Kierowcy nie będą musieli wnioskować o przywrócenie prawa jazdy.
Spis treści:
Kara za „brak kartonika”
Prawo jazdy może zostać zatrzymane z różnych powodów. Kiedy policja zatrzyma prawo jazdy? Najczęściej dzieje się to w sytuacji uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub innego podobnie działającego środka.
Policja zatrzymuje też prawko w przypadku kierowania pojazdem, gdy upłynął termin ważności prawa jazdy.
Do tej pory kierowca, któremu zostało czasowo zatrzymane prawo jazdy, musiał wnioskować o jego zwrot. Jeśli jednak tego nie zrobił i wsiadł za kółko, było to karane, nawet gdy upłynął okres, na który dokument został zatrzymany.
Z tego powodu często dochodziło do absurdalnych sytuacji, kiedy osoba prowadziła samochód po upływie jego zatrzymania, ale nie dopełniła urzędowych formalności, otrzymywała karę jak za jazdę bez ważnego dokumentu. Kara za „brak kartonika” wynosiła aż 1500 zł.
Automatyczny zwrot prawa jazdy
Od 10 września 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy, dzięki którym tego typu sytuacje przejdą do historii. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że kierowcy, którym zostało czasowo zatrzymane prawo jazdy, nie będą musieli składać wniosku o jego zwrot po upływie okresu kary.
Uprawnienia zostaną przywrócone kierowcom bez konieczności spełniania dodatkowych formalności – taka informacja pojawi się w systemie teleinformatycznym automatycznie po zakończeniu okresu kary.
Czytaj także:
Rewolucyjne zmiany w przepisach. Nie trzeba będzie czekać z prawem jazdy do osiemnastki
Czy Magda Gessler ma prawo jazdy? „Nie prowadzę samochodu, za Boga!”
„Sąsiad stracił prawo jazdy, a mimo to, jeździ autem do pracy. Jego żona nic nie wie, a ja milczę, bo nie chcę wyjść na kabla”