Stan zakochania jest cudowny, ale też potrafi odebrać zdolność obiektywnego spojrzenia na relację i zauważenia wad partnera. Zauroczona patrzysz na świat przez różowe okulary. W takiej sytuacji realne rozszyfrowanie, czy twój związek jest na tyle silny i zdrowy, żeby przetrwać, może być trudne.
Czy ten związek przetrwa?
Dlatego prof. Gary W. Lewandowski, terapeuta par i psycholog, autor książek i artykułów, opracował listę 15 pytań, które pomagają rozszyfrować związek i przewidzieć, czy jest on dobry.
Na łamach „The Independent” psycholog powiedział, że zdecydował się na stworzenie takiej listy pytań, bo pytaniem numer jeden, z jakim zgłaszają się do niego pacjenci jest: „Skąd mam wiedzieć, czy jestem w dobrym związku?”.
„To pytanie, które najczęściej zadają ludzie i nie są przygotowani do odpowiedzi. Kiedy próbują ustalić, czy związek, w którym są, ma przyszłość, nie zawsze wiedzą, na jakie aspekty patrzeć i jakie pytania warto zadać, na czym się skupić” – tłumaczy prof. Lewandowski.
Według psychologa uczciwe udzielenie odpowiedzi „tak” na poniższe pytania, które opierają się zarówno na danych naukowych, jak i na intuicji, oznacza, że warto pozostać w tym związku. Gotowa przetestować możliwości swojego związku?
Oto lista pytań:
- Czy twój partner sprawia, że jesteś lepszą osobą i on może to samo powiedzieć o tobie?
- Czy ty i twój partner swobodnie mówicie u uczuciach, bliskości i problemach w związku?
- Czy akceptujecie siebie takimi, jacy jesteście, nie próbując się zmieniać?
- Czy komunikujecie się z szacunkiem, bez pogardy i negatywnych emocji, kiedy pojawiają się nieporozumienia?
- Czy oboje macie udział w podejmowaniu decyzji w związku i możecie na niego wpływać?
- Czy twój partner jest twoim najlepszym przyjacielem?
- Czy myślicie o sobie raczej jako „my”, a nie „ja” i „ty”?
- Czy ufacie sobie na tyle, że znacie nawzajem swoje hasła - do Facebooka czy konta w banku?
- Czy macie dobrą opinię o sobie nawzajem?
- Czy twoi bliscy, przyjaciele, rodzina uważają, że twój związek jest dobry i przetrwa próbę czasu?
- Czy twój związek jest wolny od toksycznych zachowań, jak oszukiwanie, zazdrość, nadmierna kontrola partnera?
- Czy wyznajecie podobne wartości, jeśli chodzi o politykę, religię, rolę małżeństwa w życiu, chęć posiadania dzieci i rodzicielstwo?
- Czy jesteście w stanie nawzajem poświęcić dla siebie swoje potrzeby, pragnienia i cele?
- Czy ty i twój partner macie stabilne osobowości?
- Czy jesteście kompatybilni seksualnie?
Według psychologa, im więcej odpowiedzi zaprzeczających, tym z większym przekonaniem można stwierdzić, że nie jesteś w dobrym dla siebie związku. Prof. Lewandowski przekonuje, że rozstanie się też może być dobre, bo „pozostanie w złym związku bez przyszłości jest dla człowieka najgorszą rzeczą, jak go może spotkać”.
Pamiętaj jednak, że wszelkie tego typu psychologiczne próby oceniania i przewidywania przyszłości w związku należy traktować z pewnym dystansem.
Więcej o związkach:7 trudnych prawd o miłości i związkach. W niektóre nie chcemy wierzyć10 rzeczy, które warto sobie mówić w związku. Zacznij już dziś!