4 tydzień ciąży

W 4 tygodniu ciąży twoje dziecko już na dobre zagnieździło się w macicy. Zobacz, jak twoje ciało przygotowuje się do rozwoju dziecka!

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 3 i 4 tydzień ciąży

 

Twoje dziecko znalazło swój dom – to twoja macica. Kiedy tam się znalazło, zagnieździło się w wyściółce macicy, łącząc się z tobą nierozerwalnie na następne osiem miesięcy (a potem na całe życie).

4 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

Mogą się ujawnić pierwsze objawy ciąży jak tkliwość piersi, bóle głowy lub pleców. Mnóstwo kobiet nie ma w tym czasie objawów ciąży z wyjątkiem opóźnionego lub nieregularnego okresu. Jeśli nie miałaś okresu, możesz wykonać test ciążowy. To najwcześniejszy moment, w którym za pomocą domowego testu można stwierdzić ciążę.

Zobacz: Rozwój zmysłów dziecka w czasie ciąży

4 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Do tej chwili maleńki płód zagnieździł się wygodnie w wyściółce twojej macicy i podzielił na dwie części. Jedna z nich stanie się łożyskiem, które karmi twoje dziecko. Druga część jest samym zarodkiem. Teraz ma on trzy różniące się od siebie warstwy komórek, z których rozwiną się wyspecjalizowane części ciała. Z warstwy wewnętrznej, znanej jako endoderma, powstanie układ trawienny, wątroba i płuca. Warstwa środkowa, zwana mezodermą, przeistoczy się w serce, organy płciowe, kości, nerki i mięśnie. Z warstwy zewnętrznej, zwanej ektodermą, powstaną organy wewnętrzne i tkanki ciała twojego dziecka, w tym system nerwowy, włosy, skóra i oczy. Dzidzia jest nadal maleńka – mierzy jeden milimetr i jest nie większa niż ziarnko maku!

Tak wygląda twoje dziecko w 4. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 4. tydzień ciąży

4 tydzień ciąży - Co powinnaś zaplanować na ten tydzień

Jeśli wykonałaś domowy test ciążowy i wynik jest pozytywny, zadzwoń do lekarza i umów się na pierwszą wizytę. Jeśli wynik testu jest negatywny, a okres spóźnia się, odczekaj tydzień zanim wykonasz test ponownie. U niektórych kobiet możliwy do wykrycia poziom hormonu ciążowego pojawia się dopiero trzy tygodnie po terminie, kiedy powinien pojawić się okres. Lekarze zazwyczaj nie umawiają się z pacjentkami przed upływem ośmiu tygodni od ostatniego okresu (jeśli nie ma problemów medycznych, nie było kłopotów z poprzednią ciążą lub nie wystąpiły inne objawy, które należy skontrolować).

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym!


Zobacz też 4 tydzień ciąży na Mamotoja.pl

4 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Jeśli zażywasz jakieś lekarstwa, zapytaj czy możesz kontynuować kurację. Następne sześć tygodni jest bardzo ważne dla rozwoju twojego dziecka. Już działają podstawowe wersje łożyska i pępowiny, które dostarczają pożywienia i tlenu twojemu dziecku. Poprzez łożysko dziecko dostaje to, co ty dostarczasz swojemu organizmowi – staraj się, aby było to dobre dla was obojga.

Wskazówki dla twojego partnera w 4. tygodniu ciąży

Bądź otwarty wobec partnerki. Dziel z nią radość i obawy w związku z ciążą. Mów jej, kiedy chcesz podzielić się nowinami z rodziną i przyjaciółmi. Niektóre pary lubią dzielić się od razu, inne wolą poczekać do pierwszej wizyty u lekarza. Czy należy informować otoczenie o ciąży – przedyskutuj z partnerką wszelkie za i przeciw. 

Te tygodnie przed Tobą:

5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży


II Trymestr

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


III Trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za Tobą:


1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (47)
/4 lata temu
Hej;) mam pytanie, okres spóźnia mi się dopiero 3 dzień, ale juz od ok. 5 dni mam mdłości, stan podgoraczkowy 37 od tygodnia, częściej tez oddaje mocz i jestem bardzo zmeczona, potrafię spać cały dzień. Myślicie że to może być ciaza? Czy mogę zrobić już test ciazowy? Czy jeszcze za wcześnie. (Mija 14 dzień od stosunku) :)
/4 lata temu
Drogie koleżanki ☺ po dlugich staraniach, pobieraniu tabletek przeze mnie i mojego meza wkoncu sie udalo!!!! To juz koniec 4 tygodnia. Na usg za dwa tygodnie 😊
/4 lata temu
Hej powinnam dostać @ 19.01 ale nie ma jej test robiłam w środę i wyszedł negatywny. Co sądzicie? Dodam że mam regularne @.
POKAŻ KOMENTARZE (44)