To przełomowy moment - u twojego dziecka zaczynają rozwijać się odruchy. Wliczając w to oczywiście ten najważniejszy i niezbędny do przeżycia u noworodka, czyli odruch ssania.
Na skróty:
- Który to miesiąc?
- Wielkość dziecka
- Rozwój dziecka
- Dolegliwości
- To powinno cię niepokoić
- Zaplanuj to
- Najczęstsze pytania
W 12 tygodniu ciąży twój maluch osiąga wielkość figi. Waży już 14-16 g, a jego buzia przypomina twarz noworodka. Staje się bardzo ruchliwy i wykonuje salta i fikołki. Jest jednak nadal za mały, żebyś mogła poczuć jego ruchy.
W tym tygodniu powinnaś wykonać USG I trymestru, które właściwie wykonane odpowie na wiele pytań i wątpliwości dotyczących rozwoju twojego dziecka.
Który to miesiąc?
12 tydzień to finisz 2 miesiąca ciąży. Możesz być z siebie dumna - dotrwałaś do końcówki I trymestru ciąży, a tym samym przetrwałaś okres, w którym ryzyko utraty ciąży jest najwyższe.
Niebawem maluch zacznie przybierać na wadze na tyle, że będziesz czuć wypukłości, a najczęściej z końcem dnia pojawi się lekkie wybrzuszenie.
Wchodzisz w II trymestr ciąży, zwany najprzyjemniejszym - powinny ustąpić niektóre objawy.
Wielkość dziecka
Pod koniec 12 tygodnia ciąży twoje dziecko ma 6 cm długości i waży 14 g. Dla porównania - to już rozmiar całkiem sporej figi! Macica jest porównywalna rozmiarem do grejpfruta.
12 tydzień ciąży to 10 tygodni od zapłodnienia. Lekarz na badaniu USG określi długość ciemieniowo-siedzeniową płodu (CRL). Zazwyczaj w dwunastym tygodniu ciąży wynosi około 6-7 cm.
Dziecko waży w granicach 12-19 g. Jak widzisz, widełki są szerokie. Dłonie i stopy malucha mają nawet 1 cm długości. Pamiętaj, że przy ciąży bliźniaczej wiele widocznych zmian jest zauważalnych szybciej.
fot. Ula Bugaeva
Rozwój dziecka w 12 tygodniu ciąży
W 12 tygodniu ciąży u twojego dziecka zaczynają rozwijać się odruchy. Wkrótce palce dziecka będą prostować się i zginać, palce u nóg podkurczać, oczy zaciskać, a usta będą wykonywać ruchy ssania.
Jeśli dotkniesz swojego brzucha, dziecko może odpowiedzieć przekręceniem się, chociaż ty tego nie będziesz mogła poczuć. W tym czasie gwałtownie mnożą się komórki nerwowe i w mózgu twojego dziecka formują się synapsy.
Właściwych kształtów nabrała również jego twarz: oczy przesunęły się z boków na przód głowy, a uszy są dokładnie tam, gdzie być powinny. Organizm maluszka wytwarza teraz białe krwinki oraz hormony.
Maleństwo robi się bardzo ruchliwe. Potrafi się odbijać jak piłka od ścian macicy! Na tym etapie kształtuje się otwór odbytu oraz ślinianki. Jelita wykonują ruchy robaczkowe.
fot. Adobe Stock/Tak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży
Warto wspomnieć również o rozwoju emocjonalnym. Pomimo że twoje dziecko jest naprawdę maleńkie, potrafi już płakać. Doskonale wyczuwa twoje nastroje i odpowiada na nie podobnymi emocjami.
To właśnie dlatego ciężarne nie powinny się denerwować. To, że twój stres i nerwy od razu wyczuwa maluch, nie jest żadnym mitem! Udowodniono, że nawet takie maleństwo czuje już np. kojący dotyk twojej dłoni na brzuchu.
Dolegliwości w 12 tygodniu ciąży
Twoja macica przesuwa się z dołu miednicy w górę. To może zmniejszyć parcie na pęcherz i ciągłą potrzebę biegania do toalety.
Również inne objawy wczesnej ciąży mogą się stopniowo zmniejszyć: mdłości, tkliwość piersi, awersja do jedzenia, zmęczenie.
Ale żeby nie było za dobrze... mogą zacząć pojawiać się zawroty głowy. Twoje naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają, aby zwiększyć dopływ krwi dla dziecka. To sprawia, że krew wolniej wraca do ciebie.
Powodem tych dolegliwości w czasie ciąży jest niski poziom cukru, który pojawia się, gdy nieregularnie jesz.
Co robić, jeśli czujesz zawroty głowy lub jesteś bliska omdlenia? Połóż się albo usiądź, trzymając głowę między kolanami, oddychaj głęboko i rozluźnij ciasne ubranie (w pierwszej kolejności guzik przy spodniach, który rano z trudem zapięłaś). Jak tylko poczujesz się lepiej, zjedz coś i napij się.
Ustępowanie miejsca ciężarnym w kolejkach i środkach komunikacji miejskiej to nie fanaberia. Nie możesz teraz zbyt długo przebywać w pozycji stojącej - szybko może zrobić ci się słabo!
