Jak rozpoznać wykorzystywanie w związku?

Czujesz się w związku wykorzystywany? Zobacz jak poradzić sobie z toksycznymi relacjami partnerskimi.
/ 14.04.2016 11:47

Kochacie się, ale ty czujesz, że coś jest nie tak? Twój parter miewa zmienne nastroje, nie dokłada się do budżetu domowego, oczekuje wiele sam dając mało lub… nic? Dowiedz się, czy nie masz do czynienia z wykorzystywaniem w związku!

Jak rozpoznać wykorzystywanie w związku?

fot. Fotolia

O ile zły humor zdarza się każdemu z nas, o tyle zachowania świadczące o wykorzystywaniu w związku są powtarzalne i często wraz z upływem czasu przybierają na sile. Dzieje się tak, ponieważ ofiara, bojąc się samotności, opuszczenia czy traumy związanej z rozstaniem, coraz bardziej przesuwa swoje granice i pozwala wykorzystującemu na coraz więcej.

Jak rozpoznać wykorzystywanie emocjonalne?

Emocjonalne wykorzystywanie to jeden z elementów toksycznych relacji partnerskich. Jeśli jedna osoba w związku zachowuje się tak, że druga traci grunt pod nogami, warto przyjrzeć się bliżej tej relacji i podjęć odpowiednie kroki, które pomogą uwolnić się z uwikłań nieharmonijnego związku.

1.    Obowiązki domowe nie są obowiązkami twojego partnera

Sprzątasz, gotujesz, zajmujesz się dziećmi, dbasz o dobrą atmosferę… A twój partner, no cóż… Nie poczuwa się do żadnych obowiązków? Poza tym twierdzi, że tak powinno być i za nic na świecie nie docierają do niego argumenty świadczące na korzyść podziału obowiązków? Co więcej, swoimi uwagami sprawiasz, że zaczyna się źle czuć (np. boli go głowa)? Zastanów się głęboko, jak długo jeszcze będziesz w stanie tak żyć. Owszem, kochasz ją lub go (on/ona twierdzi, że też kocha), ale nie jesteś sługą. Zaznacz to jasno i wyraźnie, najlepiej na samym początku wspólnego życia. To, że możesz coś zrobić nie oznacza, że musisz. A na pewno nie zawsze.

2.    Utrzymujesz was oboje

I nie masz już na to siły. Twój partner, zamiast wziąć się w garść i pomóc ci w zarabianiu pieniędzy na wasze utrzymanie, woli je beztrosko wydawać nie zwracając uwagi na to, że toniecie w długach. Albo mówi ci, że jego psychika jest zbyt wrażliwa, żeby pójść na kompromis (ponieważ świat jest niemoralny) i zacząć pracować. A może twój partner chce dokonać czegoś wielkiego, tylko kolejny rok spędza na zastanawianiu się, co to ma być? Czy jesteś pewna, że kiedy się dowie, nie spędzi kolejnych lat na dobieraniu odpowiednich środków do celu? Cały świat jest przeciwko niemu i stąd te problemy... O ile artystyczna i marzycielska dusza partnera może wzbudzać w tobie zachwyt, miłość czy chęć przeżycia przygody życia, o tyle pusty portfel i lodówka nie kojarzą się już tak dobrze. Zastanów się, czy warto fundować sobie takie emocjonalne tango.

3.    Partner realizuje tylko swoje marzenia

Nie ma nic złego w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Problem pojawia się, kiedy będąc w związku, jedna osoba robi to kosztem drugiej. Co więcej, ignoruje potrzeby swojego partnera lub spycha je na dalszy plan w taki sposób, że nigdy nie zostają zaspokojone. Bywa, że opuszcza partnera po to, by spełnić swoje fantazje po czym wraca, jak gdyby nigdy nic. Roztacza przed nim wizje szczęśliwego i pełnego miłości domu, ale dopiero wtedy, jak wróci. Jeśli ci to przeszkadza, nie daj się! Najwidoczniej twoja „druga połówka” nie rozumie, czym jest związek. Chce mieć przytulne gniazdko, ale nie chce spędzać z tobą wolnego czasu czy przeżywać najlepszych chwil swojego życia. Po prostu chce sprawdzić, czy gdzie indziej nie będzie mu/jej lepiej, a swojego partnera traktuje jako wyjście awaryjne.

4.    Reguły waszego związku nie są jasne

Twój partner wyjeżdża na urlop ze znajomymi, ty natomiast masz problemy, żeby spotkać się z przyjaciółką/przyjacielem na kawę? W prawidłowym związku powinna królować równowaga, która w tym przypadku jest w sposób oczywisty zaburzona. Powinna dotyczyć każdej ze sfer waszego życia. Jeśli tylko twój partner ustanawia reguły, lub jeśli nie stosuje się do wspólnie ustalonych zasad, zastanów się, po co właściwie jesteście razem. Co wam ta relacja daje? Frustrację, rozczarowanie, poczucie wykorzystania. Czy na pewno chcesz tak się czuć? Związek to gra drużynowa, nie walka o władzę.

5.    Manipulacja w związku

Czy twój partner groził ci odejściem, kiedy nie chciałaś/eś spełnić jego zachcianki (finansowej, emocjonalnej, seksualnej…)? Manipulacja w związku bywa zwykle nieuświadomiona. Niemniej jednak nie zgadzaj się na takie traktowanie. Nawet jeśli boisz się rozstania, będzie ono dla ciebie lepsze niż życie z manipulantem/ką. Porozmawiaj z partnerem, bo być może nie zdaje sobie sprawy, jak wielką wyrządza ci krzywdę. Bycie razem nie polega na straszeniu się nawzajem.

WAŻNE:

Wymienione oznaki to tylko niektóre, prawdopodobnie najbardziej czytelne sygnały wykorzystywania w związku, jakiego dopuszcza się jeden z partnerów. Mogą występować pojedynczo, ale bywa także, że w relacji pojawia się kilka z nich. Jeśli zależy ci na utrzymaniu związku, przekonaj partnera o tym, że macie problem. Spróbujcie popracować nad nim np. przy pomocy psychoterapii.

Przeczytaj także:

Mowa ciała osoby zakochanej
Jak obliczyć zgodność daty urodzenia?

Jak podtrzymać ogień w związku?

Redakcja poleca

REKLAMA