Rozliczamy PIT-y: sprawdź, czy przysługuje ci ulga za Internet

Nowe przepisy ograniczają możliwości odliczenia tej usługi.
Rozliczamy PIT-y: sprawdź, czy przysługuje ci ulga za Internet fot. Fotolia

Do tej pory z ulgi na Internet mógł skorzystać każdy, nie było praktycznie żadnych obostrzeń z wyjątkiem tego, że maksymalna kwota odliczenia nie mogła być wyższa niż 760 zł. Obecnie ograniczeń jest znacznie więcej. Przekonaj się, czy możesz w tym roku skorzystać z ulgi internetowej.

Kto ma prawo do ulgi za Internet?

Korzystanie z ulgi internetowej nadal jest możliwe, ale nie można odliczać tej usługi w nieskończoność. Obecne przepisy pozwalają na odliczenie Internetu tylko przez dwa bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe. Nie można rozdzielać tych lat. Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy na kilku przykładach.

1. Do tej pory nigdy nie korzystałaś z ulgi internetowej

Jeżeli jeszcze nigdy nie odliczałaś usługi internetowej, możesz to zrobić 2 razy, ale zawsze w następujących po sobie bezpośrednio latach. To znaczy, że jeżeli w tym roku, rozliczając 2014 rok, skorzystasz z ulgi internetowej, możesz to zrobić również w przyszłym roku, ale za dwa lata już nie. Możesz też na razie nie odliczać Internetu, mimo że z niego korzystasz, i zacząć to robić w dowolnym momencie, ale pamiętając, że zawsze możesz to robić tylko rok po roku, a nie z przerwami.

2. W ciągu ostatnich 5 lat (od 2009 roku) skorzystałaś z ulgi internetowej tylko raz

Jeżeli w rozliczeniach podatkowych za ostatnie 5 lat skorzystałaś z ulgi internetowej raz, możesz zrobić to jeszcze raz, ale nie więcej.

3. W ciągu ostatnich 5 lat (od 2009 roku) skorzystałaś z ulgi internetowej 2 razy, niezależnie od tego, w jakich to było latach

Jeżeli wykorzystałaś już 2 razy ulgę na Internet, wypełniając PIT za któryś z ostatnich 5 lat, nie masz już prawa do korzystania z tej ulgi.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)