Dieta seniora – vademecum

Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób i przedłuża nam życie nawet o kilkanaście lat! /fot. Fotolia
Dieta seniora powinna zawierać produkty, wspomagające pracę serca, mózgu i trawienie. Seniorzy powinni także unikać produktów, które wpływają na rozwój chorób dietozależnych. Z wiekiem zmienia się przemiana materii, uprawiamy mniej sportu - dlatego podaż kalorii również powinna zmaleć o 30%. Dowiedz się więcej o prawidłowej diecie dla seniora.
Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób i przedłuża nam życie nawet o kilkanaście lat! /fot. Fotolia

Dieta na długie życie

Dieta powinna zmieniać się wraz z upływem lat. Z wiekiem nasza podaż kalorii powinna być mniejsza o 30%, ponieważ przemiana materii się zmniejsza. Warto być świadomym, że konkretne produkty są niezbędne w diecie seniora - nabiał, który chroni przed osteoporozą czy oliwa z oliwek, zawierająca najzdrowsze, nienasycone kwasy tłuszczowe. Modyfikując dietę i dostosowując ją do potrzeb swojego wieku, mamy szansę na długie i zdrowe życie.

Polecamy: Dieta na długie życie - porady dietetyczne dla seniora

Produkty, których trzeba unikać

Naukowcy są zdania, że wyeliminowanie błędów żywieniowych przedłuża życie nawet do kilkunastu lat! A jakie błędy żywieniowe popełniamy? Przede wszystkim jest to spożywanie produktów, które mają wpływ na rozwój chorób dietozależnych. Dowiedz się, jakie to produkty i jak racjonalnie ograniczyć je w diecie.

Dowiedz się: Jakich produktów powinny unikać osoby starsze?

Dieta dla serca

Dieta może ochronić twoje serce przed chorobami skuteczniej niż suplementy diety. Dzięki kompozycji posiłków pod kątem prozdrowotnym możemy zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, które są pogromcą numer jeden zdrowia i życia ludzi na całym świecie. Jakie produkty mają zbawienny wpływ na kondycję serca?

Przeczytaj: Jaka żywność jest dobra dla serca?

Dieta na poprawę pamięci

Pamięć niestety nie wyostrza się z wiekiem. Dlatego w diecie seniora stałe miejsce powinny znaleźć produkty, usprawniające pracę mózgu. Zobacz, które produkty zawierają najwięcej cennych dla mózgu składników, takich jak kwas foliowy, lecytyna, magnez, niacyna czy kofeina.

Czytaj też: Dieta na poprawę pamięci

Więcej wody!

Wodę należy pić w każdym wieku, ale senior powinien przejść na wyjątkowo "wodną" dietę. Zapotrzebowanie na nią wzrasta z wiekiem (niektóre leki powodują większą utratę wody), natomiast pragnienie słabnie - stąd niedobory, mogące prowadzić do odwodnienia. Czy można jednak przesadzić z piciem wody?

Zobacz: Wodna dieta dla seniora

Redakcja poleca

REKLAMA