Dlaczego nie powinnaś zakładać bielizny po seksie…

co robić po seksie fot. Adobe Stock
Plus kilka innych nawyków, które są dobre dla twojego zdrowia intymnego.
Małgorzata Germak / 10.03.2020 15:52
co robić po seksie fot. Adobe Stock

Twój partner po seksie zwykle zamyka oczy, przytula się i natychmiast zasypia? Ty lepiej tego nie rób. Jest kilka nawyków, nad którymi warto popracować, jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem. Co w takim razie powinnaś robić po seksie?

Skorzystaj z toalety

Jedna z częściej powtarzanych rad przez ginekologów brzmi: oddaj mocz po stosunku seksualnym. Im szybciej, tym lepiej (ale oczywiście bez przesady, wystarczy, że zrobisz to w ciągu kilku minut po stosunku). Po co? To pozwali ci uniknąć infekcji dróg moczowych - strumień moczu wypłukuje bakterie z cewki moczowej przeniesione tam podczas kontaktu seksualnego. Zrób to nawet, gdy wydaje ci się, że masz pusty pęcherz.

Poza tym dobrym planem jest, aby po skorzystaniu z toalety jeszcze dodatkowo podmyć się z użyciem ciepłej wody i płynu do higieny intymnej o odczynie pH między 3,8 a 4,2. Zdecydowanie unikaj zapachowych mydeł i produktów.

Nie zakładaj bielizny

Jeśli nie lubisz spać nago, załóż samą koszulę nocną albo ewentualnie koszulkę i luźny, oddychający dół od piżamy. Chodzi o to, aby po seksie nie zakładać żadnej przylegającej do ciała bielizny, ani tym bardziej wykonanej ze sztucznego materiału. Po stosunku najlepiej przewietrzyć miejsca intymne i dać im oddychać. To zmniejsza ryzyko infekcji.

Używaj oddzielnego ręcznika

Jeśli podmywasz się po stosunku seksualnym, pamiętaj, aby do wycierania i osuszania miejsc intymnych mieć oddzielny, mniejszy ręcznik. Wymieniaj go często (co 2-3 dni) i dbaj o to, by szybko wysychał (bakterie i grzyby lubią wilgoć). Dobrze, żeby był w 100% wykonany z bawełny i nie podrażniał delikatnej okolicy intymnej. 

Dbaj o czystość gadżetów erotycznych

Jeśli z partnerem korzystacie podczas seksu z gadżetów erotycznych - wibratora, kulek analnych czy pierścienia - utrzymuj je w czystości. Zawsze przed i po użyciu dokładnie je myj. Wystarczy do tego użyć wody z mydłem antybakteryjnym. Możesz też poszukać w sklepach specjalnych środków do dezynfekcji gadżetów erotycznych.

Co do samego używania takich gadżetów - pamiętajcie z partnerem o zasadzie - co było użyte analnie, nie wraca już do pochwy. W ten sposób zmniejszycie ryzyko zakażenia bakteryjnego.

Więcej o zdrowiu intymnym:Co oznacza krwawienie podczas stosunku? Wszystko o suchości pochwy – wywiad z lekarzemJak wykryć endometriozę?