Częściej może towarzyszyć ci teraz uczucie permanentnego zmęczenia. Nic dziwnego, w końcu twój organizm jest naprawdę obciążony. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku.
Możesz odczuwać również przyspieszone bicie serca. Na tym etapie to normalne. Pomimo nasilonych dolegliwości, z pewnością czujesz też ulgę. Już wkrótce dobiegnie końca pierwszy trymestr, a wraz z nim ryzyko poronienia będzie znacznie mniejsze.
Co może cię niepokoić?
Przedłużające się gwałtowne wymioty, bardzo często nudności, a co za tym idzie - brak apetytu, mogą doprowadzić do odwodnienia i utraty wagi.
Jesteś w przedsionku II trymestru i nie powinnaś tracić na wadze. Koniecznie obserwuj swoją wagę, mierz ciśnienie i konsultuj z lekarzem wątpliwości. Na bieliźnie nie powinny pojawiać się plamienia i nie powinien występować ból brzucha inny, niż lekko skurczowy, świadczący o pracy macicy.
Pamiętaj, by sprawdzać składy kosmetyków! Kosmetyki z witaminą A mogą powodować wady rozwojowe płodu. Z kolei np. ftalany u chłopców, których matki w okresie ciąży stosowały preparaty z tą substancją, mogą powodować zaburzenia płodności.
Niekiedy balsamy na rozstępy (z pewnością już ich szukasz) zawierają szkodliwe substancje. Zaglądaj na listę INCI (z ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) i sprawdzaj, czy danego składnika, który pojawił się na etykiecie kosmetyku, na niej nie ma.
Plany na ten tydzień ciąży
- CRL - długość ciemieniowo-siedzeniowa
- FHR - częstość bicia serca płodu
- NT - przezierność fałdu karkowego
- NB - kość nosowa
- DV - przepływ w przewodzie żylnym
- BPD - wymiar poprzeczny główki
- HC - obwód główki
- AC - obwód brzuszka
- FL - długość kości udowej
- EFW - szacowana masa płodu
Prawa kobiety w ciąży
Jeśli pracujesz poza domem, będziesz wkrótce musiała powiedzieć swojemu szefowi, że jesteś w ciąży. Ważne jest, abyś zrobiła to profesjonalnie: ustal spotkanie, zbierz informacje na temat swoich praw i polityki firmy odnośnie urlopów macierzyńskich.
Przyjdź z planem, w którym określisz, jak dużo czasu potrzebujesz na wizyty lekarskie i badania podczas ciąży. Jeśli szef zmartwi się twoimi wynikami w pracy, możesz podkreślić, że przez cały pierwszy trymestr wywiązywałaś się ze swoich obowiązków. Jeśli chciałabyś zmienić godziny pracy, powiedz o tym właśnie teraz.
Pamiętaj, że jesteś chroniona - pracodawca ma obowiązek odciążyć cię, znaleźć inne zadania lub skierować na zwolnienie lekarskie, jeśli nie znalazł ci nowych, bezpiecznych obowiązków.
Nowe zasady pracy dotyczą też kobiety, które wykonują pracę biurową i „siedzą przed komputerem”. Kobieta w ciąży oraz karmiąca dziecko piersią nie może wykonywać prac:
- uciążliwych,
- niebezpiecznych ani szkodliwych dla zdrowia,
- mogących mieć niekorzystny wpływ na jej zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Z pewnością czujesz się często przytłoczona i zmęczona. Zrób coś dla siebie! Jeśli tylko siły pozwalają, wyjdź do kina lub na plotki z koleżankami. Możesz też pobuszować po sklepach w poszukiwaniu ciążowej garderoby. Za chwilę będzie ci potrzebna!
Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 12 tydzień ciąży
Częste pytania
Jak mówi znane powiedzenie, im dalej w las, tym więcej drzew. Tak jest i z ciążą - każdy kolejny tydzień oznacza kolejne wątpliwości. Przed jakimi pytaniami panie stają najczęściej?
Pytanie: | Odpowiedź: |
---|---|
Wstręt do jedzenia - czy wróci mi apetyt na kawę czy jajka? | Zazwyczaj po ciąży wszystko wraca do normy, ale może być inaczej. |
Kiedy test PAPP-a jest refundowany? | W przypadku kobiet powyżej 35. roku życia oraz takich, które urodziły wcześniej dziecko z wadą genetyczną. |
12 tydzień ciąży ból podbrzusza - co oznacza? | Bóle podbrzusza powinny już ustąpić. Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym. |
USG 3D w 12 tygodniu ciąży - czy coś widać? | Tak, i to sporo! Nieforemną sylwetkę małego człowieka, jego kończyny, a nawet oczodoły czy nos. Widać je także na zwykłym USG. |
Czy w ciąży wolno farbować włosy? | Tak. Poinformuj fryzjera o ciąży. Jeśli robisz to sama, wybierz farbę bez amoniaku. |
Te tygodnie przed tobą:
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
III Trymestr
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży
Te tygodnie za tobą:
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży