para lesbijek fot. Fotolia

BISEKSUALIZM: co to znaczy być bi?

Istnieje teoria, że każda osoba jest w pewnym stopniu biseksualna, ale nie każda to odkrywa. Czy biseksualiści nie są wierni?
/ 04.09.2017 05:59
para lesbijek fot. Fotolia

Biseksualizm to trwały pociąg seksualny do osób obu płci. Biseksualistów pociągają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie musi to jednak oznaczać równego stopnia zainteresowania - osoby o tej orientacji często zdecydowanie zwracają się w kierunku jednej płci. Co ciekawe, według niektórych badań, wśród biseksualistów jest znacznie więcej kobiet, niż mężczyzn. Istnieją również teorie, że każda osoba jest w pewnym stopniu biseksualna, ale nie każda to odkrywa. U niektórych opiera się to tylko na np. na pocałunku z inną kobietą lub na podnieceniu wywołanym oglądaniem gejowskiego porno. 

Biseksualizm a trwałość związku

Stereotypowo uważa się, że ta orientacja seksualna wiąże się z brakiem wierności, gdyż ma związek z ciągłą potrzebą obcowania raz z mężczyznami, a raz z kobietami. To jednak mit, ponieważ rozwiązłość nie ma żadnego związku z biseksualizmem i zdarza się także wśród osób heteroseksualnych.

Badania nad biseksualizmem nie są tak zaawansowane, jak te nad homo i heteroseksualizmem. Z tego powodu, ta orientacja jest najmniej znana. Wyróżnia się 2 rodzaje biseksualistów: jedni dla satysfakcji seksualnej muszą odbywać stosunki z przedstawicielami obu płci, a inni mają różne etapy w życiu - najpierw pozostają w związkach z kobietami, by po kilku latach wejść w relację z mężczyzną, przy ciągłym odczuwaniu pociągu do kobiet.

Osoby biseksualne często wiążą się "między sobą". Nie da się ukryć, że heteroseksualnej kobiecie czy mężczyźnie często jest trudniej zaakceptować, że partner czy partnerka w przeszłości byli w związku z osobą tej samej płci. Bycie bi nie wyklucza jednak przecież wierności! Rozwiązłość i jednoczesne nawiązywanie relacji seksualnych z różnymi osobami, równie często dotyczy osób hetero i homoseksualnych. Biseksualizm to nie automatyczne przyzwolenie na erotyczne trójkąty i zdrady.

Czytaj też na temat homoseksualizmu

Co w realnym życiu oznacza bycie biseksualnym?

Przeglądając internetowe fora, pełne anonimowych wypowiedzi, wydaje się że jeszcze trudniej być osobą biseksualną, niż homoseksualną.

- Mam 40 lat i o tym, że jestem bi, wiedziałam już od technikum. Na pierwszy kontakt seksualny z kobietą odważyłam się dopiero kilka lat temu. To był jednorazowy seks, którego raczej nie powtórzę, ale musiałam tego spróbować.

- Od 2 lat jestem mężatką, ale w przeszłości kilka razy uprawiałam seks z kobietą. Mój mąż o tym nie wie, a ja jestem mu wierna. Chyba po prostu miałam taki etap w życiu...

- Jestem bi, ale to ukrywam. Jak miałbym dokonać coming outu? Myśląc logicznie, to chyba rodzina i znajomi by tego nie zrozumieli. Czuję się wybrakowany, bo jestem trochę gejem, a trochę hetero... (...) Znacznie prościej byłoby interesować się tylko facetami albo tylko kobietami...

- Nie wiem do końca, czy jestem bi. Zawsze boję się to sprawdzić. Wolę być hetero i zagłuszać te myśli w swojej głowie. Jestem singielką, ale kiedyś wykrzyczałam swojemu byłemu, że związek z kobietą byłby na pewno prostszy. Latami miał do mnie pretensje o te słowa.

- Ja przyznałem się że jestem bi i teraz całe otoczenie myśli, że skaczę z kwiatka na kwiatek. A ja nigdy nawet nie całowałem się z innym facetem. Chcę być wierny, po prostu podobają mi się też mężczyźni. To tak jak u mężczyzn hetero. Podobają im się inne kobiety, ale nie muszą przecież zdradzać. To chyba jasne!?!?

- Mam 18 lat i boję się panicznie, że jestem bi. Chyba wolałabym być lesbijką. Czuję się, jakbym nie pasowała do żadnego świata. Faceci mnie kręcą, ale nie wiem z kim w przyszłości chciałabym żyć.

Czy seks party to doświadczenie dla każdego?

Skąd się bierze biseksualizm?

Rozważanie, skąd się bierze biseksualizm, przypomina nieco dywagacje nad pochodzeniem orientacji homo i heteroseksualnej. Bycie bi jest wrodzone i nie wiadomo, skąd u niektórych osób bierze się pociąg seksualny do przedstawicieli jednej i drugiej płci. Jeszcze kilkadziesiąt temu szukano podłoża biseksualizmu w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa lub byciu ofiarą molestowania seksualnego. Dziś jednak wiadomo, że jest on wrodzony.