POLECAMY

10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży to moment kiedy Twój maluch nabiera ludzkich kształtów. Dowiedz się co dzieje się w tym czasie w Tobie!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 10 i 11 tydzień ciąży

 

10 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

Na pewno zauważyłaś, że na skórze uwidoczniły się żyły, przecinające w różnych kierunkach piersi i brzuch. Są być może jeszcze bardziej widoczne, jeśli masz jasną karnację, ale i kobiety o ciemniejszej skórze mogą je zauważyć. To efekt rozszerzonej siatki żył, które transportują zwiększone ilości krwi potrzebne do wyżywienia płodu. W czasie ciąży objętość krwi w ciele kobiety zwiększa się od 20 do 40%. Kiedy urodzi się dziecko (i skończysz karmić piersią), te widoczne pod skórą żyły znikną bez śladu.

10 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Twoje maleństwo rzeczywiście nabiera ludzkich kształtów. Formują się kości i chrząstki, a małe bruzdy na nogach przeobrażają się w kolana i kostki. Ramiona – razem z łokciami – już mogą się zginać. Pod dziąsłami formują się zęby. Żołądek wytwarza soki trawienne, nerki produkują coraz większe ilości moczu, a jeśli twoje dziecko jest chłopcem, jego organizm już produkuje testosteron. Niewiarygodne!

10 tydzień ciąży - Jak duże jest twoje dziecko

Ponieważ płód jest nadal zwinięty wygodnie w macicy, trudno zmierzyć jego dokładną długość razem z nogami. Dlatego specjaliści posługują się miarą od głowy do pośladków. Twoje dziecko wielkością przypomina śliwkę węgierkę, ciężar jego ciała nie przekracza 5 g.

Tak wygląda twoje dziecko w 10. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 10. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na 10 tydzień ciąży

Między 12. a 16. tygodniem ciąży powinnaś pójść na drugą wizytę do lekarza. Lekarz może przeprowadzić badanie USG, co pozwoli Ci zobaczyć twoje dziecko po raz pierwszy. Lekarz może użyć dopplera, aby wysłuchać bicia serca maleństwa. Porozmawiacie też o pierwszych ruchach płodu odczuwanych przez matkę. Mogą pojawić się między 13. a 16. tygodniem ciąży, a kobiety opisują je często jako trzepotanie.

Zobacz: Mój brzuch się rusza!

10 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Mimo że jesteś w ciąży, możesz nadal wykonywać niektóre ćwiczenia, aby pozostać w formie. Najlepiej porozmawiaj z lekarzem, jakie formy aktywności są dla ciebie najbardziej wskazane. Większość lekarzy zaleca spacery i pływanie, ponieważ te ćwiczenia nie narażają cię na wstrząsy i możesz stosować je przez całą ciążę.

Wskazówki dla twojego partnera podczas 10 tygodnia ciąży

U wielu kobiet zainteresowanie seksem zmienia się tak często, jak zmienia się poziom hormonów w czasie trwania ciąży. Są dwie przyczyny tego stanu: po pierwsze, hormony takie jak estrogen mają bezpośredni wpływ (czasami pozytywny!) na libido; po drugie, uboczne skutki zmian hormonalnych – jak mdłości i zmęczenie – mogą sprawiać, że seks jest ostatnią rzeczą, o której się myśli. Porozmawiaj o tym ze swoją partnerką i spytaj ją, co czuje.

Zobacz też 10 tydzień ciąży na kalendarzu ciąży Mamotoja.pl

Te tygodnie przed Tobą:

11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży


II Trymestr

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


III Trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za Tobą:

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (59)
/2 lata temu
W Anglii jest lekceważenie pacjentek. Ja chodzę prywatnie bo bym się żadnego badania w terminie nie doczekała. Masakra totalna.
/2 lata temu
Obawiam sie, ze to co jedna z pan ponizej z uk mowi o podejsciu lekarzy do ciazy w pierwszych 3 miesiacach jest prawda. Nie wiem w jakim miescie mieszka pani nr 2, ktorej juz w 5 tyg zrobili usg ale sama jestem w ciazy i czuje sie ignorowana, podobnie jak wiele moich kolezanek ktore tez byly w ciazy w uk.
/2 lata temu
Ja jestem w 10 tygodniu póki co tylko mdłosci szczególnie na zapachy no i zawroty głowy.
POKAŻ KOMENTARZE (56)