13 tydzień ciąży: USG, brzuch, rozwój, wielkość i płeć dziecka

13 tydzień ciąży fot. Adobe Stock
W 13 tygodniu ciąży dobiega końcowi I trymestr, a wraz z nim powinny zmniejszyć się twoje dolegliwości. Twój maluch wchodzi teraz w etap intensywnego wzrostu!
Weronika Kwaśniak / 31.10.2019 08:44
13 tydzień ciąży fot. Adobe Stock

Gratulacje! Twój maluch osiągnął już rozmiar brzoskwini. W 13 tygodniu ciąży kształtują się jego mięśnie i struny głosowe. 

Na skróty:

To niesamowite, ale już tak małe dziecko ma swoje określone upodobania smakowe. Po smaku wód płodowych rozpoznaje, co jego mama zjadła na śniadanie i ocenia, czy mu to odpowiada.

Który to miesiąc ciąży?

13 tydzień ciąży to jednocześnie 3 miesiąc i końcówka I trymestru. Lada chwila wkroczysz w II trymestr - z reguły łaskawszy dla wielu przyszłych mam. Maleńkie serduszko dziennie przepompowuje już nawet 30 litrów krwi, a część kobiet pozna już nawet płeć dziecka! Sama widzisz, że to zdecydowanie szczęśliwa 13-tka. 

Wielkość dziecka w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży twój bobas jest wielkości brzoskwini. Od tej chwili każde dziecko rośnie w swoim indywidualnym tempie, jedno szybciej, drugie wolniej, ale wszystkie przechodzą te same stadia rozwoju. Dziecko osiąga długość około 7,5 cm i waży około 21-29 g. Główka dziecka zajmuje 1/3 długości ciała.

Wielkość dziecka w 13 tygodniu ciąży

fot. Ula Bugaeva

Rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży

Jelita twojego dziecka podlegają teraz dużym zmianom. Dotąd rozwijały się w pępowinie, teraz przenoszą się do wnętrza brzucha. Aby zapewnić potrzeby płodu, rośnie też łożysko. W chwili porodu będzie ono ważyć około kilograma.

W 13 tygodniu ciąży u twojego malucha rozwijają się również struny głosowe, które na pewno będą często używane po jego narodzinach ;-)

Od tego momentu tempo przybierania na wadze zaczyna się różnić u poszczególnych dzieci. To właśnie dlatego w opisach badań USG ciążowych pojawiają się teraz centyle, które mają zobrazować wielkość twojego maluszka w porównaniu do innych.

Rozwój tułowia staje się szybszy, dzięki czemu już wkrótce głowa płodu przestanie być nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała.

W 13 tygodniu ciąży u twojej pociechy pojawia się odruch szukania piersi, podobny jak u noworodka. Można go zaobserwować np. wtedy, gdy dotknie buzią ściany macicy.

Maleńkie serduszko dziennie przepompowuje już nawet 30 litrów krwi! Dziecko dzielnie trenuje też swoją mimikę - ziewa, marszczy brwi, porusza wargami. Potrafi już bawić się pępowiną!

Czasem na badaniu USG udaje się już rozpoznać płeć dziecka. Dla pewności warto jednak poczekać na bardziej zaawansowany etap ciąży, ponieważ narządy płciowe są jeszcze naprawdę maleńkie. Mimo tego, pracują bardzo wydajnie - jeśli nosisz pod sercem córkę, w jej jajnikach powstały już komórki jajowe!

Dolegliwości ciążowe

Twoje ciało powoli przystosowuje się do burzy hormonalnej. Zaczynają ustępować symptomy pierwszego trymestru. To może przebiegać stopniowo albo szybko i gwałtownie: nagle znikają mdłości, zmęczenie i ciągła potrzeba siusiania. Nastrój też zaczyna się stabilizować, a ciąża przestaje być trudna do zniesienia.

Oczywiście, jak zwykle w przypadku ciąży, nie jest to żadną regułą. Niektóre ciężarne doświadczają objawów pierwszego trymestru znacznie dłużej. Choćby legendarne mdłości mogą dręczyć cię jeszcze przez dobrych kilka tygodni.

Chociaż brzuch w 13 tygodniu ciąży jest na razie tylko lekko wypukły, to właśnie teraz rozpocznie się etap zwiększonego przyrostu wagi. Większość kobiet przybiera teraz 1/2 kg tygodniowo. Zbliża się moment, w którym twojej ciąży nie będzie już się dało zamaskować.

Co może wzbudzić niepokój?

Na szczęście okres wysokiego ryzyka poronienia za tobą. Pierwszy egzamin zdany! Niepokoić cię mogą wszelkie objawy bólowe, a także plamienie. Pamiętaj, by się oszczędzać - możesz spacerować, ale nie biegać, ćwiczyć na zajęciach fitness, ale nie obciążać mięśni brzucha. Masz siedzącą pracę? Rób przerwy na rozprostowanie nóg. 

