9 tydzień ciąży

Na tym etapie ciąży do symptomów ciąży dołącza się wahanie nastroju. To zupełnie normalne - zobacz, na co jeszcze powinnaś się przygotować!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 9 tydzień ciąży

 

Twoje maleństwo rośnie codziennie o milimetr, i coraz bardziej wyglądem przypomina dziecko.

9 tydzień ciąży - Jakie zmienia się twoje ciało

Nadal ciąża może być niewidoczna, nawet jeśli troszkę przytyłaś w pasie. Ale prawdopodobnie czujesz, że jesteś w ciąży. Do porannych mdłości i obrzmiałych piersi dołączają się zmienne nastroje: od ekscytacji nad faktem bycia matką do totalnego przerażenia. Wahania nastroju są absolutnie normalne. Spróbuj się zrelaksować. U większości kobiet zmienność nastroju nasila się od ok. 6. tygodnia do 10. tygodnia, wygasa w drugim trymestrze, by pojawić się znowu przy końcu ciąży.

9 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Zaczyna coraz bardziej wyglądać jak człowiek. Kształtu nabierają usta, nosek i powieki. Serce maleństwa kończy dzielić się na cztery komory, zaczynają się formować jego maleńkie zęby. Zniknął już całkiem embrionalny „ogon”. Kształtują się organy wewnętrzne, mięśnie i nerwy. Zewnętrzne organy płciowe już pojawiły się, ale odróżnienie ich będzie możliwe za kilka tygodni. Całkowicie ukształtowane są oczy dziecka, ale powieki otworzą się dopiero w 27. tygodniu. Teraz, gdy podstawowe organy już są na miejscu, twoje dziecko zacznie szybko przybierać na wadze. Jest wielkości winogrona, a jego waga to zaledwie 2 g.

9 tydzień ciąży - Tak wygląda twoje dziecko w 9. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 9. tydzień ciąży

9 tydzień ciąży - Co powinnaś zaplanować na ten tydzień

Jeśli masz powyżej 35 lat lub w twojej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne takie jak mukowiscydoza, możesz skonsultować się z genetykiem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o skierowaniu albo o wykonaniu badań prenatalnych, jak amniopunkcja. To badanie, które może być wykonane miedzy 9. a 12. tygodniem ciąży, wykrywa nieprawidłowości chromosomów (tj. zespół Downa) i zaburzenia genetyczne (tj. mukowiscydozę) z dużym stopniem prawdopodobieństwa (98-99%).

Zobacz: Kalendarz badań w ciąży

9 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Częstą dolegliwością na tym etapie ciąży jest zgaga. Najlepszą obroną przed nią jest zapobieganie jej. Możesz uniknąć zgagi, jedząc mniejsze posiłki przez cały dzień zamiast trzech dużych o typowych porach. Możesz też zapobiegać zgadze, unikając leżenia po jedzeniu, a także rezygnując z ostrych i tłustych potraw.

9 tydzień ciąży - Wskazówki dla twojego partnera

Możesz pomóc partnerce, stwarzając spokojną, cichą, zrelaksowaną atmosferę w waszej sypialni. Usuń z sypialni biurko i komputer. Możesz też zastąpić jasne żarówki przyciemnionym światłem albo zamontować włącznik światła z regulatorem napięcia. Spokojne otoczenie pomoże złagodzić stres związany z okresem ciąży.

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Zobacz też 9 tydzień ciąży na Mamotoja.pl

Te tygodnie przed Tobą:

10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży


II Trymestr

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


III Trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za Tobą:

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (55)
/2 lata temu
Do lala: To ten lekarz to jakis konowal. Kazda ciaza ma swoje objawy i niec doktor nie pitoli :) bo ja znam taki przypadek ze prez takie non stop wymiotowanie kobieta maly wlos nie stracila ciazy i wyladowala w szpitalu. A to dretwienie to dziwna sprawa.
/3 lata temu
jestem w ciąży - dowiedziałam się nie dawno , że to 9 tydzień żygam ,mam podwyższony cukier. czy to przez ciąże?
/3 lata temu
Witam was drogie mamy :) właśnie dzisiaj zaczęłam 9tydz, moje dolegliwości są straszne wymiotuje od 3tyg i to jak kot, po każdym posiłku przez to prawie nic nie jem schudłam 5kg co mnie to martwi, ale jest lekka poprawa bo tych wymiotów jest mniej, od nie dawna mam nie przespane noce co wiąże się z dretwieniem nóg oraz rąk no i doszły bóle dolnego odcinka kręgosłupa, ale jestem dobrej myśli że już nie długo te wszystkie dolegliwości mi przejdą :) Pan doktor powiedział że jak kobieta w ciąży wymiotuje tzn ze ciąża przebiega prawidłowo :) mój maluszek osiąga już 1,97cm 💝 długości ;) jestem prze szczęśliwa 😊 bo jest to moja pierwsza ciąża. POZDRAWIAM WAS:) 💗
POKAŻ KOMENTARZE (52)