Pożyczyłaś pieniądze komuś z rodziny? Możesz mieć poważny problem, jeśli zapomniałaś o tej 1 rzeczy

pożyczka pieniędzy w rodzinie. fot. Adobe Stock, hunter76
Pożyczanie pieniędzy nie jest dobrym zwyczajem, a już na pewno gdy robi się to bez sporządzenia stosownej umowy. Ciężko jest wyegzekwować później większą sumę, zwłaszcza od bliskich osób z rodziny, nie mając do tego podstawy prawnej. Taka pożyczka może mieć później fatalne konsekwencje. Jak się przed tym chronić?
/ 30.06.2024 10:12
pożyczka pieniędzy w rodzinie. fot. Adobe Stock, hunter76

Zwykle zaczyna się od niewinnej prośby kogoś z rodziny o niewielką sumę pieniędzy. Nie bez powodu jednak mówi się, że pożyczanie nie jest dobrym zwyczajem. Dlaczego? Wyegzekwowanie należności bywa wyjątkowo kłopotliwe jeśli chodzi o nasze bliskie osoby.

Spis treści:

  1. Pożyczanie pieniędzy w rodzinie a niebezpieczeństwa
  2. Dlaczego umowa pożyczki jest ważna?

Pożyczanie pieniędzy w rodzinie a niebezpieczeństwa

Szczególnie trudno przychodzą nam formalności w stosunku do własnej rodziny, której przecież najbardziej ufamy. A przynajmniej chcielibyśmy wierzyć, że tak właśnie jest, bo kiedy przedstawimy bliskiej osobie papierową umowę do podpisania może poczuć się urażona.

Brak podpisanej umowy sprawia, że ciężko jest ustalić, czy rzeczywiście była to pożyczka, czy może jednak darowizna. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, jeśli pożyczyliśmy bliskiej osobie gotówkę. Kiedy osoba zwleka ze zwrotem większej sumy i nie odpowiada na nasze pytania, zawsze możemy przedstawić elektroniczny zapis rozmowy, do której doszło pomiędzy stronami. Takim dowodem są również wiadomości na komunikatorach.

Nieuczciwa osoba może jednak próbować manipulować faktami, twierdząc, że przelew był jedynie zwrotem za pożyczone wcześniej pieniądze. Bliscy potrafią też z powodu zazdrości nie oddawać pożyczonych kwot, twierdząc, że komuś zbyt dobrze się powodzi.

Dlaczego umowa pożyczki jest ważna?

Umowa pożyczki nie zawsze musi być sporządzona w papierowej formie, jednak jej brak przy większych kwotach może budzić niejasności. W takim dokumencie zawieramy informację na temat tego, co zostało pożyczone drugiej osobie (pieniądze, albo jakieś wartościowe przedmioty), oraz kiedy zobowiązuje się ona nam to zwrócić.

Zgodnie z art. 720 § 2 kodeksu cywilnego jest to konieczne w przypadku wartości przekraczającej tysiąc złotych. Nie musimy zatem dokumentować spontanicznego pożyczenia 20 złotych na zakupy od koleżanki z pracy, które obiecujemy oddać następnego dnia, ale już przy prośbie o kilka tysięcy na zakup drogiego sprzętu albo samochodu warto chronić swoje interesy.

Nie należy jednak przejmować się tym, czy wypada wyjść z taką propozycją, bowiem każda osoba, która ma szczere intencje wobec nas, nie będzie robiła problemów przy podpisaniu dokumentu.

Czytaj także:
Nigdy nie używaj tego słowa w rozmowie telefonicznej z konsultantem
Unia Europejska ograniczy płatności gotówkowe. Tyle wyniesie limit
Nie wszystko w małżeństwie jest wspólne. Jest kilka wyjątków

Redakcja poleca

REKLAMA