Składniki:
- 0,5 kg żeberek wieprzowych,
- 150 g boczku wędzonego,
- 0,5 kg ziemniaków,
- 400 g kapusty kiszonej,
- 1 duża cebula,
- 1 duża marchewka,
- 1 pietruszka,
- pół selera,
- natka pietruszki,
- sól i pieprz do smaku,
- 2 liście laurowe,
- kilka ziarenek ziela angielskiego,
- pół łyżeczki kminku,
- pół łyżeczki majeranku,
- 1 łyżka oleju,
- 1 łyżka mąki pszennej.
Przygotowanie:
- Żeberka opłucz i pokrój na mniejsze kawałki. Włóż je do garnka i zalej 2 litrami zimnej wody. Dodaj łyżeczkę soli i doprowadź do wrzenia.
- Następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 40 minut.
- Obierz włoszczyznę i podsmaż warzywa na 1 łyżce oleju aż zaczną się rumienić – wtedy oddadzą więcej smaku. Cebulę umyj. Włóż wszystko do garnka, dodaj listki laurowe i ziele angielskie. Gotuj pod przykrywką przez pół godziny.
- Ziemniaki umyj i obierz. Pokrój je w kostkę i dorzuć do gotującego się wywaru. Gotuj przez 10 minut.
- Kiszoną kapustę opłucz i posiekaj na desce. Dodaj do garnka razem z kminkiem i majerankiem i gotuj przez kolejnych 20 minut. Usuń seler i cebulę z garnka.
- Boczek pokrój w centymetrowe plastry, a następnie w paski. Podsmaż mocno na patelni i dodaj do tradycyjnego kapuśniaka z kiszonej kapusty.
- Tłuszcz zostaw na patelni i podsmaż na nim łyżkę mąki. Dolej trochę zupy i bardzo energicznie mieszaj. Zawartość patelni dolej do zupy, dokładnie wymieszaj i gotuj przez 10 minut.
- Marchewkę wyjmij z zupy, pokrój w drobną kosteczkę i włóż z powrotem do garnka.
- Tradycyjny kapuśniak z kiszonej kapusty podawaj z grubą pajdą chleba. Możesz też podać do niego chleb bezglutenowy. Smacznego!
Tradycyjny kapuśniak z kiszonej kapusty to doskonały pomysł na obiad chłodnego dnia. Jest rozgrzewający, esencjonalny i bardzo sycący. Warto go jeść jednak nie tylko ze względu na smak – wartości odżywcze kapusty kiszonej sprawiają, że to też bardzo zdrowa zupa. Możesz gotować tradycyjny kapuśniak z kapusty kiszonej na żeberkach, kawałku wołowiny, a nawet na zwykłej porcji rosołowej.
fot. Tradycyjny kapuśniak z kapusty kiszonej/Adobe Stock, Natalya
Co zrobić, żeby ziemniaki w kapuśniaku były miękkie?
Aby ziemniaki w kapuśniaku nie były niedogotowane, dobrze jest je pokroić w niewielką kosteczkę, a po dorzuceniu do zupy gotować minimum 10-15 minut. Jeśli jednak zdarzy się, że kapusta zaczyna być rozgotowana, a ziemniaki wciąż są twardawe, możesz dodać do garnka łyżeczkę sody oczyszczonej i gotować jeszcze 5-7 minut.
Soda przyspiesza gotowanie się warzyw, dzięki czemu może być szybkim i prostym sposobem na twarde ziemniaki w zupie (nie tylko w kapuśniaku).
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 05.12.2019
Czytaj także:
Zupa cebulowa na 2 sposoby
Jak zrobić rosół?
Zupa kalafiorowa na różne sposoby