39 tydzień ciąży - 39 tc

To czas, w którym mogą pojawić się pierwsze symptomy akcji porodowej. Zobacz, czego możesz się spodziewać!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 16:09

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 37, 38, 39 i 40 tydzień ciąży

 

Odliczasz dni do końca? To już niedługo.

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Wiedząc, że w każdej chwili możesz zacząć rodzić, powinnaś uważnie obserwować symptomy akcji porodowej: regularne skurcze, odejście wód płodowych, biegunka lub mdłości (wiele kobiet odczuwa tego typu zaburzenia trawienia tuż przed rozpoczęciem porodu), wybuchy energii, utrata czopu śluzowego (gruby czop śluzu, który powstrzymuje bakterie przed przedostawaniem się do macicy). Innym wskaźnikiem zwiastującym poród jest krwawy wysięk, czyli wydzielina zabarwiona różową lub brązową krwią. Takie plamienie oznacza, że szyjka rozwiera się i pękają jej naczynia krwionośne. Poród może zacząć się za dzień lub dwa.

Jak rośnie twoje dziecko?

Zarówno długość, jak i ciężar ciała twojego dziecka niewiele się zmieniły od ostatniego tygodnia, ale jego mózg wciąż się rozwija (w takim samym tempie, jak przez pierwsze trzy lata życia). Skóra jest już jaśniejsza, ponieważ grubsza warstwa tłuszczu została zgromadzona ponad naczyniami krwionośnymi.

Zastanawiasz się, jakiego koloru oczu będzie miało twoje dziecko? Jeśli urodzi się z brązowymi oczami, prawdopodobnie takie pozostaną. Jeśli po urodzeniu będą szare lub ciemnoniebieskie, mogą takie pozostać, ale przed końcem 9. miesiąca życia mogą również zmienić barwę na zieloną, piwną lub brązową. To dlatego, że tęczówka oka może dostać więcej pigmentu w kolejnych miesiącach życia malucha.

Tak wygląda twoje dziecko w 39. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 39. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Uczciwie mówiąc, w twoich planach powinno być tylko zachowanie spokoju. Bez względu na to, czy to jest twoje pierwsze czy czwarte dziecko, życie nie będzie już takie samo jak przedtem. Dlatego poświęć trochę czasu twojemu partnerowi, rodzinie, przyjaciołom, ale przede wszystkim sobie samej.

 

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Zacznij przygotowywać się do opieki nad dzieckiem. Jeśli dotąd tego nie robiłaś, zacznij czytać o dzieciach i opiece nad nimi. Nie będziesz miała na to za dużo czasu po urodzeniu dziecka, więc dowiedz się wszystkiego o pierwszych kilku tygodniach jego życia.

Zobacz: Pierwsze trzy doby z życia dziecka

Wskazówki dla twojego partnera:

Porozmawiaj ze swoją partnerką, kogo chcielibyście widzieć przy narodzinach waszego dziecka. Czy chcecie być sami, czy otoczeni przyjaciółmi i rodziną. To dobry moment, aby o tym porozmawiać. Wciąż macie trochę czasu na przygotowania.

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Zobacz też 39 tydzień ciąży na kalendarzu ciąży Mamotoja.pl!

Te tygodnie przed tobą:

Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

Trymestr II

Trymestr III

Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA