Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 27 i 28 tydzień ciąży
Od tej chwili długość twojego dziecka będzie mierzona od stóp do głowy. Twoje dziecko mierzy teraz prawie 25 centymetrów.
Jak zmienia się twoje ciało?
Czujesz się nabrzmiała? Prawie trzy czwarte kobiet w ciąży cierpi na umiarkowane puchnięcie rąk, stóp i kostek. Obrzęki, które pojawiają się w wyniku zwiększonego przepływu krwi w tkankach organizmu, są całkiem normalne. Jeśli wydaje ci się, że jesteś za bardzo spuchnięta, poradź się lekarza. Może być oznaką stanu przedrzucawkowego. Jednak temu stanowi towarzyszą również inne objawy (podwyższone ciśnienie krwi, białko w moczu), na które lekarze zwracają uwagę podczas każdej wizyty. Aby poczuć się lepiej, unikaj siedzenia lub stania przez długi czas, staraj się pospacerować lub popływać (jeśli zezwala na to lekarz), a kiedy odpoczywasz, trzymaj nogi w górze. Pamiętaj także o piciu 8 szklanek wody dziennie.
Jak rośnie twoje dziecko?
Słuch twojego dziecka poprawia się wraz z rozwojem unerwienia w uszach. I jeśli nawet dźwięki są przytłumione, on lub ona rozpoznaje głos, zarówno twój, jak i twojego partnera. Jest to dobry czas, aby dziecku poczytać albo pośpiewać i przećwiczyć wszystkie kołysanki, zanim się urodzi. Możesz teraz zacząć odczuwać rytmiczne ruchy w macicy - maleństwo pewnie ma czkawkę. To całkowicie normalne i może się często powtarzać, bo jego płuca zaczynają dojrzewać.
Jak duże jest twoje dziecko?
W 27. tygodniu ciąży twoja macica osiągnęła wielkość piłki do koszykówki (dwa tygodnie temu była wielkości piłki futbolowej). Na tym etapie rozwoju płodowego twoje dziecko mierzone jest od stóp do głowy i osiąga wynik prawie 25 cm i waży niecały kilogram.
Tak wygląda Twoje dziecko w 27. tygodniu ciąży:
Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?
Czy wiedziałaś o tym, że szpitale wymagają, abyś zabierając dziecko do domu, miała zainstalowane w samochodzie siedzenie dla niemowlęcia? Jeśli jeszcze nie wybrałaś fotelika, najwyższy czas, aby to zrobić. Porozmawiaj z innymi mamami, jakie foteliki polecają. Wybór jest duży, więc poświęć czas, aby znaleźć to, co najbardziej ci odpowiada. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy wybrany fotelik będzie można zainstalować w twoim samochodzie.
Co robić, żeby ciąża była zdrowa?
Zmienne zainteresowanie seksem jest w ciąży normalne. Po urodzeniu dziecka prawie na pewno nie będziesz miała na to wielkiej ochoty. Nowy członek rodziny oznacza dodatkowy stres w każdym aspekcie życia pary – fizycznym, psychicznym i finansowym. Teraz poświęć więcej czasu na budowanie relacji z partnerem. Wysiłek opłaci się później.
Zobacz: Pytania o seks w ciąży
Wskazówki dla twojego partnera:
Kiedy twoja kobieta przechodzi ostatni etap ciąży, niektóre zadania domowe mogą być dla niej zbyt trudne do wykonania lub wręcz niebezpieczne. Zaproponuj pomoc w takich czynnościach, jak odkładanie rzeczy na wysoko zawieszone półki, czyszczenie wanny lub toalety. Te drobne gesty mogą sprawić jej przyjemność.
Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!
Te tygodnie przed tobą:
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży
Te tygodnie za tobą:
Trymestr I
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
Trymestr II
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
Trymestr III
Przeczytaj też o 27 tygodniu na kalendarzu ciąży Mamotoja.pl!