1 i 2 tydzień ciąży

W tym czasie możesz zacząć starania o dziecko. Zobacz, dlaczego te tygodnie są nazywane pierwszymi tygodniami ciąży, choć wcale nimi nie są!

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 1 i 2 tydzień ciąży

 

Teraz masz okres – na razie ostatni. Błona śluzowa twojej macicy złuszcza się, razem z niezapłodnionym jajeczkiem z poprzedniego miesiąca. Zaczyna się nowy cykl, który będzie początkiem twojej ciąży.

Możesz wierzyć lub nie, ale ciąża jest liczona od tygodnia, w którym nie miałaś jeszcze owulacji i żadne jajeczko nie zostało zapłodnione.

Dzieje się tak za każdym razem, bowiem kiedy kobieta ma okres, jej organizm przygotowuje się do zapłodnienia. Licząc od tej daty, lekarze posługują się standardową miarą, ponieważ przeciętnie ciąża trwa 280 dni i niezwykle trudno dokładnie określić, w którym dniu nastąpiło zapłodnienie.

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Właśnie zaczął się okres i możesz myśleć o zajściu w ciążę. Kiedy próbujesz począć dziecko, owulacja jest najważniejszą rzeczą, którą musisz zrozumieć. Owulacja pojawia się, kiedy dojrzałe jajeczko jest uwolnione z jajnika, przechodzi przez jajowód i jest gotowe do zapłodnienia. Wyściółka macicy robi się grubsza, aby przygotować się na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, wyściółka macicy złuszczy się, co oznacza, że będziesz miała okres.

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Koniecznie powinnaś przygotowywać ciało do ciąży. Najważniejsze to utrzymanie zdrowej wagi ciała, zbilansowana dieta, przyjmowanie witamin i kwasu foliowego. Powinnaś również wystrzegać się kofeiny, nikotyny i alkoholu. Jeśli bierzesz jakieś lekarstwa, zapytaj swojego lekarza, czy są one bezpieczne w okresie ciąży.

Zobacz: 6 ważnych pytań o konflikt serologiczny

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Najważniejszą rzeczą, którą teraz możesz zrobić, to postępować tak, jakbyś już wiedziała, że jesteś w ciąży. Zanim dowiesz się, że jajeczko zostało zapłodnione, mogą minąć tygodnie, dlatego takie postępowanie uchroni ciebie i twoje przyszłe dziecko przed wszystkim, co może powodować problemy.

Tak wygląda twoje dziecko w 1. i 2. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 1. i 2. tydzień ciąży

Wskazówki dla twojego partnera:

Staraj się, aby wasz związek był radosny, a kontakty między wami szczere. Po miesiącach prób, aby począć dziecko, wielu z was żyje w przekonaniu, że są jedynie dawcami spermy. Upewnij się, czy twoja partnerka wie, jak bardzo cenisz wasz związek i jak bardzo niecierpliwie czekasz, żeby zostać tatą.

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

II Trymestr

III Trymestr

Zobacz też 1 tydzień ciąży i 2 tydzień ciąży na kalendarzu ciąży Mamotoja.pl!

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (60)
/3 lata temu
chce być w ciąży odeazu
/5 lat temu
1 i 2 tydzień ciąży to jeszcze malo kto wie ze w ogole jest hehe
/5 lat temu
wow, malo kto w ogole sobie zdaje sprawe z tego ze jest w ciazy w pierwszym tygodniu:D
POKAŻ KOMENTARZE (57)