Kiszone pomidory to ukraiński przysmak, który staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Walory smakowe zależą od ilości dodanych przypraw - m.in. ziela angielskiego, czosnku, chrzanu oraz proporcji. Przez pierwsze 2 miesiące w słoikach są świetnym dodatkiem do sałatek i obiadu, później już są na tyle wiotkie, że spełniają się w roli dodatku do zupy.
Przepis na kiszone pomidory
Pamiętaj, że podane proporcje są sugerowane i orientacyjne - dużo zależy od pojemności słoików, wielkości pomidorów czy ilości dodatków. Wybieraj odmiany pomidorów, które rosną w gruncie, są podłużne i aromatyczne.
Sięgaj także po liście chrzanu (nie tylko korzeń), tak jak w przypadku kiszonych ogórków. Zapomnij jednak o zalewaniu pomidorów w słoikach wrzątkiem - ich delikatna skóra odejdzie i to zniweczy całe przedsięwzięcie. Plusem kiszenia pomidorów jest fakt, że nie ma konieczności ich pasteryzacji.
fot. Adobe Stock
Składniki:
- 6 kg pomidorów,
- 4 l wody,
- 2 główki czosnku,
- ziele angielskie,
- baldachimy kopru (sztuka na słoik),
- korzeń chrzanu (plus liść, jeśli jest),
- liście laurowe,
- ziarenka gorczycy,
- 4 łyżki soli,
- ew. liście wiśni.
Sposób przygotowania:
- Pomidory umyj i osusz. Chrzan pokrój na mniejsze kawałki, by lepiej oddawał aromat.
- W wyparzonych słoikach na kiszonki umieść pomidory tak, by ich nie uszkodzić.
- Dodaj przyprawy oraz inne dodatki: intuicyjnie spróbuj eksperymentować z ich ilością i oznacz słoik, który zawiera np. więcej czosnku lub są w nim liście wiśni.
- W garnku zagotuj wodę z solą. Lekko ostudź - nie może być zbyt gorąca. Zalej nią pomidory w słoikach tak, by żaden składnik nie wystawał ponad taflę wody.
- Słoiki z kiszonymi pomidorami odstaw na tydzień i przykryj ściereczką, a potem przestaw w zacienione miejsce - możesz już po 7 dniach je degustować. Po ok. 8 tygodniach stają się bardzo miękkie, ale intensywniejsze w smaku.
Przepisy na warzywa w słoikach: Pomidory na zimę na kilka sposobów Marynowana cukinia na zimęDynia w occie
Marynowana papryka w słoiku