POLECAMY

Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Czy wiesz na jakiej zasadzie działa domowy test ciążowy i jak odczytać jego wynik? Przeczytaj, jak prawidłowo odczytać wynik testu ciążowego, aby był wiarygodny.
Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety obecność hormonu produkowanego przez płód od czasu zagnieżdżania się w ścianie macicy. Ten hormon to beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Poza ciążą nie jest obecny w organizmie kobiety (z wyjątkiem rzadkich przypadków nowotworów narządu rodnego). Żadne pokarmy czy leki nie mogą wpłynąć na wyniki testu ciążowego.

Przed wykonaniem badania należy zadbać o to aby, test był wiarygodny. Żeby tak się stało trzeba go przeprowadzić w odpowiednim czasie, czyli najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki lub przy nieregularnych cyklach 14 dni po stosunku. Następnie należy go wykonać w odpowiedni sposób (zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce). Dopiero gdy te warunki zostaną spełnione można odczytać wynik.

Polecamy: Toksoplazmoza w czasie ciąży

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych (strumieniowe, paskowe i płytkowe), które nieznacznie różnią się między sobą wyglądem i metodą wykonywania. Jednak generalna zasada odczytywania wyniku jest taka sama.

Najpierw należy sprawdzić czy test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo.

Czy test został wykonany prawidłowo?

Jeżeli badanie było przeprowadzone w odpowiedni sposób, na teście powinna być widoczna linia w tzw. obszarze kontrolnym. W testach płytkowych i strumieniowych w przy okienku odczytu przeważnie widnieją literki C i T oznaczające obszar kontrolny (C) i obszar testowy (T). W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale w ulotce znajduje się informacja, w którym miejscu powinna pojawić się linia kontrolna (przeważnie na górze pola odczytu).

Jeżeli na teście nie jest widoczna żadna linia lub linia znajduje się w obszarze testowym okienka odczytu, test jest nieważny. Taki wynik oznacza, że badanie zostało źle wykonane. Najprawdopodobniej użyto zbyt małej ilości moczu. W takiej sytuacji należy zrobić kolejny test ciążowy.

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny?

Brak ciąży

Jeżeli jesteśmy pewni, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo, kolej na odczytanie wyniku. Jeżeli w polu odczytu znajduje się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym, test jest negatywny. Oznacza, że nie doszło do ciąży.

Ciąża

Jeżeli na teście widoczne są dwie linie (w obszarze kontrolnym i testowym) oznacza to, że badanie było wykonane prawidłowo i jesteś w ciąży. Wynik uznaje się za dodatni, nawet gdy druga kreska jest słabo widoczna.

Polecamy: Profilaktyka zakażeń pochwy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (33)
/9 miesięcy temu
Zrobilam test i pokazaly mi sie 2 linie alale na czytniku t pokazala mi sie jasna linia czy to oznacza cioze ? Po dwóch dniach zaczely mi się plamienia czy to mozliwe jezeli test mi pokazal wynik pozytywny co mam z tym zrobic
/rok temu
3 testy pozytywne, dzić zrobione badanie beta hCG i czekanie na wynik, mam nadzieje ze testy się nie pomyliły.
/2 lata temu
Jesteś!
POKAŻ KOMENTARZE (30)