34 tydzień ciąży - 34 tc

W 34. tygodniu ciąży twój maluch nadal intensywnie się rozwija, a ciebie mogą... boleć oczy! Zobacz, jak temu zaradzić!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 16:04

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 32, 33, 34, 35 i 36 tydzień ciąży

 

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Hormony ciąży mogą również wpływać na twoje oczy - zmniejszenie produkcji łez prowadzi do suchości oka, podrażnień i uczucia dyskomfortu. Co więcej, te same procesy, które powodują puchnięcie kostek, mogą spowodować zmiany krzywizny rogówki. Dlatego lepiej, jeśli w czasie ciąży nosić będziesz okulary niż szkła kontaktowe. Zmiany w oku są tymczasowe i zazwyczaj po porodzie widzenie powraca do normy. W niektórych wypadkach problemy ze wzrokiem mogą wskazywać na cukrzycę ciążową lub podwyższone ciśnienie krwi, dlatego o zmianach w widzeniu informuj swojego lekarza.

Zobacz: Co powinnaś wiedzieć o cukrzycy ciążowej

 

Jak rośnie twoje dziecko?

Jeśli twoje dziecko jest chłopcem, w tym tygodniu jego jądra przesuwają się z brzucha do moszny (u niektórych chłopców – 3-4% – jądra nie znajdują się w mosznie w chwili porodu, ale nim dziecko skończy rok, wędrują na swoje miejsce). Paznokcie malucha sięgają już czubków palców i mogą nawet zawijać się wokół opuszków. Obcięcie paznokci to jedna z pierwszych rzeczy, którą będziesz musiała zrobić dla swojego dziecka.

Tak wygląda twoje dziecko w 34. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 34. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Upierz wszystkie śliczne ubranka, które kupiłaś lub dostałaś dla swojego dziecka, a także całą pościel. Praktycznie powinnaś uprać i umyć wszystko, co będzie stykało się ze skórą dziecka, aby pozbyć się z nowych tkanin wszystkich czynników drażniących. Używaj najdelikatniejszych proszków do prania, przeznaczonych dla dzieci i tych, które są oznaczone jako hipoalergiczne albo dla wrażliwej skóry.

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Upewnij się, że znasz wszystkie podstawowe informacje na temat akcji porodowej i porodu. Mogłaś się tego nauczyć na zajęciach w szkole rodzenia. Są trzy stadia porodu. Pierwsze zaczyna się wraz z rozpoczęciem akcji porodowej i trwa do chwili, gdy szyjka macicy rozszerzy się do 10 cm. Drugie stadium trwa od chwili, gdy szyjka rozwarta jest na 10 cm, do przyjścia na świat dziecka. Trzecie, najkrótsze stadium, to urodzenie łożyska, które na ogół trwa od 5 do 30 minut.

 


Zobacz: Jak przebiega poród

Wskazówki dla twojego partnera:

Jeśli planujesz zawieźć przyszłą mamę do szpitala na poród, upewnij się, że masz pełen bak benzyny i samochód działa bez zarzutu. Po drodze nie powinno być żadnych niespodzianek! Jeśli będziesz potrzebował drobnych do parkomatu, trzymaj je w schowku w samochodzie. Jeśli planujesz wziąć taksówkę, miej pod ręką telefony kilku korporacji.

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

Te tygodnie za tobą:

Trymestr II

Trymestr III

Przeczytaj też na temat 34 tygodnia na kalendarzu ciąży Mamotoja.pl! 

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (165)
/07.03.2016 19:03
A kogo to interesują, durne paszkwile, wasze wynurzenia? Czy gdziekolwiek w tekście pada sugestia zachęcająca do podzielenia się swymi ''parametrami'', czy informacjami odnośnie tego, jak przechodzicie ciążę?! Może opublikujcie jeszcze jaką dziś wyprodukowałyście srakę, według bristolskiej skali uformowania stolca...
/01.12.2015 22:22
170cm i 58kg przed ciążą (bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej,wyrzeźbione ciało). Całą ciążę zdrowa dieta i trenowałam crossfit do 20 tygodnia oraz biegałam. Później tylko pływanie i aqua aerobik. Teraz 34 tydz.+2 dni i waga 73 kg. No to salceson ze mnie,bo przytyłam 15kg???!!! ;) Mój synuś waży 2400 gramów, ale jest jeszcze woda,macica,łożysko,krew,duże piersi,itp. Spodnie noszę sprzed ciąży,a na ciele nadal rysują się mięśnie-nawet na brzuchu,a co chodzę na badania krwi to rozmawiam z kobitkami w 20 tyg,które na krzywą przyszły i wyglądam lepiej niż one i mi nie wierzą,że zaraz rodzę i że tyle przytyłam hehe. No to pytanie.... Kto przytył 2-4kg? Wstaw swoje zdjęcie,bo umieram z ciekawości, ale podobno kobiety, które są duże/grubsze lub mają więcej tkanki tłuszczowej mogą mało przybrać na wadze. Tylko czy to jest powód do dumy? ;) To tak jak laska niećwicząca wstawia zdjęcie 170cm i 58 kg wagi, a ja bym wstawiła swoje sprzed ciąży 170cm i 58 kg z tym,że ona rozmiarM/ L, a ja XS/S i chyba w tym wszystkim tkwi sekret tego tycia/nietycia
/12.11.2015 19:08
33 i 2 dni kubus wazy ok 2,8 kg u mnie na plusie 3,5 kg
POKAŻ KOMENTARZE (162)