POLECAMY

3 tydzień ciąży

w czasie 3 tygodnia ciąży możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o rozwoju płodu!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 3 i 4 tydzień ciąży

 

Pewnie nawet nie wiesz, że jesteś w ciąży, ale w twoim ciele doszło do doniosłego spotkania – sperma zapłodniła jajeczko.
 

Zadziwiające jest to, że kod genetyczny twojego dziecka został zapisany w momencie zapłodnienia. Jej albo jego płeć i wszystkie odziedziczone cechy, wraz z kolorem oczu, włosów, skóry, budową ciała, wszystko już zostało określone!

3 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

Pod koniec tego tygodnia możesz zauważyć niewielkie plamienie. Tak zwane plamienie implantacyjne może być spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w mocno ukrwionej błonie śluzowej macicy (proces ten zaczyna się 6 dni po zapłodnieniu), jednak nie ma co do tego pewności. W każdym razie jest ono nieznaczne i pojawia się u mniejszości ciężarnych kobiet. Większość nie zauważa żadnych zmian.Zobacz: 6 ciążowych prawd i mitów!

3 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W chwili powstania twoje dziecko jest maleńką kulką złożoną z kilkuset komórek, które mnożą się w zawrotnym tempie. Kiedy zagnieździ się w macicy, twoje ciało zaczyna produkować hormon hCG – gonadotropinę, która informuje jajniki, aby zaprzestały produkcji jajeczek i gwałtownie uruchamia zwiększoną produkcję estrogenu i progesteronu (powstrzymuje macicę przed złuszczaniem śluzówki, powoduje wzrost płodu i stymuluje rozwój łożyska).


Wokół zarodka zaczyna gromadzić się płyn owodniowy, który jest jego ochroną przez całą ciążę. W tym czasie następuje zasadniczy rozwój płodu: zaczyna się rozwijać mózg, rdzeń kręgowy, serce, układ pokarmowo-wydalniczy. Zarodek w twoim ciele jest bardzo mały i wygląda bardziej jak grupa komórek niż dziecko. Ma wielkość główki od szpilki, a jego długość wynosi ok. 0,15 mm.

Tak wygląda twoje dziecko w 3. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 3. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na 3. tydzień ciąży

Twoje dziecko bierze od ciebie wszystko - zarówno te dobre, jak i złe rzeczy. Z tego powodu unikaj alkoholu, niektórych leków, potraw, kofeiny i papierosów. Wejdź na stronę co i ile jeść w ciąży, ponieważ odżywianie jest teraz szczególnie ważne. Kwas foliowy, inne składniki odżywcze oraz witaminy są niezbędne, aby twoje dziecko było zdrowe.

Jesteś w ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

3 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Twoje ciało podlega obecnie pewnym radykalnym zmianom i to może być trudny dla ciebie czas. Staraj się odpowiednio odpoczywać i dobrze się odżywiać. Znajdź czas na relaks i ciesz się swoim stanem.

Wskazówki dla twojego partnera w 3. tygodniu ciąży

Zarówno ty, jak i twoja partnerka możecie mieć teraz i przez następne kilka tygodni rozmaite obawy, nawet jeśli ta ciąża była planowana. Bądźcie ze sobą szczerzy i rozmawiajcie ze sobą. Zadawaj partnerce pytania, aby czuła, że jesteś zaangażowany.

Zobacz też 3 tydzień ciąży na Babyonline.pl

Te tygodnie przed Tobą:

4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży


II Trymestr

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


III Trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za Tobą


1 i 2 tydzień ciąży

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (25)
/2 lata temu
Mi po pierwszym poronieniu lekarz zalecił perenatal uno i chć bardzo się obawiałam to jestem już w 7 miesiącu i wszystko wyglada wzorowo. :)
/4 lata temu
mój wynik total hcg beta wynosi 322,20 mlU/ml który to tydzień ciąży i czy widać coś będzie na usg dopochwowym ??
/4 lata temu
czy w 3 tygodniu ciąży są już mdłości?
POKAŻ KOMENTARZE (22)