Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 30 i 31 tydzień ciąży
To już 30. tydzień ciąży. Zostało Ci tylko 10 tygodni do końca!
Jak zmienia się twoje ciało?
Myślałaś, że symptomy wczesnej ciąży masz całkiem za sobą, tymczasem one wracają: ciągła potrzeba siusiania (główka dziecka naciska na twój pęcherz), wrażliwe piersi (już gotowe do produkcji mleka), zmęczenie i zgaga. W czasie ciąży mięśnie w górze żołądka (które powstrzymują kwasy żołądkowe przed przedostawaniem się do przełyku) rozluźniają się, pozwalając sokom trawiennym na cofanie się. Stąd właśnie to palące uczucie.
Jak rośnie twoje dziecko?
Dotąd powierzchnia mózgu twojego dziecka była gładka. Teraz zaczyna się marszczyć, co pozwala na zwiększenie objętości tkanki i przemiany, które przygotują maleństwo do życia poza twoim łonem. Także teraz szpik kostny dziecka przejął produkcję czerwonych krwinek. To ważny krok w rozwoju płodu, bo oznacza, że dziecko jest lepiej przygotowane do życia po porodzie. Większość meszku – miękkie, puszyste włoski pokrywające ciało malucha – znika, ponieważ teraz temperaturę jego ciała regulują zarówno tłuszcz, jak i mózg.
Tak wygląda twoje dziecko w 30. tygodniu ciąży:
Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?
Zgromadź w domu zaopatrzenie dla dziecka. Oto kilka rzeczy, których będziesz potrzebowała przez pierwsze tygodnie jego życia, kiedy wyjście z domu na zakupy jest prawie niemożliwe: pieluchy, waciki, cążki do paznokci, termometr, proszek do prania niemowlęcej bielizny, podpaski dla siebie (będziesz krwawić przez kilka dni po porodzie), a także kilka kartek z podziękowaniami.
Zobacz: Wyprawka dla noworodka
Co robić, żeby ciąża była zdrowa?
Pozbądź się zgagi unikając jedzenia, które może powodować zaburzenia trawienia (potrawy ostre, tłuste albo smażone, czekolada). Jedz mniejsze posiłki i nie w pozycji leżącej, a także nie kładź się zaraz po posiłku. Oczywiście miej pod ręką zapas środków na dolegliwości żołądkowe. Na szczęście, kiedy urodzi się dziecko, zgaga minie bezpowrotnie.
Wskazówki dla twojego partnera:
Od kilku tygodni twoja partnerka czuje ruchy dziecka. Teraz i ty powinieneś je czuć. Połóż rękę na jej brzuchu, a poczujesz kilka kopnięć. Przeżywanie takich chwil razem nie tylko pomoże ci w budowaniu więzi z dzieckiem, ale także da możliwość spędzenia wyjątkowego czasu razem z partnerką.
Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!
Te tygodnie przed tobą:
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży
Te tygodnie za tobą:
Trymestr I
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
Trymestr II
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
Trymestr III
Sprawdź też co się dzieje w 30 tygodniu ciąży na Mamotoja.pl!