26 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

W 26. tygodniu ciąży masz za sobą dwie trzecie drogi! Zobacz, jak w tym czasie zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 15:48

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 26 tydzień ciąży

 

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Jedną z rzeczy, o której nikt ci nie mówił zanim zaszłaś w ciążę, jest nietrzymanie moczu. Ta denerwująca dolegliwość nęka 50% ciężarnych kobiet. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej, kiedy śmiejesz się, kichasz lub kaszlesz. Jeśli nietrzymanie moczu (zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu) stwarza duże problemy, noś podpaski i rób ćwiczenia na mięśnie Kegla, które kontrolują oddawanie moczu. Oto wskazówki do ćwiczeń:  

  • Opróżnij pęcherz. Ćwiczenia Kegla mogą być wykonywane tylko wtedy, gdy nie potrzebujesz oddawać moczu.
  • Napnij mięśnie tak, jakbyś zatrzymywała strumień moczu.
  • Zatrzymaj w tej pozycji na 5 sekund, potem rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie 5-10 razy dziennie.

Jak rośnie twoje dziecko?

Oczy twojego dziecka zaczynają się otwierać. Oznacza to, że może już widzieć, co się dzieje (ale nie za bardzo, bo nadal jest wewnątrz ciebie!). Możesz jednak skierować włączoną latarkę na brzuch, a dziecko w odpowiedzi może kopnąć nogą. W tym czasie rozwija się też aktywność fal mózgowych, co oznacza, że twoje maleństwo nie tylko słyszy hałasy, ale teraz potrafi na nie również odpowiadać. Oczywiście nie słowami, ale częstotliwością pulsu i aktywnością. Jeśli masz małego chłopca, jego jądra zaczynają teraz schodzić do moszny.


Tak wygląda twoje dziecko w 26. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 26. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Powinnaś zdecydowanie pomyśleć o narodzinach. Niektóre kobiety nawet piszą plan narodzin. Plan może być okazją do zastanowienia się, jak chciałabyś, żeby odbywał się poród. Pamiętaj jednak, że samej akcji porodowej nie sposób przewidzieć i musisz być elastyczna na wypadek, gdy nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Kilka spraw weź pod uwagę:

  • czy chcesz poród bez znieczulenia albo czy masz nadzieję na epidural? Jeśli nie jesteś pewna, zanotuj to.
  • czy chcesz, aby poród był całkiem intymny (tylko zespół medyczny) czy rodzinny (z twoim partnerem?)
  • czy chcesz mieć włączoną kamerę wideo?
  • czy planujesz karmić piersią?
  • czy zamierzasz zapłacić za osobny pokój, jeśli jest taka możliwość?
 

Zobacz: Poród bez nacinania

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Martwisz się, jak przekazać nowinę pozostałym swoim dzieciom? Wiele doświadczonych mam mówi, że lepiej poczekać najdłużej, jak się da. Ale teraz, gdy twój brzuch jest już duży, czas ogłosić nowinę. Reakcja twojego starszego dziecka będzie zależała od jego (lub jej) temperamentu, nastroju i wieku. Jeśli to możliwe zaangażuj starsze dziecko w sprawy związane z przyjściem na świat nowego członka rodziny. Niech pomoże wybrać zabawki do kołyski i imię dla brata lub siostry.

Wskazówki dla twojego partnera:

Twoja partnerka zbliża się do końca drugiego trymestru i może czuć się mniej atrakcyjna. Ważne jest, abyś dał jej do zrozumienia, jak jest piękna. Zrób w tym tygodniu próbę i spraw, żeby poczuła się wyjątkowo: zabierz ją na randkę albo kup dla niej okolicznościową kartę i napisz na niej serdeczne wyznanie. 

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

Trymestr II

Zobacz też 26 tydzień ciąży na Mamotoja.pl

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/12.04.2018 10:55
Powiem szczerze, że to jest taki specyficzny tydzień, bo już coraz bliżej jest. U mnie ciążę prowadziła pani Beata Chołys Duszyńska i ona całkiem w porządku, jest dobrym fachowcem. Pracuje w szpitalu w Limanowej.
/15.03.2014 18:24
Nasza malutka trzymala nas w niepewności az do 25 tygodnia, po czym okazało się, ze jest dziewczynka, a nie chłopcem tak jak myslalam. Jak widać przeczucia czasami myla, a myslalam, ze mam doskonala intuicje ... Mala jest spokojna, choć kopniaczki sa coraz czestsze i mocniejsze, ale jak na razie nie bola. Za 3 miesiące porod a my z mezem dopiero zaczynamy myslec o przygotowaniu pokoiku dla niuni, co mnie nieco martwi ale takie czasy, trzeba pracować. Już nie mogę doczekać się mojej malutkiej, jestem jej bardzo ciekawa.
/05.01.2014 14:32
CZUJE SIE BARDZO DOBRZE , SIKAM W MAJTKI ALE SPOKO MAM 16LAT JESTEM W CIĄZY LUBIE W PUPE ! JESTEM LEZBĄ MAM FAJNEGO CHLOPAKA Z DUZYM PENISEM !
POKAŻ KOMENTARZE (15)