Konflikt serologiczny

Jestem w 10 tygodniu ciąży. Ojciec mojego dziecka ma grupę 0 Rh minus a ja mam A Rh plus. Czy istnieje konflikt serologiczny? Na czym niezgodność serologiczna polega?
/ 20.12.2007 17:06

Jestem w 10 tygodniu ciąży. Ojciec mojego dziecka ma grupę 0 Rh minus a ja mam A Rh plus. Czy istnieje konflikt serologiczny?

Anka

Nie, w Państwa przypadku nie ma konfliktu serologicznego.

Do konfliktu serologicznego może dojść w przypadku istnienia niezgodności serologicznej pomiędzy rodzicami dziecka. Gdy przyszła mama ma grupę krwi Rh ujemną a ojciec dziecka Rh dodatnią to mówi się wówczas o istnieniu tzw. niezgodności serologicznej. Do konfliktu serologicznego dochodzi wówczas, gdy dziecko odziedziczy Rh ojca i jego krwinki w czasie ciąży przenikną do krwioobiegu matki. Dochodzi do tej sytuacji najczęściej podczas porodu, poronienia, odklejenia się łożyska, zabiegów wewnątrzmacicznych, wykonywanych w celach diagnostycznych lub leczniczych, a także pod koniec ciąży, krótko przed porodem. Wówczas organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko krwinkom płodu.

Zagrożenie związane z konfliktem serologicznym można w bardzo znacznym stopniu ograniczyć podając immunoglobulinę anty D.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/18.05.2016 10:48
u nas jest najczęściej tak że taką szczepionkę z antygenami podaje się do 72 godzin po porodzie i to w jakimś tam stopniu eliminuje ryzyko wystąpienia konfliktu w następnej ciąży. Dla większej pewności immunoglobulinę można podać też przy wystąpieniu ryzyka konfliktu serologicznego juz w 28 tygodniu ciązy. Tylko wtedy szczepionka nie jest refundowana więc koszty ponosimy my. No i czasami trzeba się o nią upomnieć bo nie każdy lekarz o tym mówi
/17.05.2016 11:01
A kiedy podaje się tą immunoglobulinę anty D? O tym decyduje lekarz czy czas jest jakoś określony?
/01.10.2014 10:24
Witam mamy z mężem konflikt serologiczny grupy krwi ja 0- mąż A+. Mamy jedno dziecko syna urodził się w 8 miesiącu z powodu zanikającego tętna płodu . Miałam CC o godz. 5.20 . A o godz. 8.00 miałam drugie ciecie cesarskie ponieważ dostałam krwotoku wewnętrznego.Syn Urodził się chory miał pęknięte jelitko w dwuch miejscach . Miał wyłonioną stomię do 6 miesiąca potem było zespolenie i do tej pory wszystko jest w porządku . Rozwija się prawidłowo.moje pytanie brzmi jakie jest prawdopodobienństwo że drugie dziecko urodzi się chore ? Bardzo chciała bym drugie dziecko ale sie boje . Lekarz w szpitalu powiedział ,że nie powinnam mieć więcej dzieci. Proszę o poradę.
POKAŻ KOMENTARZE (12)