Jeśli chcesz przygotować świąteczne pierogi z kapustą i grzybami, krokiety czy aromatyczny bigos, musisz wcześniej ugotować kiszoną kapustę do miękkości. Dzięki temu nie tylko będzie ona bardziej "plastyczna" i lepiej połączy się z pozostałymi składnikami, ale także będzie miała nieco inny smak. Zobacz, jak się za to zabrać.
Spis treści:
- Ile gotować kapustę kiszoną?
- Jak przygotować kapustę kiszoną do gotowania?
- Co zrobić gdy kapusta jest za kwaśna po ugotowaniu?
Ile gotować kapustę kiszoną?
Kapustę kiszoną do farszu czy dań, takich jak łazanki lub bigos, musisz gotować dość długo, aby była miękka. Wrzuć ją do gotującej się, lekko osolonej wody i gotuj min. 40 minut. Po tym czasie spróbuj, czy kapusta już jest miękka i czy straciła nieco swojej kwasowości.
Babcine przepisy mówią o tym, że kapusta powinna gotować się przynajmniej 2.5 godziny na małym ogniu (40 minut sama, resztę czasu z ewentualnymi dodatkami mięsnymi i warzywnymi), szczególnie jeśli chcesz ją wykorzystać do bigosu lub pierogów.
Najlepiej wybierz większy i grubszy kawałek - jeśli on jest już gotowy, mniejsze na pewno też. Jeśli nie, gotuj na niewielkim ogniu jeszcze przez kilkanaście minut, ale uważaj, żeby jej nie rozgotować. Kapustę kiszoną gotuje się zawsze bez przykrycia - dzięki temu unikniesz ewentualnego gorzkiego posmaku.
Po ugotowaniu odcedź kapustę i nie opłukuj, aby zachowała swój smak. Po lekkim wystudzeniu działaj według przepisu i dokończ przygotowywanie farszu czy dowolnego dania z kapustą kiszoną w roli głównej.
fot. Ile gotować kiszoną kapustę/Adobe Stock, Sea Wave
Jak przygotować kapustę kiszoną do gotowania?
Przed gotowaniem kapusty kiszonej dobrze jest ją poszatkować. Jest to ważne w przypadku bigosu czy łazanek, a przyczyna jest dość prozaiczna. Poszatkowana kapusta w mniejszych kawałkach będzie łatwiejsza do nakładania i jedzenia.
Możesz ją także lekko opłukać pod bieżącą wodą tuż przed wrzuceniem jej do wrzątku. Dzięki temu zgubi odrobinę kwasowości. Zawsze warto też spróbować kapustę przed ugotowaniem, szczególnie jeśli robisz ją sama w domu.
Ten etap możesz spokojnie pominąć, jeśli chcesz przygotować mocno kwaskową potrawę.
Co zrobić gdy kapusta jest za kwaśna po ugotowaniu?
Jeśli nie sprawdziłaś kapusty przed ugotowaniem i po fakcie okazuje się, że jest zbyt kwaśna, jeszcze nie wszystko stracone. Możesz po odcedzeniu opłukać ją pod bieżącą wodą i - jeśli wciąż będzie zbyt kwaśna - jeszcze raz wrzucić na wrzątek i pogotować ok. 15 minut.
Dobrym pomysłem jest także wymieszanie jej ze świeżą, poszatkowaną kapustą i zagotowanie wszystkiego razem. Danie będzie mniej kwaśne, a świeża kapusta da dodatkową strukturę potrawie.
fot. Jak gotować kapustę kiszoną/Adobe Stock, exclusive-design
Czytaj także:
Ile kalorii mają dania z kapusty kiszonej?
Przepis na tradycyjny kapuśniak
Przepis na kulebiak z kapustą i grzybami