Piękna antykoncepcja

Nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale też dodaje urody. Wystarczy, że znasz potrzeby swojego organizmu.
/ 03.04.2008 11:26
Hormony potrafią zadbać o cerę, wagę, a nawet poprawić nastrój. Antykoncepcja - prawdy i mity.

Antykoncepcja hormonalna jest skuteczna, wygodna, ale... wokół tematu narosło kilka mitów. Czy tabletki powodują tycie? Czy warto je stosować, by polepszyć wygląd cery? Czy plastry antykoncepcyjne może przykleić sobie dziewczyna intensywnie uprawiająca sport? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Antykoncepcja hormonalna nie jest dla zapominalskich - ?
W ciągu miesiąca masz szansę 21 razy zapomnieć o tabletce i kilka godzin (do 12), by sobie o niej przypomnieć. Plaster przyklejasz trzy razy w miesiącu (co tydzień plus tydzień przerwy) i jesteś uwolniona od codziennej konieczności pamiętania o antykoncepcji. A gdy zapomnisz o plastrze, jesteś jeszcze chroniona przez 24 godziny.

Dobrze dobrane pigułki łagodzą PMS - ?
Jeśli jesteś osobą, która dość burzliwie przeżywa PMS (z ang. Premenstrual Syndrome), antykoncepcja hormonalna może rozwiązać twój problem. Na "humory przed okresem" działają tabletki trójfazowe (spytaj swojego ginekologa na przykład o Triminulet lub Triquilar). Takie pigułki naśladują naturalne wahania hormonów w trakcie całego cyklu w organizmie kobiecym. Ale uwaga: źle dobrane doustne środki antykoncepcyjne mogą też powodować obniżenie nastroju, przygnębienie i płaczliwość. Dlatego tak istotne jest, aby o wszystkim informować swojego ginekologa. On dobierze środek antykoncepcyjny o optymalnej dla ciebie proporcji hormonów, na który twój organizm będzie dobrze reagował.

Antykoncepcja wzmaga ochotę na seks - ?
Z jednej strony – mit: pigułki blokują owulację (szczyt wydzielania estrogenów), stąd u niektórych z nas zmniejsza się ochota na seks. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie pigułek trójfazowych, które naśladują naturalny cykl miesięczny. Z drugiej strony – dziewczyna stosująca pigułkę czy plaster jest niemal pewna, że nie zajdzie w ciążę. Kiedy jest bardziej zrelaksowana i beztroska, nabiera większej ochoty na miłosne igraszki.

Jeśli uprawiasz sport, nie możesz stosować plastrów antykoncepcyjnych - ?
Ani pot wydzielany podczas wysiłku, ani kąpiel czy prysznic nie mają wpływu na trwałość i skuteczność Evry. Jedna uwaga: stosuj balsam dopiero po przyklejeniu plasterka.


Pod wpływem hormonów pojawiają się przebarwienia - ?
To nie pigułki powodują przebarwienia, tylko słońce. Pod wpływem hormonów skóra staje się po prostu bardziej wrażliwa na jego działanie. Ale to, czy przebarwienia powstaną, zależy od predyspozycji twojego organizmu. Uwaga: zawsze, nie tylko podczas przyjmowania środków hormonalnych, zalecane jest stosowanie fotoprotekcji.

Pigułki pogarszają stan cery - ?
Jest wręcz przeciwnie. Niektóre mają tak dobrane hormony, że działają antyandrogennie. Zawarty np. w Jeanine progestagen zmniejsza wydzielanie łoju. Możesz więc liczyć na poprawę wyglądu skóry tłustej, a nawet trądzikowej oraz na koniec kłopotów z przetłuszczającymi się włosami.

Tabletki sprawiają, że puchniesz - ?
Ale nie wszystkie i nie u każdego. Niektórzy lekarze twierdzą, że tak naprawdę "hormonalne przybieranie na wadze" to nadmierne gromadzenie się wody w tkankach. Udowodniono, że już samo przyjmowanie tabletek może powodować zatrzymywanie niewielkiej ilości wody. Ale to nie jest tłuszcz, tylko płyny, których i tak się pozbędziesz podczas tygodniowej przerwy w łykaniu pigułek. Jeśli masz tendencję do "hormonalnego puchnięcia", spytaj ginekologa o pigułkę Yasmin, która dzięki działaniu diuretycznemu nie wpływa na zmianę masy ciała.

Pigułki powodują tycie - ?
Choć zdarza się to rzadko, faktycznie część kobiet źle reaguje na niektóre zawarte w pigułkach gestageny. Te składniki mogą zwiększać apetyt, zwłaszcza na węglowodany!

Tabletki zmniejszają owłosienie - ?
Niektóre hormonalne środki antykoncepcyjne mogą odrobinę zmniejszać nadmierne owłosienie. Ale nie oczekuj cudów!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/18.07.2012 20:52
dobre... jak pogromcy mitów... również o seksie i antykoncepcji na Facebooku fanpage Bez gumki, ale z głową
/12.02.2008 17:26
czy jest możliwe jak zaczełam brac tabletki anty 1 dnia okresu moze tejze okres sie wdłuzyc?? zawsze miałam ok 5 dni a jak zaczełam brac tabletki to cały tydzien i wystepuja plamienia? z góry dziekuje za info :)
/06.11.2007 09:21
SEKSISTA
POKAŻ KOMENTARZE (5)