następnie odstaw go w chłodne i ciemne miejsce na ok. tydzień.
- Po tym czasie zlej sok, który wypuściła pigwa i wymieszaj go ze spirytusem. Rozlej do butelek, zakręć i odstaw na 2-3 miesiące, aby nalewka dojrzała.
- Pozostałe owoce możesz wykorzystać do przygotowania pysznych przetworów z pigwy.
fot. Nalewka z pigwy siostry Anastazji/Adobe Stock, Milenberry
Czy pigwę na nalewkę należy obierać ze skórki?
Pigwy na nalewkę nie trzeba obierać. Skórka zawiera nie tylko sporo smaku i aromatu, ale także pod nią kryje się sporo witamin i minerałów. Zamiast obierania dokładnie wyszoruj skórkę czystą szczoteczką albo wymocz owoce w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej - taka kąpiel powinna trwać ok. 7-10 minut. Moczenie owoców i warzyw w sodzie oczyszczonej nie tylko pomaga pozbyć się pestycydów, ale także oczyszcza produkty z ewentualnych insektów i drobnych robaczków.
Pamiętaj też, aby usunąć całe gniazda nasienne oraz ewentualne przyczepione do owocu listki. Dzięki temu nalewka będzie miała doskonały smak i aromat.
Co zrobić, żeby nalewka była klarowna?
Jeśli chcesz wyklarować nalewkę z pigwy, musisz przefiltrować ją dokładnie, kilka razy. Najlepiej użyć do tego czystej, jałowej gazy albo torebek filtrujących do kawy lub herbaty (najlepiej papierowych).
Po każdym przefiltrowaniu odstaw nalewkę na minimum godzinę, aby ewentualny osad z powrotem opadł na dno, co ułatwi skuteczne przefiltrowanie ponownie.
fot. Nalewka z pigwy siostry Anastazji będzie świetnym dodatkiem do herbaty/Adobe Stock, Victoria Kondysenko
Zobacz także inne przepisy siostry Anastazji: