Pojawi się nowa funkcja w mObywatelu. Skorzystają na niej kierowcy

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel fot. Adobe Stock, F8 \ Suport Ukraine
Kolizje drogowe to sytuacje, których wolelibyśmy uniknąć. Kiedy już do niej dojdzie, często wiąże się to z wieloma formalnościami. Nowa opcja o nazwie mStłuczka, która niebawem trafi do aplikacji, ma ułatwić szybkie i wygodne zgłoszenie stłuczki bez konieczności wypełniania papierowych oświadczeń.
/ 04.09.2024 11:07
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel fot. Adobe Stock, F8 \ Suport Ukraine

mStłuczka będzie przydatna w razie kolizji.

Spis treści:

  1. mStłuczka
  2. Kiedy nie trzeba wzywać policji?

mStłuczka

Nowa funkcja w mObywatelu będzie przydatna w przypadku kolizji. Dzięki niej kierowcy będą mogli wymienić się danymi, sporządzić opis zdarzenia i przekazać go później firmie ubezpieczeniowej.

Główne cechy mStłuczki to :

  • zgłaszanie stłuczki Online: Użytkownicy mogą zgłosić stłuczkę bezpośrednio w aplikacji, co znacznie przyspiesza proces. Po zgłoszeniu system generuje dokumenty, które można natychmiast przekazać ubezpieczycielowi.
  • uniknięcie wezwania policji: W sytuacjach, gdzie obie strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia, można uniknąć wezwania policji, co pozwala na szybsze załatwienie formalności.
  • automatyczne wypełnienie formularzy: Aplikacja pomaga w wypełnieniu niezbędnych formularzy, w tym protokołu zdarzenia, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów.
  • ułatwienie procesu ubezpieczeniowego: Dzięki mStłuczce, proces zgłaszania szkody do ubezpieczyciela jest uproszczony, co może przyspieszyć wypłatę odszkodowania.

Dane z mStłuczki mają być zintegrowane z bazą danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły w nim uczestniczyć dobrowolnie, choć większość firm wskazuje, że ma zamiar włączyć się w projekt.

Kiedy mStłuczka będzie w aplikacji mObywatel? Prawdopodobnie pojawi się do końca tego roku.

Kiedy nie trzeba wzywać policji?

Jeśli w zdarzeniu drogowym nie ma osób rannych, a jedynie doszło do uszkodzenia pojazdów, nie ma obowiązku wzywania policji, o ile uczestnicy kolizji są zgodni co do okoliczności zdarzenia i ustalą winnego. W takim przypadku można spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Gdy uczestnicy kolizji zgadzają się co do tego, jak doszło do zdarzenia, mogą samodzielnie spisać protokół szkody bez angażowania policji. To oświadczenie powinno zawierać dane wszystkich uczestników, opis zdarzenia, szkic sytuacyjny i podpisy obu stron. Warto również sporządzić dokumentację w postaci zdjęć uszkodzeń pojazdów i miejsca zdarzenia – zwykle jest to wystarczające do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela.

Czytaj także:
Rowerzystka musi zapłacić ponad 28 tys. zł. „Nie ma zlituj się”
„Mąż myśli, że jest lepszym kierowcą ode mnie i prawi mi kazania. Tak mu utarłam nosa, że prawie się rozwiedliśmy”
O tej zasadzie powinien wiedzieć każdy kierowca. Wystarczy 5 minut i problem znika

 
 
 

Redakcja poleca

REKLAMA