12 tydzień ciąży

W 12. tygodniu ciąży twoje dziecko coraz bardziej przypomina dorosłego człowieka. Zobacz, jak wygląda!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 12 tydzień ciąży

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Zbliżasz się do końca pierwszego trymestru. Twoja macica, obecnie wielkości dużego grejpfruta, przesuwa się z dołu miednicy w górę. To może zmniejszyć parcie na pęcherz i ciągłą potrzebę biegania do toalety. Również inne objawy wczesnej ciąży mogą się zmniejszyć: mdłości, tkliwość piersi, awersja do jedzenia, zmęczenie. Ale mogą zacząć pojawiać się zawroty głowy. Twoje naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają, aby zwiększyć dopływ krwi dla dziecka. To sprawia, że krew wolniej wraca do ciebie. Mniej krwi oznacza niższe ciśnienie i mniejszy dopływ krwi do mózgu. To wszystko może przyczynić się do powstawania zawrotów głowy. Innym powodem tych dolegliwości w czasie ciąży jest niski poziom cukru, który pojawia się, gdy nieregularnie jesz.

Jak rośnie twoje dziecko?

W tym tygodniu u twojego dziecka zaczynają rozwijać się odruchy. Wkrótce palce dziecka będą prostować się i zginać, palce u nóg podkurczać, oczy zaciskać, a usta będą wykonywać ruchy ssania. Jeśli dotkniesz swojego brzucha, dziecko może odpowiedzieć przekręceniem się, chociaż ty tego nie będziesz mogła poczuć. W tym czasie gwałtownie mnożą się komórki nerwowe i w mózgu twojego dziecka formują się synapsy. Właściwych kształtów nabrała również jego twarz: oczy przesunęły się z boków na przód głowy, a uszy są dokładnie tam, gdzie być powinny.

Jak duże jest twoje dziecko?

Pod koniec tego tygodnia twoje dziecko ma 6 cm długości i waży 14 g.

Tak wygląda twoje dziecko w 12. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 12. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Jeśli pracujesz poza domem, będziesz wkrótce musiała powiedzieć swojemu szefowi, że jesteś w ciąży. Ważne jest, abyś zrobiła to profesjonalnie: ustal spotkanie, zbierz informacje na temat swoich praw i polityki firmy odnośnie urlopów macierzyńskich, i przyjdź z planem, w którym określisz, jak dużo czasu potrzebujesz na wizyty lekarskie i badania podczas ciąży. Jeśli szef zmartwi się twoimi wynikami w pracy, możesz podkreślić, że przez cały pierwszy trymestr wywiązywałaś się ze swoich obowiązków. Jeśli chciałabyś zmienić godziny pracy, powiedz o tym właśnie teraz.


Zobacz: Ciąża a praca

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Jeśli czujesz zawroty głowy lub jesteś bliska omdlenia, połóż się albo usiądź, trzymając głowę między kolanami, oddychaj głęboko i rozluźnij ciasne ubranie (w pierwszej kolejności guzik przy spodniach, który rano z trudem zapięłaś). Jak tylko poczujesz się lepiej, zjedz coś i napij się. 

Wskazówki dla twojego partnera:

Ciało twojej partnerki przechodzi wiele zmian, co sprawia, że czynności, które kiedyś wykonywała bez trudu, mogą być dla niej teraz wyzwaniem. Jeśli chcesz jej pokazać jak bardzo ją szanujesz i dbasz o nią, rozmasuj jej dłonie i stopy pod koniec długiego dnia. Aby było jeszcze przyjemniej, możesz do tego celu użyć jej ulubionego balsamu albo olejku do masażu.

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

III Trymestr

Te tygodnie za tobą:

Zobacz też 12 tydzień ciąży na Mamotoja.pl

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (91)
/3 lata temu
przepraszam za pomyłkę 12 tygodniu mialo byc
/3 lata temu
witam ja tez jestem w 12 miesiącu ciąży i mam obawy bo lekarz powiedział ze moje dziecko ma tylko 3 cm !! Czy nie jest za małe ? czytam w internecie ze powinno mieć przynajmniej ze 6 cm, może ktoś miał taki przypadek a może to jest spowodowane ze ja tez cały czas mam mdłości i spadłam z wagi 3 kg
/4 lata temu
jestem w polowie 12 tygodnia od 4 tygodni męczą mnie straszne mdłości i wymioty , brak apetytu , osłabienie , zapachy mi przeszkadzają , brzuch mnie nie boli czasem czuje takie napięcie na dole , praktycznie nie widoczny . Lekarz kazał mi odstawić witaminy bo po nich może mi być nie dobrze , dzień przezywam na lekkich bułkach z masłaem , bananach , wodzie , czasem jakaś zupka chudziutka .
POKAŻ KOMENTARZE (88)