Jak ubezpieczyć nagrobek?

Nagrobek można ubezpieczyć. fot. Fot. Aleksander Prugar / AG
Zaduszki, czas zadumy i refleksji, ale także czasami zaskakujących przykrych niespodzianek. Przychodzimy na cmentarz, by wspominać swoich bliskich i okazuje się, że nagrobek jest uszkodzony, a a krzyż ukradziony. Czy w jakiś sposób można się ubezpieczyć i zniwelować straty? Owszem, możemy ubezpieczyć grobowce i nagrobki.
/ 14.05.2019 17:29
Nagrobek można ubezpieczyć. fot. Fot. Aleksander Prugar / AG

Wystarczy wykupić dodatkowe ubezpieczenie w polisie mieszkaniowej (np. w Warcie, Signal Iduna, HDI) lub kupić ubezpieczenie w dowolnym momencie, jako samodzielny produkt (np. PZU).Jeżeli zapłacimy składkę za ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych, to zyskamy ochronę także miejsca pochówku naszych bliskich.

Od jakich szkód można się ubezpieczyć?

Możemy się ochronić od szkód powstałych w wyniku zdarzeń losowych (takich jak powiedzie, huragany, upadki drzew itp.), kradzieży i dewastacji. Można ubezpieczyć płytę główną nagrobka, tablice z napisami, stałe elementy dekoracyjne, jak symbole religijne, rzeźby, wazony, ławeczki, która są przymocowane do nagrobka.

Nie można niestety ubezpieczyć innych elementów dekoracyjnych, które nie sa trwale przymocowane, np. wiązanek, zniczy, doniczek z kwiatami, ławek, wazonów, zdjęć. Nieznaczne szkody, których wartość nie przekracza określonej kwoty (najczęściej 100 zł) też nie są brane pod uwagę, np. zalanie woskiem ze zniczy płyty nagrobnej. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą też ubezpieczać od szkód powstałych w wyniku zapadnięcia się ziemi w grobowcu i uszkodzenia płyty. Wykręcają się także od zapłaty za szkody, które wyrządziły firmy pogrzebowe, zarząd cmentarza lub kamieniarze.

Opłaty za ubezpieczenie

Wnosimy je na rok, obowiązują one od następnego dnia po zwarciu umowy i zapłaceniu składki. Koszt ubezpieczenie może być wyliczony na podstawie wartości nagrobka i lokalizacji grobu lub określony jako procent wartości głównej polisy Wynosi ona - zależnie od wyliczeń i towarzystwa ubezpieczeniowego - od 50 do 75 złotych rocznie.

w artykule Zuzanny Brud „Ubezpieczenie grobowców i nagrobków cmentarnych” na stronie internetowej Bankier.pl

Redakcja poleca

REKLAMA