Kiszone buraki to nie tylko smaczny dodatek do wielu dań, ale także prawdziwa bomba zdrowotna. Podczas kiszenia zachowują one większość wartości odżywczych buraków, a dodatkowo są wzbogacone o probiotyki.
Dzięki naturalnej fermentacji buraki zyskują lekko kwaśny smak, który doskonale komponuje się z różnorodnymi potrawami, a sok z kiszonych buraków to popularny składnik m.in. zakwasu buraczanego, idealnego na barszcz.
Spis treści:
Prosty przepis na kiszone buraki
Kiszone buraki są bardzo proste w przygotowaniu. Najlepiej przygotować ich więcej i zapasteryzować, umieszczając wcześniej w wyparzonych i czystych słoiczkach. Kiszone buraki można wykorzystać do sałatek, surówek, a także udekorować nimi kanapki czy wytrawne przekąski. Świetnie sprawdzą się także w domowych kebabach lub wrapach.
Składniki:
- kilogram buraków,
- litr wody,
- łyżka soli (kamienna lub morska, najlepiej niejodowana),
- 3–4 ząbki czosnku,
- kilka liści laurowych,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- opcjonalne dodatki wedle uznania: plasterek imbiru, koper, chrzan do smaku.
Sposób przygotowania:
- Umyj dokładnie buraki, obierz je, a następnie pokrój w plastry lub zetrzyj na tarce z grubymi oczkami. Rób to w rękawiczkach, bo buraki mocno farbują.
- W garnku zagotuj wodę z solą, aż cała się rozpuści. Po zagotowaniu odstaw do ostygnięcia.
- W czystym, wyparzonym słoiku ułóż na przemian buraki, ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie oraz opcjonalne dodatki.
- Gdy solanka ostygnie, zalej buraki tak, aby były całkowicie przykryte. Zamknij słoik (może być tylko przykryty gazą lub luźno zakręcony) i odstaw w ciepłe miejsce na 5-7 dni.
- Po tym czasie buraki będą gotowe do spożycia. Jeśli chcesz, aby smak był bardziej intensywny, możesz je przechowywać dłużej.
fot. Przepis na kiszone buraki/Adobe Stock, Madeleine Steinbach
Przepis na kiszone buraki z marchewką
Kisić można nie tylko buraki, ogórki czy kapustę. Świetne w smaku są także kiszone rzodkiewki, czosnek, marchewka, a nawet kiszone grzyby. W tej wersji wykorzystaj marchew, aby przygotować pyszną jesienno-zimową przekąskę.
Składniki:
- kilogram buraków,
- 2-3 marchewki,
- litr wody,
- łyżka soli (kamienna lub morska, najlepiej niejodowana),
- 3-4 ząbki czosnku,
- 2-3 liście laurowe,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- opcjonalnie: plasterek imbiru, koper lub chrzan do smaku.
Sposób przygotowania:
- Umyj buraki i marchewki. Obierz i pokrój: buraki w plastry lub słupki, a marchewkę w grubsze kawałki lub słupki. Możesz też użyć tarki o grubych oczkach.
- Wariant: marchewkę i buraki możesz też dociąć przy pomocy foremek na ciekawe kształty.
- W garnku zagotuj wodę z solą, mieszając, aż sól się rozpuści. Pozostaw solankę do ostygnięcia.
- W czystym, wyparzonym słoiku ułóż warstwami buraki, marchew, czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Opcjonalnie dodaj imbir, koper lub kawałek korzenia chrzanu dla dodatkowego smaku.
- Po ostygnięciu solanki zalej nią warzywa w słoiku tak, aby były całkowicie przykryte.
- Zamknij słoik (nie zakręcaj zbyt mocno) lub przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce na około 5-7 dni. W tym czasie będzie zachodzić fermentacja, która nada warzywom charakterystyczny smak.
fot. Przepis na kiszone buraki z marchewką/Adobe Stock, Veronika Idiyat
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.11.2019.
Zobacz też inne pomysły na kiszonki: