POLECAMY

13 tydzień ciąży

W czasie 13 tygodnia ciąży ustępują wszystkie dolegliwości I trymestru. Zobacz, co jeszcze dzieje się w tym czasie!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 13, 14, 15 i 16 tydzień ciąż

 

13 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

Twoje ciało przystosowuje się do nowego poziomu hormonów. Zaczynają ustępować symptomy pierwszego trymestru. To może przebiegać stopniowo albo szybko i gwałtownie: znikają mdłości, zmęczenie i ciągła potrzeba siusiania. Nastrój też zaczyna się stabilizować, a ciąża przestaje być trudna do zniesienia.

13 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Jelita twojego dziecka podlegają teraz dużym zmianom. Dotąd rozwijały się w pępowinie, teraz przenoszą się do wnętrza brzucha. Aby zapewnić potrzeby płodu, rośnie też łożysko. W chwili porodu będzie ważyć około kilograma. W tym tygodniu u twojego malucha rozwijają się również struny głosowe, które na pewno będą często używane po jego narodzinach :)

13 tydzień ciąży - Jak duże jest twoje dziecko

W 13. tygodniu ciąży twój płód ma około 7 cm długości i wielkość brzoskwini. Od tej chwili każde dziecko rośnie w swoim indywidualnym tempie, jedno szybciej, drugie wolniej, ale wszystkie przechodzą te same stadia rozwoju.

Jesteś w II trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Tak wygląda twoje dziecko w 13. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 13. tydzień ciąży

13 tydzień ciąży - Co powinnaś zaplanować na ten tydzień

Na początku drugiego trymestru wiele kobiet odczuwa podwyższone libido. To czas, aby pomyśleć o seksie w czasie ciąży i zastanowić się, czy jest to bezpieczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że dziecko chronione jest płynem owodniowym w macicy, twoim brzuchem i szyjką macicy. Więc możesz bez obaw cieszyć się seksem. Musisz jednak z niego zrezygnować, jeśli przedtem przedwcześnie urodziłaś lub poroniłaś, straciłaś wody płodowe, masz krwawienia z pochwy, przodujące łożysko, niewydolną lub rozszerzoną szyjkę macicy albo jeśli twój partner cierpi na chorobę przekazywaną drogą płciową.Zobacz: Jak uprawiać seks w ciąży?

13 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Drętwieją ci nogi, kiedy długo siedzisz? Nic dziwnego: rosnąca macica zaczęła naciskać na żyły, którymi krew płynie od serca do nóg i to może powodować puchnięcie lub drętwienie. Aby pobudzić krążenie, unieś nogę na wysokość około 30 cm nad podłogą i delikatnie rób kółka stopą (nie napinaj palców, bo możesz poczuć drętwienie w łydce). Opuść nogę i powtórz ćwiczenie pięciokrotnie, za każdym razem wyżej unosząc stopę. Następnie to samo ćwiczenie wykonaj drugą nogą.


Wskazówki dla twojego partnera w 13. tygodniu ciąży

Zatankuj samochód swojej partnerki. To może wydawać się proste i łatwe, ale wiele kobiet źle reaguje na zapach benzyny. Jeśli nie dotyczy to twojej kobiety, to i tak możesz zyskać u niej kilka punktów.

Zobacz też 13 tydzień ciąży na Babyonline.pl


Te tygodnie przed tobą:

14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


III Trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za tobą:

I Trymestr

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (56)
/2 miesiące temu
Szczerze powiedziawszy według mnie podstawa to jest mieć dobrego lekarza prowadzącego, ja miałam takiego fajnego, panią Beatę Chołys Duszyńską i ona całkiem w porządku poprowadziła mi ciążę. Jak najbardziej jest okej.
/3 lata temu
Witajcie. Dziś zaczynam 13 tydzień ciąży :) Niestety od kilku dni już w domu na zwolnieniu lekarskim z powodu silnych bólów brzucha- biorę Duphaston i Magnez. Poza tym wciąż są obecne dolegliwości: mdłości, niestrawność, zatrzymanie gazów + wzdęcia. Liczę że już niedługo miną i będę mogła w pełni cieszyć się ciążą! Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy!
/4 lata temu
fajnie ,ze dzieci w naszych lonach tak szybko rosna :*
POKAŻ KOMENTARZE (53)