Jaki formy aktywności są wskazane w czasie ciąży?

Choć ciąża to nie choroba, to wielu lekarzy przestrzega pacjentki przed rozpoczynaniem pewnych aktywności. Jeśli dotychczas biegałaś - zwolnij, ale nie rezygnuj. Ale jeśli chcesz teraz zacząć... Lepiej się wstrzymaj z tą decyzją! 
 
Zakazane sporty to:
  • jazda konna,
  • jazda na łyżwach,
  • windsurfing,
  • nurkowanie
  • koszykówka, siatkówka i inne sporty z piłką,
  • sporty walki,
  • wspinaczka górska,
  • tenis ziemny.

Drętwieją ci nogi, kiedy długo siedzisz? Nic dziwnego: rosnąca macica zaczęła naciskać na żyły, którymi krew płynie od serca do nóg i to może powodować puchnięcie lub drętwienie.

13 tydzień ciąży jakich ćwiczeń nie wolno wykonywać

fot. Ula Bugaeva

Aby pobudzić krążenie, unieś nogę na wysokość około 30 cm nad podłogą i delikatnie rób kółka stopą (nie napinaj palców, bo możesz poczuć drętwienie w łydce). Opuść nogę i powtórz ćwiczenie pięciokrotnie, za każdym razem wyżej unosząc stopę. Następnie to samo ćwiczenie wykonaj drugą nogą.

 

Ćwiczenia wskazane w ciąży

fot. Ula Bugaeva

Plany na ten tydzień ciąży

Zapewne jesteś po lub chwilę przed USG I trymestru. Mamy nadzieję, że cieszysz się z faktu, że w pod twoim sercem rozwija się nowe życie! Nawet jeśli wszystko jest w porządku, to jeśli masz 35 lat i więcej, sugerowane jest wykonanie testu PAPP-a, który potwierdzi czy płód rozwija się prawidłowo i jest wolny od wad genetycznych, które można rozpoznać na tym etapie ciąży. 

13 tydzień ciąży to pierwsza magiczna cezura - możesz poznać płeć dziecka, a zatem zaplanować aranżację kącika dla malucha. Wiele kobiet boi się tak wcześnie kompletować wyprawki dla noworodka, ale zapewne już przepadłaś w gąszczu uroczych produktów dla dzieci lub szukasz ciążowych ubrań dla siebie. Może już masz w głowie pomysły jakie imię nadać bobasowi? Na pewno o tym myślałaś!

Wątpliwości i pytania - seks a ciąża

Na początku II trymestru wiele kobiet odczuwa podwyższone libido. Wraz z apetytem na jedzenie, wraca apetyt na seks. Wiele osób obawia się seksu w ciąży, bo nie zdaje sobie sprawy z faktu, że dziecko chronione jest płynem owodniowym w macicy, twoim brzuchem i szyjką macicy. Obawy dotyczą głównie panów, ale czy seks w ciąży jest zawsze bezpieczny?

W przypadku zdrowej, niepowikłanej ciąży, możesz bez obaw cieszyć się seksem i bliskością z partnerem! Gdy masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Musisz zrezygnować z miłosnych uniesień, jeśli przedtem przedwcześnie urodziłaś lub poroniłaś, straciłaś wody płodowe, masz krwawienia z pochwy, przodujące łożysko, niewydolną lub rozszerzoną szyjkę macicy albo jeśli twój partner cierpi na chorobę przekazywaną drogą płciową. 

Pytanie: Odpowiedź:
Czy mogę brać leki przeciwbólowe w ciąży? Tak, paracetamol. 
Czy na USG da się już rozpoznać płeć dziecka w 13 tygodniu ciąży? Tak, ale zazwyczaj trzeba jeszcze na to trochę poczekać, do 16-20 tygodnia ciąży.
Czy na tak wczesnym etapie da się już poczuć ruchy dziecka? Niestety, jest to niemożliwe - nawet wtedy, gdy jest to twoja kolejna ciąża.
Jak wygląda dziecko w 13 tygodniu ciąży? Bobas wygląda już jak drobniutki człowiek. Jeśli będziesz mieć szczęście, na USG zobaczysz, jak ssie kciuk!
Kiedy wykonać USG genetyczne? Najlepiej między 11 a końcem 13 tygodnia ciąży. Pamiętaj, by przeprowadził je certyfikowany lekarz. Inaczej będzie to po prostu zwykłe USG.

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 13, 14, 15 i 16 tydzień ciąż

 

 

Te tygodnie przed tobą:

14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży

III trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Te tygodnie za tobą:

I Trymestr

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA