POLECAMY

Poszukiwanie spadkobierców

Przeczytaj, w jakich sytuacjach sąd musi szukać spadkobierców i ile to trwa
Poszukiwanie spadkobierców
Zmarł mój krewny. Wystąpiłam o spadek po nim. Sąd jednak stwierdził, że mogą być jeszcze inni spadkobiercy i trzeba ich szukać. Obawiam się, że przez to sprawa się przedawni.
Aniela J. z Kalisza

Zgodnie z przepisami sąd „szuka” spadkobierców przez specjalne ogłoszenie. Zawiera ono m.in. wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu sześciu miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, bo w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Ogłoszenie powinno być umieszczone w piśmie poczytnym na całym obszarze kraju oraz podane publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy. Pół roku później sąd wyznaczy rozprawę.

Jeżeli w ciągu owych sześciu miesięcy nikt nie zgłosi nabycia spadku (lub zgłosi je, ale nie udowodni go na rozprawie), sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, którzy udowodnili swoje prawa do spadku. Warto wiedzieć, że sprawa o spadek nie ulega przedawnieniu, a zatem nie ma Pani czego się obawiać.

Podstawa prawna: art. 670 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)