Jak odróżnić borówkę od jagody i do czego je wykorzystać? Pyszne pomysły na jagody i borówki w słodkich deserach
fot. Adobe Stock, Brian Jackson
Jagody a borówki - jak je rozpoznać? Okazuje się, że te owoce można łatwo odróżnić po wielkości i kolorze. Obydwa jednak można wykorzystać do wielu smacznych deserów. Zawierają sporo witamin i minerałów, a dodatkowo doskonale smakują. Są orzeźwiające i pasują do koktajli, lodów czy ciast. Jak odróżnić borówki i jagody?
Jak rozpoznać jagody i borówki? Czy da się odróżnić je na pierwszy rzut oka? Choć obydwa nazywane bywają borówkami, są to różne owoce. Mają różny smak i właściwości, ale często wykorzystuje się je do podobnych przepisów. Niemniej jednak są doskonałą propozycją na upalne dni – sprawdzają się do koktajli, deserów oraz jako dodatek do lodów.
Choć borówka i jagoda często są ze sobą mylone, są to dwa różne owoce. Powiedziałabym nawet, że w ogóle nie są do siebie podobne. Jagoda leśna to inaczej borówka czernica. O klasycznej borówce mówi się “borówka wysoka” lub “borówka amerykańska”.
Obydwa owoce różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem. Jagoda jest mała i ma zazwyczaj bardzo ciemny, jednolity kolor (niemal czarny). Dodatkowo intensywnie pachnie leśnym owocem i ma słodko-kwaśny smak. Borówka amerykańska jest dużo większa i dużo jaśniejsza od jagody, dodatkowo jej kolor nie jest regularny. Może być bardziej niebieski lub wpadać w granat. Borówka ma neutralny zapach i smak. Po przekrojeniu borówka będzie miała jasny, beżowy miąższ, natomiast jagoda będzie czarna i mocno farbująca
Jest też inny, ciekawy sposób na rozróżnienie tych dwóch owoców. Borówki możesz dostać w sklepach przez cały rok, natomiast jagody kupisz tylko w sezonie (od czerwca do sierpnia) i tylko na bazarkach lub przy leśnych drogach. Jagody po zerwaniu krótko są zdatne do spożycia (szybko marnieją), dlatego też sprzedaje się je od razu po zebraniu.
fot. Borówki a jagody – jak je rozpoznać (tu: borówka)/Adobe Stock, hitdelight
Choć mocno się od siebie różnią, borówki i jagody mają wiele cennych właściwości i warto włączyć je do diety, szczególnie w sezonie. Obydwa owoce są źródłem kwasu foliowego, błonnika oraz witaminy C i antyoksydantów. W jagodach dodatkowo znajduje się sporo witamin z grupy B, a borówka ma związki o działaniu antybakteryjnym.
Jagody są też bogate w antyoksydanty, takie jak antocyjany, które nadają im charakterystyczny kolor i mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Jagody leśne są również źródłem witaminy C, witaminy K, błonnika, a także minerałów takich jak mangan. Regularne spożywanie tych owoców może wspierać zdrowie oczu, układu krążenia i układu odpornościowego.
Borówki, podobnie jak jagody leśne, są bogate w antyoksydanty, szczególnie antocyjany, oraz witaminy C i K. Borówki amerykańskie są również doskonałym źródłem błonnika i mogą wspierać zdrowie serca, układu trawiennego i funkcji mózgu.
fot. Borówki a jagody – jak je rozpoznać (tu: jagoda)/Adobe Stock, tsuguliev
Zarówno jagody, jak i borówki, świetnie sprawdzają się do koktajli, deserów i słodkich przekąsek. Jagody najczęściej kojarzą się z pierogami, drożdżówkami oraz makaronami na słodko. Idealnie słodko-kwaśne jagodzianki są przecież hitem każdej wiosny i lata!
Borówki pasują za to idealnie do puddingu, pieczonych deserów oraz do lodów i ciast z dodatkiem bitej śmietany. Obydwa owoce możesz wykorzystać do koktajli i dekoracji. Borówki świetnie sprawdzą się także do "oszukanych jagodzianek", które roboczo nazywam borówczankami.
Do czego wykorzystać jagody i borówki:
Smoothie: Zmiksuj jagody leśne lub borówki z jogurtem, ulubionymi owocami i odrobiną miodu
Sałatki: Dodaj je do sałatek, aby dodać im słodko-kwaśnego smaku.
Desery: Wykorzystaj jagody i borówki jako dodatek do lodów, panna cotty czy musów.
Dżemy i konfitury: Ugotuj je z cukrem, aby stworzyć domowy dżem, idealny do smarowania pieczywa czy naleśników.
Wypieki: Dodaj je do ciast, muffinek czy tart.
Jogurty i płatki śniadaniowe: Dodaj garść borówek lub/i jagód do porannego jogurtu lub miski płatków śniadaniowych, aby rozpocząć dzień zdrowo i smacznie.
Sosy i kompoty: Ugotuj je z odrobiną cukru i cytryny, aby stworzyć pyszny sos do lodów, naleśników lub mięsa.
