Jakich produktów powinny unikać osoby starsze?

Cukier trzconowy sprzedawany czasem jako odmiana cukru brązowego, jest od niego jednak zdrowszy
Nie można zatrzymać procesu starzenia – jest on nieuchronny. Jednak możemy sprawić, by postępował on wolniej. Naukowcy dowodzą, że wyeliminowanie błędów żywieniowych poprawia komfort życia, a także może je przedłużyć nawet o kilkanaście lat!
/ 24.08.2010 10:07
Cukier trzconowy sprzedawany czasem jako odmiana cukru brązowego, jest od niego jednak zdrowszy

Gdzie tkwi błąd…

Podstawowym błędem, jaki popełniają ludzie starsi to powielanie złych nawyków żywnościowych z młodości. Należy pamiętać, że organizm seniora nie tylko wymaga wiele więcej, ale też jest bardziej rygorystyczny. Tak więc z biegiem lat pewne produkty musimy ograniczyć, a z niektórych zrezygnować lub zastąpić je innymi.

Cukier, czyli sacharoza jest niczym innym jak tylko źródłem kalorii i wysokiego indeksu glikemicznego. Tak więc oprócz walorów smakowych niestety nie spełnia żadnej innej pozytywnej funkcji. Jeśli trudno nam będzie zupełnie zrezygnować z cukru białego zastąpmy go brązowym, nierafinowanym bądź ksylitolem czyli naturalnym słodzikiem uzyskiwanym z drzewa brzozy. Posiada on czterokrotnie niższy indeks glikemiczny niż sacharoza.

Ograniczenie spożycia sodu, glutaminianu sodu i innych produktów bogatosodowych zmniejszy ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Sód obciążając nerki powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co obciąża układ krążenia i podnosi ciśnienie krwi. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 6g.

Białe pieczywo oraz makarony zastąpmy tymi pełnoziarnistymi, do produkcji których wykorzystywanej jest całe ziarno, łącznie z łuską i kiełkiem. To właśnie w łusce jest najwięcej witamin i soli mineralnych, których biała mąka jest pozbawiona przez proces rafinacji. Biała mąka jest produktem rafinowanym, w związku z czym pozbawiona jest witamin i soli mineralnych.

Polecamy: Jak się nie odżywiać - choroby dietozależne

Osoby w starszym wieku zdecydowanie powinny zrezygnować z spożywania produktów bogatych w cholesterol, takich jak tłuste mięso, wędliny, lody, chipsy oraz ciasta. Podnoszą one bowiem poziom cholesterolu w krwi i zwiększają jej krzepliwość. Czyli jednym słowem sprzyjają rozwojowi chorób sercowo naczyniowych.

Niebezpieczne są również produkty z wysokim indeksem glikemicznym. Ich spożycie powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie – znaczny wyrzut insuliny. Sprzyja to tyciu oraz może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu II.

Niewskazane = zabronione?

To, że należy czegoś unikać nie oznacza, że jest to zabronione. Osoby, które nie cierpią z powodu nadwagi, cukrzycy czy na dolegliwości ze strony układu trawiennego lub też krążenia, mogą traktować niektóre produkty z puli niewskazanych, jako dozwolone. Należy pamiętać jednak o umiarze.

Polecamy: Dieta seniora - dwanaście istotnych zasad

Redakcja poleca

REKLAMA