Jak zrobić zakwas z buraków

Zakwas z buraków fot. Adobe Stock
Dzięki fermentacji, kiszone buraki stają się jeszcze zdrowsze. Po nastawieniu zakwasu z buraków, codziennie sprawdzaj, czy nie pojawiła się pleśń na zakwasie. Trzeba ją starannie zbierać, a sam zakwas jest gotowy po ok. 5-7 dniach.
Edyta Liebert / 20.11.2020 10:51
Zakwas z buraków fot. Adobe Stock

Zakwas buraczany jest prosty w wykonaniu, ale wymaga uwagi, koncentracji i cierpliwości. Dodatek soli spowalnia fermentację, ale wzbogaca smak. Zakwas z buraków smakuje zupełnie inaczej niż sok, dlatego chociażby z ciekawości warto spróbować go zrobić.

Zakwas z buraków do picia działa niczym energetyk, bo dodaje energii i rozbudza o poranku. Wspomaga odporność. Ma działanie przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe. To naturalny antybiotyk, zwłaszcza dzięki dodaniu do słoika czosnku. 

Zakwas z buraków - przepis

Składniki:

  • 2 kilogramy buraków,
  • 1 główka czosnku,
  • ok. 2,5 l przegotowanej wody,
  • 1 łyżka soli.

Sposób przygotowania:

  1. Umyj, ale nie obieraj buraków na zakwas. Pokrój w kostkę. Dodaj czosnek przekrojony na pół i połóż na dnie słoika.
  2. Całość zalej wodą z solą - przegotowaną w temperaturze pokojowej - przykryj słoik gazą lub zakrętką, ale nie dokręcaj jej.
  3. Słoik z zakwasem z buraków pozostaw w ciepłym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej, max . 25°C.

Kiedy zakwas buraczany jest gotowy

Po około 5-7 dniach zakwas jest gotowy - im dłużej będzie stał w odosobnieniu, tym nabierze bardziej kwaśnego posmaku. Gdy zakwas z buraków nabierze intensywnej barwy i smaku, można go odlać i przelać do butelki. 

Pamiętaj, że na fermentację wpływa temperatura pomieszczenia - im jest cieplej, tym zakwas buraczany uzyskasz szybciej, lecz smak będzie lepszy, gdy umieścisz naczynie w chłodniejszym miejscu, a poczekasz dłużej.

Pleśń na zakwasie z buraków

To zmora wielu amatorów robienia zakwasów. Pleśń na zakwasie pojawia się najczęściej wtedy, gdy nie wszystkie składniki były dokładnie zanurzone w wodzie. Początkowo pojawia się na zakwasie biały nalot - spokojnie możesz go usunąć. Gorzej, jeśli zmieni barwę na niebieską lub zielono-niebieską - wówczas masz do czynienia z pleśnią na zakwasie. 

Jest ona zwarta, pojawia się punktowo i świadczy o tym, że proces fermentacji nie zakończył się sukcesem i zakwas buraczany nie nadaje się do spożycia

Pianka na zakwasie to nie pleśń

Pianka na zakwasie buraczanym jest niegroźna i sygnalizuje, że proces fermentacji przebiega prawidłowo. Warto ją zebrać i wyrzucić. 

Czytaj także: Jak zrobić zakwas na chlebZakwas na żurekJak przechowywać jedzenie w lodówce

Tagi: zakwas, buraki

Redakcja poleca

REKLAMA