Wszystko o podgrzewaniu potraw. Jak podgrzać mięso w piekarniku, by nie było suche?
fot. Adobe Stock
Jak podgrzać mięso w piekarniku, by nie było suche? Podgrzewanie potraw w piekarniku nie jest wcale proste - pieczone mięso najlepiej pokroić na plastry i owinąć folią aluminiową, a dopiero potem włożyć do piekarnika. Potrawy jednogarnkowe lepiej podgrzewać w garnku, często mieszając.
Kiedy planujesz w domu imprezę czy rodzinne spotkanie, pewnie jesteś zmuszona większość potraw przygotować z wyprzedzeniem. Nikt nie ma ochoty spędzać całego dnia w kuchni, zamiast przebywać w towarzystwie gości. To nie jest jednak problem - niektóre potrawy smakują nawet lepiej po odgrzaniu, a inne można w prosty sposób podgrzać tak, aby nie straciły walorów smakowych. Wiele potraw jednogarnkowych, np. leczo, chili con carne, doskonale znosi przechowywanie. A trzymanie bigosu w chłodzie nawet dodaje mu smaku. 1-2 dni wcześniej możesz też przygotować pieczeń.
Aby przekąski ustawiane na stole nie wyschły, przykryj je folią spożywczą - zdejmiesz ją tuż przed imprezą. Przykryj też ściereczką deskę serów.
Jak podgrzać mięso, by nie było suche?
Sekretem tego, jak odgrzać mięso w piekarniku, by nie stało się suche, jest owinięcie go w folię aluminiową.
Podgrzewanie mięsa na patelni lub w rondlu jest również bardzo dobrą metodą - nie używaj tłuszczu, by go nie smażyć, a jedynie wlej na dno patelni nieco wody.
Aby podgrzać mięso w piekarniku, możesz również umieścić je w naczyniu żaroodpornym z przykrywką i wlać do niego trochę wody.
Jak odgrzewać inne potrawy?
Potrawy jednogarnkowe odgrzej tradycyjnie, stawiając je na kuchence z małym płomieniem i często mieszając. Gdy są w żeliwnym rondlu lub żaroodpornym naczyniu, można wstawić je do gorącego piekarnika.
Jeśli potrzebujesz odgrzać niedużą ilość np. bigosu, warto zrobić to na patelni.
Pizzę czy tartę najlepiej jest podgrzewać w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni C. Podgrzana w mikrofalówce szybko traci chrupkość, staje się „gumowata”.
Wegetariańskie gołąbki bez mięsa to przepis, który smakuje także mięsożercom! Do przygotowania farszu wykorzystaj kaszę jaglaną oraz świeże pieczarki. Takie gołąbki dobrze jest zawinąć w kapustę włoską albo... liście winogron. Zobacz, jak przygotować pyszne gołąbki bez mięsa i z czym je podać.
Kotlety jajeczne z pieczarkami są proste w przygotowaniu, a lista składników nie jest zbyt długa - w podstawowej wersji to 8 jajek, kilka pieczarek, 4 łyżki bułki tartej (+ do panierowania), a także przyprawy. Smak kotletów jajecznych z pieczarkami możesz jednak wzbogacić dodatkiem sera żółtego oraz szczypiorku.
Obiad bez mięsa nie musi być nudny. Nasze warzywne leczo jest sycące i bardzo aromatyczne. Dodaj do niego cukinię, paprykę, pieczarki oraz świeże pomidory.
Polędwiczka wieprzowa to doskonałe mięso do pieczenia. Świetnie smakuje podana na ciepło – na przykład z ziemniakami i surówką, ale można ją też jeść na zimno.
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Nasza zapiekanka ma dodatek rozmarynu i jest pieczona z beszamelem.
Kurczak na piwie świetnie smakuje z pieczonymi ziemniakami, frytkami, ryżem albo po prostu z dodatkiem pieczywa. Ma chrupiącą skórkę i pikantny posmak.