Domowy kebab to pyszna i zdrowa przekąska, która sprawdzi się na imprezę, ale też jako danie obiadowe. Zobacz, jak go zrobić

domowy kebab z kurczakiem fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Domowy kebab to pyszna alternatywa dla popularnej potrawy kuchni orientalnej. Oryginalnie kebab podawany na wiele różnych sposobów, w zależności od regionu. W Polsce dość mocno kojarzony jest z daniem typu fast food. Możesz go jednak zrobić na zdrowo - wykorzystaj wieloziarnistą tortillę oraz kurczaka.
/ 02.01.2024 13:31
domowy kebab z kurczakiem fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Nie do końca wiadomo, skąd oryginalnie pochodzi kebab, bo jest to danie znane w wielu krajach środkowego i bliskiego wschodu. Samo słowo "kebab” pochodzi z języka perskiego i oznacza mięso nadziane na ruszt i pieczone na żywym ogniu. Według legendy danie powstało dzięki żołnierzom, którzy opiekali w ten sposób mięso nadziane na miecze.

Obecnie kebab mocno kojarzony jest z kuchnią turecką i znanych jest wiele jego odmian. Oryginalnie przygotowywany był na bazie baraniny lub cielęciny, ale pyszny domowy kebab możesz też przygotować także z kurczaka.

Spis treści:

  1. Domowy kebab: przepis
  2. Fit domowy kebab
  3. Domowy kebab: dodatki

Domowy kebab z kurczakiem w tortilli: przepis

Kebab w tortilli jest jednym z najczęściej wybieranym rodzajem tego dania w restauracjach. Jego mocną konkurencją jest kebab w picie i bułce. W domu jednak najłatwiej i najszybciej będzie przygotować to danie w tortilli - wykorzysaj placki pszenne albo pełnoziarniste.

Składniki:

  • 2 piersi z kurczaka,
  • 4 placki tortilli,
  • sałata lodowa lub pekińska,
  • świeży ogórek,
  • 3 pomidory,
  • czerwona cebula,
  • 1/2 szklanki ketchupu,
  • 1/2 szklanki majonezu,
  • sól, pieprz, przyprawa kebab.

Sposób przygotowania:

  1. Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę.
  2. W misce wymieszaj łyżkę przyprawy kebab-gyros i łyżkę oliwy lub oleju. Wymieszaj dokładnie z mięsem, przykryj i odstaw do lodówki na 30-60 minut.
  3. Następnie usmaż mięso na odrobinie oleju lub oliwy. Musi się mocno zrumienić.
  4. Na placki tortilli wyłóż posiekaną lub porwaną sałatę, cienkie plasterki pomidora, ogórka oraz cebulę pokrojoną w piórka. Posyp solą i pieprzem.
  5. Składniki wykładaj na środku tortilli, dzięki temu łatwiej będzie ci zwinąć placki.
  6. W miseczce wymieszaj majonez z ketchupem i polej warzywa. Dodaj usmażone mięso i zawiń kebaby.
  7. Tak przygotowane danie możesz podpiec w piekarniku, na patelni grillowej lub w opiekaczu.

domowy kebab w tortilli

fot. Domowy kebab w tortilli/Adobe Stock, Pixel-Shot

Domowy kebab w tortilli w wersji fit

Jeśli chcesz, aby domowy kebab był zdrową przekąską lub dietetycznym obiadem, możesz przygotować go w wersji fit. Sam w sobie kebab ma sporo kalorii i jest raczej zaliczany do fast fooda. W domu możesz jednak mocno go odchudzić, a przy tym zachować jego pyszny smak.

Mięso z kurczaka możesz upiec w piekarniku zamiast smażyć je na patelni, a w roli majonezowego sosu wykorzystaj jogurt naturalny połączony z przecierem pomidorowym. Świetnie sprawdzi się także domowy sos tzatziki lub sos czosnkowy. Zamiast pszennej tortilli sięgnij po tę pełnoziarnistą. W ten sposób stworzysz pyszną fit przekąskę.

Domowy kebab: dodatki

Kebab, w zależności od rodzaju,  może być podawany w różny sposób i z różnymi dodatkami, np.

  • grillowane mięso ze świeżymi warzywami i kaszą (adana kebab),
  • mięso w postaci cienkich skrawków podane w bułce lub na talerzu z frytkami w towarzystwie surówek, świeżych pomidorów, ogórków (döner kebab),
  • cięte mięso podawane z masłem i sosem pomidorowym, pod mięsem powinny znajdować się nasączone olejem kawałki chleba, a obok jogurt (Iskender kebab),
  • szaszłyk z kawałków mięsa podawany z papryką, pomidorami i bakłażanem (Şiş kebab).

Możesz także dowolnie modyfikować składniki i wybrać te dodatki, które najbardziej ci smakują. Świetnie sprawdzi się np. kukurydza czy groszek, a także kiszone ogórki. Do tortilli lub obok na talerz możesz dodać także domowe frytki.

domowy kebab

fot. Domowy kebab/Adobe Stock, Uuganbayar

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.08.2013

Czytaj także:
Proste przekąski z tortilli
Ile kalorii mają fast-foody?
Pomysły na roladki z tortilli

Redakcja poleca

REKLAMA