POLECAMY

11 tydzień ciąży

Zobacz, jakie niespodzianki czekają Cię w 11. tygodniu ciąży. To okres zachcianek i pierwszych ruchów dziecka!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 10 i 11 tydzień ciąży

 

Nagle dopada cię nieodparta chęć zjedzenia całego grejpfruta, steku albo torby ziemniaczanych chipsów. To są ciążowe zachcianki.
 

Możesz chcieć zjeść górę tego, co zawsze lubiłaś, albo łapczywie rzucać się na coś, czego wcześniej nie brałaś do ust. Jest teoria, która mówi, że organizm domaga się tego, czego mu brakuje. Zazwyczaj jest to witamina C, żelazo i sól.

11 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

Twój brzuch prawdopodobnie zaczyna nieco wystawać (chociaż nadal wyglądasz raczej jakbyś się przejadła niż jak kobieta w ciąży). Jeśli nawet jesteś nadal płaska jak deska (ciąża zaczyna być widoczna w różnym czasie), czujesz, że twoje dżinsy ledwo się dopinają. Winę za to, jak również za wzdęcia, beknięcia i... odchodzące gazy ponosi hormon ciąży – progesteron. Progesteron rozluźnia mięśnie gładkie – z przewodem pokarmowym włącznie – spowalniając trawienie, a tym samym dając krwi więcej czasu na zaabsorbowanie składników odżywczych i przekazanie ich twojemu dziecku.Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

11 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Ciało twojego dziecka jest prawie w pełni uformowane. Jego (lub jej) dłonie wkrótce będą się otwierać i zamykać w piąstki, a niektóre kości już zaczynają twardnieć. Dziecko już kopie i rozciąga się, a jego delikatne ruchy przypominają wodny balet. Częstotliwość tych ruchów zwiększy się wraz ze wzrostem masy i rozwojem ciała twojego dziecka, jednak nie będziesz ich odczuwała jeszcze przez kolejny miesiąc lub dwa. Głowa dziecka stanowi prawie połowę długości całego jego ciała. Twoje dziecko waży około 8 g.

Tak wygląda twoje dziecko w 11. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 11. tydzień ciąży

11 tydzień ciąży - Co powinnaś zaplanować na ten tydzień

Jeśli przez pierwsze tygodnie ciąży dokuczały ci poranne mdłości, mogłaś do tej pory raczej schudnąć niż przytyć. Staraj się tym nie martwić; większość kobiet przybiera na wadze około 1,5 kg w czasie pierwszego trymestru. Jeśli cię to niepokoi, porozmawiaj z lekarzem. Przez całą ciążę kobiety przybierają średnio 12 kg.Zobacz: Pytania o tycie w ciąży

11 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Poddaj się ciążowym zachciankom pod warunkiem, że będziesz unikać potraw, które mogą szkodzić twojemu dziecku – np. miękkich serów czy surowego mięsa. Jeśli dokucza ci zgaga, odstaw ostre potrawy i sosy. Według starych przesądów, chęć na owoce cytrusowe wskazuje na to, że urodzi się dziewczynka, a zachcianki na mięso zapowiadają chłopca.  

11 tydzień ciąży - Wskazówki dla twojego partnera

Znajdź czas, aby regularnie wspólnie z partnerką czytać książkę na temat ciąży. To ją przekona, że jesteś zaangażowany w sprawy ciąży. To także dobra okazja abyście porozmawiali ze sobą o waszych niepokojach i radościach.

Zobacz też 11 tydzień ciąży na Babyonline.pl

Te tygodnie przed Tobą:

12 tydzień ciąży


II Trymestr

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


III Trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za Tobą:

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (25)
/3 lata temu
Nieprawda z tymi przesądami. Ja w pierwszej ciąży miałam "alergię" na mięso. Samo patrzenie na nie wywoływało we mnie wstręt. Zmuszałam się do jego jedzenia tylko i wyłącznie na dziecko. Zatykałam nos żeby nie poczuć zapachu. I co, urodził się chłopak :) , który mięso wręcz uwielbia :)
/4 lata temu
Mam duże mdlości i nic mi nie pomaga oprócz parzonego imbiru. Macie jakies sprawdzone pomysly na te dolegliwosci?
/4 lata temu
11 tydzień ciąży jest dobrze, nie mam mdlosci
POKAŻ KOMENTARZE (22)