6 tydzień ciąży

W czasie 6 tygodnia ciąży możesz w znaczący sposób cierpieć na nudności. Zobacz, dlaczego je odczuwasz i jak im przeciwdziałać!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 6 tydzień ciąży

 

Od tej chwili nowy, wspaniały dźwięk wypełnia świat: bicie serca twojego dziecka.
 

Chociaż wciąż zbyt słabiutkie, aby wysłuchać je stetoskopem, jest widoczne na sonogramie jako maleńka, pulsująca kropka w środku zarodka. Od tej chwili aż do narodzin jego serce będzie biło około 150 razy na minutę, tj. dwa razy częściej niż serce dorosłego człowieka.

6 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

W tym tygodniu masz dobrą i złą wiadomość. Dobra to taka, że twoje ciało pompuje zwiększoną ilość progesteronu. Ten hormon jest odpowiedzialny za ochronę przed zakażeniami oraz budowę naczyń krwionośnych w wyściółce ściany macicy, gdzie maluch znajduje bezpieczne schronienie. Zła wiadomość to taka, że progesteron spowalnia proces trawienia, powodując nudności u prawie dwóch trzecich ciężarnych kobiet. Mdłości, zwane porannymi, wbrew nazwie mogą zaatakować o każdej porze dnia lub nocy. Mogą występować z różną siłą – od ledwie odczuwalnych po bardzo męczące.Zobacz: 6 porad na nietypowe ciążowe dolegliwości

6 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Jego serce bije, a krew zaczyna krążyć po ciele. Rozwijają się jelita, pojawia się zawiązek tkanki, z której rozwiną się płuca. Kształtuje się jego gruczoł przysadkowy, jak również pozostała część mózgu, mięśnie i kości. Zalążki rąk i nóg mają płetwowate zakończenia – z nich rozwiną się palce. Twoje dziecko ma wielkość ziarnka soczewicy.

Tak wygląda twoje dziecko w 6. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 6. tydzień ciąży

6 tydzień ciąży - Co powinnaś zaplanować na ten tydzień

Bardzo ważna w czasie ciąży jest znajomość grupy krwi twojej i twojego partnera. Krew każdego człowieka należy do jednego z czterech typów: A, B, AB lub 0. Typy krwi określone są przez typy antygenów, które występują na powierzchni komórek krwi. Antygeny to białka na powierzchni komórek krwi, które mogą powodować reakcję układu immunologicznego. 

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

6 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Niektóre kobiety skarżą się, że witaminy, które muszą przyjmować w czasie ciąży, powodują dolegliwości żołądkowe. Jeśli masz taki problem, możesz witaminy połykać razem z jedzeniem lub przyjmować je przed pójściem spać. Jeśli mimo to dolegliwości spowodowane witaminami nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem, zanim całkowicie je odstawisz.

Wskazówki dla twojego partnera w 6. tygodniu ciąży

Twoja partnerka może walczyć z porannymi mdłościami. Możesz jej pomóc radzić sobie z nimi, będąc pomocnym w domowych obowiązkach. Pomóż przy gotowaniu (albo zamów jedzenie do domu), pomóż przy sprzątaniu kuchni, zrób zakupy.

Zobacz też 6 tydzień ciąży na Mamotoja.pl

Te tygodnie przed Tobą:

7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży


II Trymestr

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


III Trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za Tobą:

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (52)
/4 lata temu
Na pewno czujesz się fatalnie współczuję szczerze,nie wiem co Ci poradzić bo nie byłam w takim stanie owszem nudności się zdarzają bo również jestem w szóstym tygodniu ale ty musisz naprawdę cierpieć.Życzę Ci dużo siły i wytrwałości i głową do góry ten fatalny stan nie będzie trwał wiecznie!
/4 lata temu
Witam, jestem w szóstym tygodniu około 4 dni temu zaczęło się! poprostu czuje sie fatalnie nudnosci cały dzień a nawet noc nie moge jeść co mnie martwi, nawet suche krakesy mi z ledwoscia sprzyjają. Myśli o jedzeniu lub nawet patrzenie na zdjęcia z jedzeniem sprawiają ze czuje sie gorzej. Najmniejszy wysiłek jest wykraczająy większość czasu leże w łóżku, wszysko mi brzydko mówiąc śmierdzi. Już kilka razy płakałam bo nie daje sobie radyz tym jak złe sie czuje. Czy ktoś czuje sie jak ja? A może jakieś rady?
/4 lata temu
Hej, Wczoraj dowiedziałam się że jestem w 6 tyg ciąży, a dzisiaj mam silne skurcze ból i krwawienie jak przy mojej normalnej miesiączce... świadczy to o tym, że poroniłam. Czemu to tak wszystko się szybko dzieje, trzymałam to w tajemnicy żeby jutro powiedzieć mężowi w dniu jego urodzin że będzie tatą,.. Wczoraj w ciąży dzisiaj już nie.. koszmar
POKAŻ KOMENTARZE (49)