17 tydzień ciąży - 17 tc

W tym tygodniu przesuwa się twój środek ciężkości. Z tego powodu musisz na siebie uważać! Zobacz, o czym jeszcze warto pamiętać!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 15:28

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 17 tydzień ciąży

 

Już  zaczyna być widać, że jesteś w ciąży i twoi przyjaciele, współpracownicy, a nawet obcy mogą mieć ochotę dotknąć twojego brzucha. Oczywiście jeśli nie masz nic przeciwko temu. Jeśli jednak przeszkadza ci to, śmiało wyraź sprzeciw.

Jak zmienia się twoje ciało?

Dla większości kobiet w drugim trymestrze kończą się mdłości, a w zamian pojawia się wilczy apetyt. Nie zdziw się, jeśli nagle poczujesz taki głód, że po zjedzeniu dużego kotleta wchłoniesz jeszcze talerz makaronu. W ten sposób reagujesz na sygnały wysyłane przez twoje dziecko, które jest coraz większe i coraz bardziej głodne. Mimo że czujesz ulgę po trzech miesiącach niejedzenia z powodu porannych mdłości, zachowaj ostrożność. Potrzebujesz zaledwie 300 dodatkowych kalorii (600 dla bliźniaków) dziennie. Zamiast trzech dużych posiłków spróbuj jeść kilka razy małe porcje przez cały dzień.

 


Zobacz: Apetyt w ciąży

Jak rośnie twoje dziecko?

Szkielet twojego dziecka zmienia się z chrząstki w kości, a pępowina – lina ratunkowa biegnąca do łożyska – staje się grubsza i mocniejsza. Dziecko może już poruszać stawami, zaczynają rozwijać się gruczoły potowe.

Jak duże jest twoje dziecko?

Twoje dziecko waży teraz 110 g (prawie tyle co rzepa) i ma około 12 cm długości od głowy do pośladków.

Tak wygląda twoje dziecko w 17. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 17. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Często młode pary zastanawiają się, jak kiedykolwiek będą mogły pozwolić sobie na dziecko. Niewielkie planowanie może częściowo ułatwić sprawowanie opieki rodzicielskiej. Możecie otworzyć konto oszczędnościowe na wykształcenie córki lub syna. To może nie pokryć wszystkich kosztów nauki na uniwersytecie, ale z perspektywy 18 lat będziecie zadowoleni, że tak wcześnie zaczęliście planować. 

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Zaczynasz się trochę chwiać? Rosnący brzuch sprawił, że przesunął się twój środek ciężkości, więc możesz chwilami czuć się niepewnie na nogach. Staraj się unikać sytuacji, w których możesz się przewrócić. Noś buty na niskim obcasie, aby zredukować ryzyko wywinięcia koziołka: uraz brzucha mógłby być niebezpieczny dla ciebie i dla dziecka. Jadąc samochodem koniecznie zapinaj pasy, dolną część prowadząc pod brzuchem, górną pomiędzy piersiami.

Jesteś w II trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Wskazówki dla twojego partnera:

Dla zabawy możesz zacząć spisywać listę imion. Zrób listę dziesięciu imion, które ci się podobają. Poproś partnerkę, żeby zrobiła to samo. Porównajcie listy i znajdźcie zestaw imion, z którymi moglibyście żyć. Wiele par w tym momencie ustala zasady wyboru, np. żadnych imion poprzednich sympatii albo żadnych imion, którymi w rodzinie nazywano domowe zwierzęta.

Sprawdź też 17 tydzień ciąży na Mamotoja.pl!

Te tygodnie przed tobą:

Trymestr III

Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

Trymestr II

Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA