Kariera czy dziecko - za i przeciw rodzeniu w starszym wieku

Kariera czy dziecko - za i przeciw rodzeniu w starszym wieku

Zobacz wady i zalety macierzyństwa w starszym wieku. Jak ciąża wpływa na organizm starszej mamy? Czego starsza mama nie zapewni dziecku? Zobacz!
/ 14.09.2010 14:40
Kariera czy dziecko - za i przeciw rodzeniu w starszym wieku

Przyczyną rodzenia dzieci po trzydziestce jest chęć zdobycia przez kobietę kariery i stabilizacji finansowej. Zarówno wczesne, jak i późne zajście w ciąże posiada zalety i wady.

Zalety zajścia w ciążę po trzydziestce

Kobieta w tym wieku jest kobietą spełnioną, zwiedziła świat i wyszalała się. Teraz może poświęcić się rodzeniu i wychowywaniu dzieci. Nie ma poczucia niezadowolenia z ciąży i wrażenia że znowu coś ją ominęło. 

Posiada już zaplecze finansowe oraz trwa w długoletnim szczęśliwym związku. Poczucie bezpieczeństwa i spokoju zapewni jej dziecku szczęśliwe dzieciństwo.
Jest osobą bardziej stabilną emocjonalnie, chętniej spędza czas ze swoim dzieckiem.

Nie ma potrzeby latania na imprezy i spotykania się z przyjaciółmi, wolny czas spędza z rodziną. 

Dzieci wychowywane przez takie matki są spokojniejsze i mają zapewniony lepszy start .

Zobacz też: Jak wychować samodzielne dziecko?

Wady późnego macierzyństwa

Starszy organizm dłużej się regeneruje. 

W pewnym wieku wzrasta również zagrożenie urodzenia dziecka z zespołem Downa lub narażonego na inne choroby genetyczne. Również akcja porodowa jest trudniejsza, zazwyczaj starsze Panie dłużej rodzą. 

Im starsza kobieta, tym częściej choruje na otyłość, nadciśnienie czy choroby układu krążenia, które ciężko leczyć w czasie ciąży.

Po trzydziestce płodność kobiety spada, więc może się zdarzyć, że na dziecko trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

W malucha przeważnie pokładane są ogromne oczekiwania i ambicje, a nie można przecież zapomnieć że to tylko dziecko, które musi mieć czas na zabawę i psoty.

Starsze mamy niestety nie wykazują już tyle chęci do zabawy w piaskownicy, posiadanie małego dziecka wymaga dużej dawki energii, której niestety zaczyna braknąć w pewnym wieku.

Zapewne dziadkowie malucha nie są już młodzi i ich zdolność do opiekowania się wnukiem jest znikoma.

Należy jednak pamiętać, że sam wiek nie kwalifikuje kobiety do bycia matką. Podstawą jest odpowiedni tryb życia, zdrowa , zbilansowana dieta, brak nałogów, dużo ruchu. Zachowanie odpowiedniej profilaktyki jest również bardzo istotnym elementem np. przyjmowanie na trzy miesiące przed poczęciem kwasu foliowego odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój jeszcze nienarodzonego dziecka.

Tak więc jeżeli chcesz mieć potomstwo dbaj o siebie, odwiedzaj lekarza i ciesz się ty, że wkrótce może zostaniesz mamą.

Zobacz też: Jak mózg wpływa na poród?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/12.07.2011 09:45
chyba lepiej mieć dziecko później i byc na nie przygotowanym, aby zapewnic mu wszystko finansowo niz w wieku 20 lat bez pracy?
/21.10.2010 11:34
no, jak mają po 20 lat to raczej słabo, muszą być na utrzymaniu faceta albo rodziców, ale po kilku latach pracy, faktycznie koło 23-25 roku życia to już zupełnie normalne
/19.10.2010 21:21
[quote=Ja_Wawa] Większośc moich znajomych decyduje się na późne macierzyństwo. Moim zdaniem, duża częśc kobiet rodzi wcześniej poddając się presji rodziny niż świadomemu wyborowi [/quote] Zupełnie się nie zgadzam, to, że dziewczyny decydują się na dziecko kiedy mają 20-25 lat nie oznacza, że dają sobą manipulować! Może po prostu chcą mieć dzieci i mają na tyle stabilną sytuację, że mogą sobie na to pozwolić.
POKAŻ KOMENTARZE (2)