Jak zbadać płodność za pomocą spermogramu?

Jak zbadać płodność za pomocą spermogramu?
Czy wiesz, że według WHO za niepłodność w 20% odpowiada mężczyzna, a w 32% kobieta? Aż 21% to niepłodność obu partnerów, a zaledwie 14% pozostaje niewyjaśnione. Kiedy przez rok kobieta nie zachodzi w ciążę, mimo regularnego współżycia starającej się pary, należy rozpocząć diagnostykę w kierunku niepłodności jednego z partnerów..
/ 22.10.2010 16:08
Jak zbadać płodność za pomocą spermogramu?

Kiedy niepłodność dotyczy mężczyzny...

Niepłodność męską rozpoznaje się przez wykonanie między innymi badania nasienia. W badaniu tym ocenie podlegają plemniki, wydzielina prostaty i pęcherzyków nasiennych. Do jego prawidłowego przeprowadzenia niezbędne jest spełnienie pewnych warunków.

Polecamy: Problem niepłodności to nie tylko problem kobiet

  • Co najmniej 3-dniowa, a najlepiej 5-dniowa abstynencja seksualna;
  • Warunki przechowywania mają również istotne znaczenie przy późniejszym wyniku. Najlepiej więc, gdy nasienie jest oddane bezpośrednio podczas wizyty w klinice. Naczynie, do którego oddaje się nasienie, powinno być ogrzane do temperatury ciała człowieka (36,6). Taką również temperaturę powinno się utrzymać w razie ewentualnego transportu.
  • Spermogram ocenia właściwości fizykochemiczne i biofizyczne spermy, tj. objętość i szybkość upłynnienia nasienia, mikroskopowo liczbę plemników rodzaj ich ruchu, a także % żywych plemników w nasieniu oraz budowę plemników. Badanie kosztuje z reguły 100-150 zł a na wynik czeka się 3-4 dni.

Wynik ze spermogramu

Wynik spermogramu zazwyczaj zaopatrzony jest w normy, dzięki czemu bez problemu można stwierdzić nieprawidłowości. Wg WHO prawidłowe wartości spermogramu wynoszą:

  • Objętość- powyżej 2 ml;
  • Czas upłynnienia-do 30min;
  • Ph- 7,2-8,0;
  • Liczba plemników/ml-20-250 mln/ml;
  • Liczba plemników /ejakulat- >40 mln;
  • Kolor- białawy, zapach-kasztanów;
  • Ruch plemników->50% kat A i B, > 25% kat A;
  • Morfologia->30% o prawidłowej budowie.

Odchylenie któregokolwiek z tych kryteriów może powodować niepłodność. Przy nieprawidłowym wyniku badanie trzeba powtórzyć za około 3 tygodnie. Gdy nieprawidłowości są znaczne, najlepiej jest przeprowadzić kolejne badanie za 3 miesiące, gdyż jest to czas dojrzewania plemników.

Niektóre wady plemników można leczyć. Szczególnie tyczy się to zmian biochemicznych w stężeniu fruktozy czy też innych składników. Bardzo często w takich sytuacjach wystarczy przyjmowanie witamin, mikroelementów, a czasem pomocne bywają hormony.

Bardzo ważne są także zmiany w dotychczasowym rybie życia. Szczególnie nieprzegrzewanie jąder (luźna bielizna, rezygnacja z sauny, czy gorących i długich kąpieli), unikanie czynników, które mogą działać szkodliwie czyli praca w wysokiej temperaturze, promieniowanie, ultradźwięki.

Istotne wydają się także takie czynniki jak odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne.

Czytaj także: Niepłodność męska

Redakcja poleca

REKLAMA