kobieta siedząca przed komputerem, spisująca informacje w notatniku fot. Adobe Stock

Jak sprawdzić swój NIP

Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli w skrócie NIP to dziesięciocyfrowy numer, służący do zidentyfikowania podatnika. Sprawdź, kto musi go posiadać i jak przekonać się, czy numer NIP jest prawidłowy.
Alicja Hass / 17.01.2019 16:40
kobieta siedząca przed komputerem, spisująca informacje w notatniku fot. Adobe Stock

Numer NIP został wprowadzony ustawą z 1995 roku i służy do identyfikacji podatników. Do 2011 roku był nadawany każdemu prawnemu podmiotowi i trzeba było go wpisywać przy rozliczeniu PIT. Obecnie posługują się nim podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Pozostali mogą używać PESEL. Każdy numer NIP jest niepowtarzalny i przyporządkowany na osobie fizycznej na całe życie a w przypadku podmiotu prawnego (np. firmy) – na czas jej funkcjonowania. Pierwsze trzy cyfry NIP-u to kod urzędu podatkowego, który wystawił konkretny numer, sześć kolejnych to cyfry losowe. Ostatnia cyfra NIP-u to tak zwana cyfra kontrolna, obliczana za pomocą specjalnego algorytmu.

Kto musi posiadać NIP?

Do posiadania numeru NIP zobowiązani są obecnie:

  • osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub oprowadzają VAT,
  • płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które jednak na podstawie innych ustaw są podatnikami.

NIP nadaje naczelnik urzędu skarbowego, na terenie którego działa dane przedsiębiorstwo. Czas na wpisanie do rejestru NIP to maksymalnie 14 dni od złożenia potrzebnych dokumentów. Wydanie numeru NIP jest bezpłatne. 

Gdy zgubisz NIP

Ponieważ jest nadawany tylko raz, nie możesz wystąpić o przyznanie ci nowego numeru. Gdy go zgubisz, złóż wniosek do naczelnika urzędu skarbowego który nadał NIP, o duplikat tej decyzji. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób należy to zrobić  (osobiście, pocztą?) dlatego najlepiej skontaktuj się z urzędem  i poproś o informację w tej sprawie.

Warto wiedzieć! Pamiętaj, że masz obowiązek powiadamiania urzędu skarbowego o zmianie miejsca zamieszkania, nazwiska, numeru dowodu osobistego.

Nowo narodzone dziecko zarejestrujesz bez wychodzenia z domu

Jak sprawdzić swój NIP?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twój numer NIP jest poprawny, wpiszesz odpowiednie hasło w wyszukiwarkę internetową. Uzyskasz strony z programami, które określą, czy twój numer NIP jest właściwy. Możesz też pójść do urzędu skarbowego, który go nadał (informują o tym trzy pierwsze cyfry NIP-u) i złóż odpowiedni wniosek. Urząd w ciągu kilku dni powinien potwierdzić jego autentyczność.

Jak sprawdzić NIP firmy?

Jeśli chcesz sprawdzić numer NIP jakiejś firmy a znasz jej nazwę, adres lub numer REGON, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/Search.asp.

Gdy firma, której NIP-u szukasz jest spółką prawa handlowego lub podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym przydatna będzie wyszukiwarka na stronie KRS: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu.

Natomiast jeżeli chcesz  sprawdzić numer NIP swojego zagranicznego kontrahenta, skorzystaj z unijnego systemie VIES - ("VAT Information Exchange System") w wyszukiwarce na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/. W większości przypadków dostęp do rejestrów państw wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) jest bezpłatny.

Zobacz też:
Po co nam numer PESEL? Co oznaczają jego poszczególne cyfry? Czy da się go zmienić?
Jak wyrobić paszport, co jest potrzebne?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/17.08.2019 01:24
@rafgrun Ale za to obejrzał reklamy i zainstalował sobie ciasteczkowe potwory;)
/26.03.2019 19:46
Do Tomek co ty masz do Parzęczewa????!!!!!! Mieszkasz tam że się wypowiadasz o ludziach którzy tam mieszkają.!!!!!! BURAK!!!!!
/07.11.2018 11:16
Beznadziejny artykuł, to co najistotniejsze dodane na samym koncu, w dodatku nie działa. Ale ze wszystkim tak jest, wpisze w google "jak założyć firmę" to najpierw 500 rad pseudo biznesmenów pracujących dla gazety.pl i innych tego typu, wypowiedzi Grażyny z Parzęczewa która dzięki radą na stronie jest dzisiaj milionerką itp. Tragedia.
POKAŻ KOMENTARZE (1)