POLECAMY

7 tydzień ciąży

Odczuwasz już wszystkie symptomy ciąży, a twój maluszek rośnie w siłę! Zobacz, na co warto zwrócić uwagę w 7. miesiącu ciąży!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 7 tydzień ciąży

 

Nawet jeśli nikomu jeszcze nie powiedziałaś, że jesteś w ciąży, twoje dziecko na pewno to mówi. Nie słowami, a objawami.

Jak zmienia się twoje ciało?

Twoje piersi są z pewnością większe niż kiedykolwiek i stają się niewygodnie delikatne, piekące i bolesne, głównie z powodu zwiększonych ilości estrogenu i progesteronu. Piersiom przybywa tłuszczu i zwiększa się krążenie krwi w ich rejonie. Sutki mogą sterczeć bardziej niż zazwyczaj i są bardzo wrażliwe. Aureola wokół sutków jest ciemniejsza i większa. Możesz również na niej zauważyć maleńkie krostki, podobne do gęsiej skórki – to gruczoły potowe, które natłuszczają aureolę. Twoje piersi potrzebują około 33 tygodni, aby przygotować się do karmienia

 

Jak rośnie twoje dziecko?

Z ciała zaczynają wyrastać ręce i nogi, chociaż na tym etapie bardziej przypominają wiosła. Dziecko nadal określane jest mianem zarodka i ma coś w rodzaju ogonka (jest to przedłużenie kości ogonowej), który zniknie w ciągu kilku tygodni. Ma maleńkie powieki, częściowo tylko przykrywające oczy, które już mają kolor. Maleństwo ma także koniuszek nosa, a pod cienką jak papier skórą widać cieniutkie żyłki. Pętla rosnących jelit zagłębia się w pępowinie. Ma ona już naczynia krwionośne, które w obie strony przekazują tlen i składniki odżywcze.

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Jak duże jest twoje dziecko?

Od ostatniego tygodnia twoje dziecko podwoiło swoją wielkość. Rozmiarem przypomina borówkę amerykańską. Twoje dziecko jest teraz 10 tysięcy razy większe niż miesiąc temu - w chwili poczęcia. 

Tak wygląda twoje dziecko w 7. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 7. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Jeśli jeszcze nie wybrałaś lekarza, najwyższy podjąć decyzję, kto będzie prowadzić twoją ciążę - zwłaszcza jeśli plamisz (na bieliźnie lub papierze toaletowym po oddaniu moczu). Objaw ten jest dość powszechny na początku ciąży, ale czasami może być pierwszym sygnałem poronienia czy ciąży pozamacicznej. Z tego powodu jak najszybciej zgłoś się lekarza.

Co robić, aby ciąża była zdrowa?

Jeśli cierpisz na poranne mdłości, zastosuj się do następujących wskazówek:

  • jedz małe, ale częstsze posiłki
  • 15 minut przed wstaniem z łóżka zjedz krakersa
  • dużo odpoczywaj i staraj się zdrzemnąć w ciągu dnia
  • wąchaj cytrynę i imbir, aby złagodzić nudności
  • jedz słone chipsy ziemniaczane (stwierdzono, że potrafią uspokoić żołądek na tyle, abyś mogła zjeść posiłek)
  • nie pomijaj posiłków ani nie kładź się po jedzeniu
  • nie gotuj i nie jedz ostrych potraw

 

Wskazówki dla twojego partnera:

Zapytaj swoją partnerkę, na które wizyty lekarskie przed urodzeniem dziecka chciałaby pójść razem z tobą. Niektóre pary lubią chodzić razem na wszystkie konsultacje, inne chodzą razem tylko na najważniejsze, np. badania USG.

Te tygodnie przed Tobą:

II Trymestr

III Trymestr

Te tygodnie za Tobą:

Zobacz też 7 tydzień ciąży na Babyonline.pl

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (84)
/3 lata temu
Witam! Dziś zaczynam 7. tydzień ciąży. W poniedziałek (1 czerwca :):):) ) idziemy na pierwsze USG. Trzymajcie kciuki, by wszystko było dobrze, bo ciąża to jest dla nas ogromna radość. :)
/3 lata temu
Autorowi proponuję douczyć się jak zbudowana jest pierś kobiety - na pewno nie jest to taka budowa jak opisana w artykule
/3 lata temu
Właśnie wrócilam z wizyty. Lekarz wskazal 7 tyg ciąże 3,5 cm jednak serce nie bije i widac na usg "echa". Mam przyjsć za tydzień, dał do zrozumienia ze nie jest dobrze. Na usg wyglada to jak plamki wokol zarodka :( . Co to oznacza?
POKAŻ KOMENTARZE (81)