mężczyzna

Facet chorobliwie zazdrosny

Robi ci wyrzuty z byle powodu? Jego zazdrość nie zna granic? Psycholog radzi jak się z nim uporać.
/ 25.11.2013 15:22
mężczyzna
Mój facet jest chorobliwie zazdrosny. Mimo, że staram się nie dawać mu pretekstów i bardzo się pilnuje on zawsze się czegoś czepnie. Straciłam już kompletnie kontakt z wszystkimi kolegami, bo on w każdym mężczyżnie upatruje zagrożenie. Wciąż wypomina mi moich byłych chłopaków. Nie wiem dlaczego jest tak mało pewny siebie, jak tak bardzo go kocham. Już nie wiem jak mam z nim rozmawiać, boję się, że niedługo on całkiem odetnie mnie od innych mężczyzn. - Kaja z Bydgoszczy

Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Na zazdrość składają się uczucia stanowiące reakcję na spostrzegane niebezpieczeństwo grożące naszemu związkowi. Zazdrość wzbudzają sygnały zainteresowania rywali partnerką, bądź też oznaki niewierności partnerki. Z listu wynika, że Pani nie daje swojemu mężczyźnie żadnych powodów by czuł się w jakikolwiek sposób zagrożony. Pomimo to, on okazuje chorobliwą zazdrość. Jednocześnie ogranicza Pani relacje z kolegami i manipuluje życiem towarzyskim.

Takie zachowanie u partnera najprawdopodobniej wynika z jego zbyt niskiej samooceny lub też z przykrych doświadczeń z przeszłości, które ukształtowały nieufność wobec kobiet. W tej sytuacji, żadne Pani działania udowadniające wierność nie będą skuteczne. Niezależnie od Pani zachowania partner zawsze będzie widział zagrożenie. Pani chłopak powinien najpierw uporać się z własnymi problemami.

Jeśli nie jest w stanie zrobić tego sam, proszę zasugerować mu wizytę u psychologa. Rozmowa ze specjalistą może pomóc mu w zrozumieniu mechanizmów kierujących jego zazdrością oraz rozwiązaniu nurtujących problemów.

A co Ty sądzisz o zazdrosnych facetach? Czy pokazują tylko że im zależy, czy powinni iść do psychologa?
Podyskutuj na forum.


Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/26.12.2018 20:18
Witam otóż jestem w rocznym zwiazku jest mi dość ciężko sie zwierzyc komukolwiek z rodziny czy znajomym. Mam faceta ktory ma swoje kompleksy nosi okulary z przed 5 lat slabo dba o wyglad byl w 3 zwiazkach po 3-4 lata wkurza mnie to ze malo dba o wyglad czasem mam wrazenie ze zatrzymal sie z ubiorem w czasie nosi stare ciuchy z przed 6 czy 7 lat szkoda wyrzucic jego lazienka jest mala a on nadal przetrzymuje w lazience stare waciki kolorowe kosmetyczne ktorych już nie ma na rynku. Mniejsza o to z 2 jego poprzednich zwiazkach jego byle dziewczyny poznaly fceta prEz internet i go z dnia na dzien zostawily mieszka z rodzicami ma 37 lat ja 39 jechalismy pare razy na wycieczke balam się wrecz spojrzec na innego faceta wiem ze jest wybuchowy denerwuje sie za kazdym razem za kółkiem ja sie z tym zle czuje denerwuje sie ze on taki narwany jest furiat serce mi wali jak on sie denerwuje robi na zlosc innym kierowcom ostatnio przed rondem facet mu wjechał przed jego auto a potem w prostej drodze wyprzedzil moj facet i specjalnie autem zwalnial mialam dosc tej calej sytuacji wykoncze sie psychicznie przy nim. Prosze o wskazówki co robic dalej nic nie czuje do niego zaznaczam
/29.03.2015 14:35
Od jakiś 4 miesięcy jestem w związku, i już 4 razy mieliśmy wielką kłótnię o moich byłych, o których mój partner nie może zapomnieć, mimo że nie utrzymuję z nimi kontaktu. Na razie ciężko mi powiedzieć, czy to chorobliwa zazdrość ale bardzo nie lubię przepraszać za swoją przeszłość osób, których ona nie dotyczy. Miarka się przebrała po jednej imprezie, za którą musiałam przepraszać przez kolejny tydzień bo nie odebrałam telefonu i "na pewno" nie odebrałam tego telefonu bo poszłam się spotkać z moim byłym, jak sam powiedział. To była parapetówka mojej przyjaciółki, na którą również był zaproszony ale nie chciał iść bo był zmęczony. Niestety zostawiłam telefon w torebce i sprawdziłam zaraz przed wyjściem miałam 8 wiadomości i 10 nie odebranych połączeń.
/12.10.2013 22:45
Witam wszystkie Panie! Jestem jednym z "chorobliwie" zazdrosnych facetów. I jestem tutaj ponieważ szukam pomocy w tym kierunku. Pamiętajcie, że dla facetów to też nie jest fajne ciągły stres, kłótnie i nerwy... I nikt nie robi tego komuś na złość ani specjalnie i w moim przypadku tu nie chodzi o to, że nie ufam mojej kobiecie tylko bardzo mi na Niej zależy i dlatego się martwię. A to jak to uzewnętrzniam to nie zależy już ode mnie. Jeśli chodzi o imprezy to po prostu nie ufam alkoholowi i innym facetom a zwłaszcza po alkoholu. A zaczepianie innych facetów na podstawie urokliwych spojrzeń uśmieszków to wychodzi od Was, bo lubicie widzieć, że facet jest zazdrosny a gdy już się wk...wi to macie pretensje. Także gdy ludzie się kochają to w tym przypadku wina nie zawsze leży po jednej stronie... Pozdrawiam i życzę szczęścia! :*
POKAŻ KOMENTARZE (17)