Jakie kary mogą czekać na grzybiarzy? Poznaj kwoty

Jakie kary mogą czekać na grzybiarzy? fot. Adobe Stock/Art Media Factory
Zbierając grzyby w niedozwolonych miejscach, trzeba liczyć się z tym, że kary dla grzybiarzy będą słusznie przyznane. Zanim wybierzesz się w konkretne miejsce, by zbierać grzyby, dowiedz się najpierw, gdzie robić to wolno, a gdzie nie.
/ 02.09.2022 10:14
Jakie kary mogą czekać na grzybiarzy? fot. Adobe Stock/Art Media Factory

Czasem po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś czegoś nie wolno. Tak jest z grzybami i nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego grzybobrania, skończyć się może na koniec dnia mandatem. Dlatego rekomendujemy wpierw mieć szeroką wiedzę na ten temat, by zbierać grzyby bez stresu i w przyjemnej atmosferze.

Spis treści:

 1. Powody otrzymania mandatów przez grzybiarzy
 2. Miejsca z zakazem wstępu dla grzybiarzy
 3. Jakie mandaty dla grzybiarzy?

Powody otrzymania mandatów przez grzybiarzy

Kary czy mandaty tyczą się nie tylko wariatów drogowych, ale nawet grzybiarzy. Nieumiejętne zbieranie grzybów w miejscach do tego nieprzeznaczonych może skończyć się bardzo drogo.

Powody otrzymania mandatu dla grzybiarza, to:

 • Nieodpowiednie miejsca – w których jest wskazany zakaz grzybobrania, o czym później w artykule.
 • Nieuprawniony wjazd do lasu – bądź parkowanie w niedozwolonych do tego miejscach. Niestety z powodu ekscytacji towarzyszącej zbieraniu grzybów, grzybiarze często zapominają o tym zakazie. Samochodem poruszać się można tylko po dróżkach do tego przeznaczonych bądź po drogach publicznych, a nie wjeżdżać do lasu.
 • Płoszenie zwierząt – a także niszczenie drzew oraz krzewów i śmiecenie.
 • Wyrywanie grzybów – ponieważ należy je uciąć nożykiem, niszczenie i wyrywanie jest niedopuszczalne. Nie wolno również zbierać grzybów chronionych.

Miejsca z zakazem wstępu dla grzybiarzy

Nie we wszystkich miejscach można zbierać grzyby, dlatego należy omijać poniższe miejsca, jeśli zamierzasz udać się na grzybobranie:

 • ostoje dzikich zwierząt,
 • uprawy do 4 metrów wysokości,
 • tereny wojskowe,
 • drzewostany nasienne,
 • powierzchnie doświadczalne,
 • rezerwaty,
 • parki narodowe.

Jakie mandaty dla grzybiarzy?

Każdego grzybiarza, który nie przestrzega powyższych zasad, czekają kary. Nie są to tanie rzeczy, ponieważ nie należy zbierać grzybów w miejscach niedozwolonych. Straż leśna może wystawić mandat za nieprzestrzeganie zasad, który ma wartość przeważnie 500 złotych.

Jednak jeśli grzybiarze w międzyczasie chcieliby wyrzucić w lesie lub innym miejscu śmieci, to grozi to nawet mandatem w wysokości 1000 złotych. Co więcej, jeśli ukarany chciałby skierować sprawę do sądu, musi liczyć się z tym, że zapłacić może nawet 5 tysięcy złotych kary.

Czytaj także:
Gdzie jechać na grzyby? Poznaj konkretne miejsca w województwach
Czy grzyby są zdrowe? Jakie skutki uboczne mogą powodować?
Czy wiesz, jak zbierać grzyby? Jakie gatunki zbierać?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA