33 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

W 33. tygodniu ciąży dziecko odróżnia już dzień od nocy i... nadal intensywnie rośnie! Zobacz, co teraz dzieje się w twoim organizmie!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 16:02

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 32, 33, 34, 35 i 36 tydzień ciąży

 

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Aby zaopatrzyć ciebie i zaspokoić rosnące potrzeby dziecka, objętość krwi w twoim organizmie zwiększyła się od początku ciąży o ok. 40-50%. Także poziom wód płodowych doszedł w 33. tygodniu do maksymalnej objętości, choć prawdopodobnie wielkość dziecka już i tak ją przewyższyła. Z tego powodu ciągle czujesz potrącanie i popychanie – mniej płynu oznacza mniejsze amortyzowanie ciosów. 

Zobacz: Dolegliwości przed porodem

Jak rośnie twoje dziecko?

Twoje dziecko zachowuje się coraz bardziej jak... dziecko. Kiedy śpi, zamyka oczy, kiedy się budzi, otwiera je. Ponieważ ściany macicy stają się coraz cieńsze i więcej światła dostaje się do jej wnętrza, dziecku łatwiej jest odróżnić dzień od nocy. I dobra wiadomość! Maleństwo rozwinęło swój własny system immunologiczny (za pomocą twoich przeciwciał), który będzie w stanie zapewnić mu ochronę przed drobnymi infekcjami.

Jak duże jest twoje dziecko?

W tym tygodniu twoje dziecko może mierzyć 31 cm i ważyć ponad 1,8 kg. Ciężar dziecka do dnia porodu może nawet się podwoić.

Tak wygląda twoje dziecko w 33. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 33. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Zacznij po kolei planować dni po porodzie. Twoi przyjaciele i rodzina na pewno będą chcieli wam pomóc, kiedy urodzi się dziecko. Na początku trudno to zorganizować, dlatego teraz przygotuj plan. Zapisz imiona osób, które się zadeklarowały i ustal listę obowiązków. Np. poproś sąsiadkę albo koleżankę o pomoc w karmieniu zwierzaków i wyprowadzaniu na spacer psa.

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Bezsenność nęka ponad 75% kobiet w ciąży. Przyczyniają się do tego wszystkie przemiany hormonalne, wycieczki do toalety, drętwienie nóg, zgaga, trudności z ułożeniem się na łóżku i niepokój o urodzenie dziecka. Staraj się brać ciepłą kąpiel i pić szklankę mleka przed pójściem spać, unikaj ćwiczeń i poproś partnera o masaż (zasługujesz na to!). Jeśli nadal nie możesz zasnąć, poczytaj książkę lub posłuchaj uspokajającej muzyki.

 

Wskazówki dla twojego partnera:

Upewnij się, że pokój dla dziecka jest gotowy: ściany pomalowane, meble kupione i złożone, pieluchy zgromadzone, a stół do przewijania czeka na pierwsze spotkanie z maluszkiem. Obok łóżeczka ustaw również wygodne krzesło, które przyda się do karmienia piersią i nocnych kołysanek.

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

Trymestr II

Trymestr III

Zobacz też 33 tydzień ciąży na kalendarzu ciąży Mamotoja.pl

Tagi: ciąża