Zobacz te pyszne przepisy z wykorzystaniem borówek i jagód:
Ciasto z jagodami dla cukrzyka wymaga zastosowania niskowęglowodanowej mąki, ostatecznie lepsza niż pszenna będzie mąka razowa, ale wtedy ciasto może nie być w środku tak jasne. Lepiej użyć mąki kokosowej lub migdałowej, ale są również inne możliwości. Obowiązkowo trzeba też wyeliminować cukier z ciasta, zastępując go np. ksylitolem lub erytrytolem.
Fit jagodzianki to zmodyfikowane o zdrowsze składniki ciastka z jagodami. W takiej ulepszonej wersji zawierają mniej węglowodanów, dostarczają białka, błonnika i są wypchane jagodami do granic możliwości. Dostarczają przy tym znacznie mniej kalorii, w dodatku żadna z nich nie jest „pustą kalorią”.
Keto ciasto z borówkami można przygotować dzień wcześniej lub dosłownie na 2 godziny przed przyjściem gości. Szykuje się je najczęściej z użyciem mąki migdałowej, a same borówki dodaje się do ciasta lub masy serowej czy jogurtowej pamiętając, aby zachować choćby garść do dekoracji. Niektóre przepisy są dodatkowo wzbogacone o jaja i białka jaj, co sprawia, że takie keto ciasto borówkowe jest naprawdę odżywcze.
Przepisy na przetwory z borówki amerykańskiej przydają się, gdy chcesz zrobić zapasy na zimę. Do przygotowania przetworów borówkowych potrzebujesz: dojrzałych borówek amerykańskich, cukru, soku z cytryny i wysterylizowanych słoików. Wśród przetworów z borówki amerykańskiej znajdują się: dżemy, soki i konfitury, ale też borówkowy kompot, sos do mięsa i syrop.
Keto jagodzianki można przygotować bez użycia drożdży. Będą wtedy nieco mniej puszyste. Aby były bardziej podobne do tych tradycyjnych, można użyć drożdży, ale pod pewnymi warunkami. Z jagodami można też przygotować inne keto desery o małej zawartości węglowodanów. Wszystkie są smaczne i idealne na letni podwieczorek.
Szybkie ciasta z borówkami możesz przygotować albo latem, gdy trwa szczyt sezonu na te owoce, albo poza sezonem - borówki są dostępne w Polsce przez cały rok, sprowadzane z zagranicy. Najszybsze ciasto z borówkami przygotujesz nawet w zaledwie 10 minut.
Fit ciasto z jagodami doskonale smakuje. To idealny niskokaloryczny przepis na letnie spotkanie rodzinne. Oto 3 przepisy na najlepsze fit ciasta jagodowe: pyszny pieczony fit sernik jogurtowy z jagodami, fit tartę na dietetycznym kruchym spodzie z jagodami i kremem z ricotty oraz fit ciasto lawendowo-jagodowe. Wszystkie niskokaloryczne i dietetyczne.
Pyszny deser z jagodami to nie tylko jogurt wymieszany z nimi, ale także wiele przekąsek, które mogą być idealnym pomysłem na śniadanie, podwieczorek, ale również obiad. Z jagód możesz przygotować pierogi na słodko, naleśniki albo postawić na klasyczne jagodzianki. Zobacz nasze pomysły na desery z jagodami.
Znasz te przepisy na proste ciasta z jagodami? Ich przygotowanie nie zabierze ci wielu godzin, dzięki czemu będziesz mogła spędzić wspaniały czas z bliskimi przy kawie i pysznym, orzeźwiającym cieście z jagodami. Zobacz nasze przepisy i wybierz ten, na który masz dzisiaj ochotę. Smacznego!
Fit ciasta z borówkami mają mniej kalorii, a utrzymują niezwykły smak. Poznaj przepisy na: fit sernik z borówkami, fit ciasto jogurtowe z borówkami, borówkowe fit babeczki z matchą, wegańskie fit ciasto borówkowe bez pieczenia i lekkie fit ciasto z borówkami i budyniem. Każde jest niepowtarzalne i wyjątkowo smaczne.
Jak zrobić pyszny deser z borówkami? Ich neutralny smak pozwala na stworzenie wielu ciekawych połączeń. Możesz wykorzystać je do pieczenia ciast, a także przygotować przekąski na zimno z dodatkiem jogurtu lub mleka kokosowego. Borówek używaj nie tylko do przygotowania deserów, ale również do dekorowania przysmaków.
Najlepsze ciasta z jagodami to t na oleju lub ucierane, które pieką się 45 minut, ale zrobisz je szybko i nie ma mowy o pomyłkach. Klasykiem jest ciasto biszkoptowe z jagodami, które nie potrzebuje proszku do pieczenia.
Do zrobienia jagodzianek potrzeba około 800 gramów owoców. Warto dodać do nich cukier waniliowy, aby nabrały wyjątkowego aromatu. Przygotowania rozpocznij od rozczynu ze świeżych drożdży.