Prezent na Mikołajki 2021 fot. Adobe Stock, PinkCoffee Studio

Co kupić dziecku na Mikołaja? Najlepsze pomysły na prezenty na mikołajki 2021

Idealny prezent na mikołajki to ten, który w kreatywny sposób dostarcza wiedzy i rozwija umiejętności. Przygotowałyśmy przegląd prezentów od 10 do 100 zł.
Edyta Liebert / 11.10.2021 12:30
Prezent na Mikołajki 2021 fot. Adobe Stock, PinkCoffee Studio

Prezenty na mikołajki 2021 podzieliłyśmy według wieku dziecka i płci, kierując się tym samym umiejętnościami charakterystycznymi dla każdego okresu (aby ułatwić wytypowanie odpowiedniego podarunku na Mikołaja).

Spis treści:

 1. Prezent na mikołajki dla niemowlaka
 2. Prezent na mikołajki dla 2- i 3- latka
 3. Prezent na mikołajki dla przedszkolaka
 4. Prezent na mikołajki dla dzieci w wieku szkolnym

Prezent na mikołajki dla niemowlaka 2021

Zabawki przeznaczone dla dzieci w okresie niemowlęcym (czyli od narodzin do dwóch lat) powinny przede wszystkim być bezpieczne i powinny wspomagać rozwój malucha. Dzieci w tym okresie posiadają ogromną ciekawość świata, którą po prostu trzeba zaspokoić. 

Warto zdecydować się na zabawki proste, jak np. piramidki, drewniane klocki, pluszaki czy „wspomagacze” mobilności. Małe rączki lubą także sensoryczne zabawki, więc sprawdzą się także klocki „z kolcami” czy książeczki z otwieranymi okienkami. 

Prezent dla 2- i 3-latka na Mikołaja 2021

Dziecko w tym wieku na już określone upodobania i zainteresowania. Co kupić na Mikołaja dziecku, które nie wie, czy woli konie czy krowy, dinozaury czy auta, koty czy psy? W praktyce warto porozmawiać z rodzicami dziecka lub podpytać malca o małe marzenia. 

Prezent dla dziewczynki

2-latka i 3-latka zapewne uwielbia układać puzzle - najlepiej wybrać egzemplarz składający się z ok. 30 elementów. Dziewczynki lubią też malować kredkami, farbami lub lepić z plasteliny i ciastoliny postacie i figurki. To zazwyczaj upominki w niskiej cenie za kilkanaście złotych.

Jeśli chcesz kupić dziecku coś droższego na mikołajki, postaw na dziewczęce LEGO i zachęć małą marzycielkę do konstruowania i bawienia się klockami lub pięknie ilustrowaną książkę, np. Rok w lesie. 

Prezent dla chłopca

W przypadku małego chłopca u progu przedszkolnego wieku, także sprawdzi się zestaw LEGO lub wszelkie gadżety i auta-resoraki. Te małe auta kosztują 6-12 zł, warto włożyć je do kalendarza adwentowego lub potraktować jako prezent na Mikołaja. Warto też postawić na książeczki - absolutnym hitem jest seria o placu budowy. 

Prezent na mikołajki dla przedszkolaka 2021

Przedszkolaki to żywe srebra, większość czasu spędzają chodząc lub biegając. Są bardzo ciekawskie, ciągle pytają o wszystko i sprawdzają jak co działa. Dzieci w wieku 3 do 6 lat bardzo szybko się uczą i doskonalą swoje umiejętności. W tym okresie kształtuje się ich charakter i zainteresowania. Ciągle jednak głównie zajmują się zabawą.

W zależności od płci, mogą sprawdzić się zdalnie sterowane samochody i inne pojazdy (pociągi, garaże, samoloty czy helikoptery), jak również lalki Barbie, akcesoria do nich (mikrofon, samochód) czy domek dla lalek. Możesz też postawić na interaktywne zabawki - np. pianino Janod lub drewniane urocze zestawy śniadaniowe i ekspres do kawy marki Little Dutch.

Jak pewnie wiesz, dzieci w wieku przedszkolnym (później też) przeżywają pierwsze fascynacje daną tematyką/bajką. W sklepach trudno nie napotkać zabawek, akcesoriów, ubrań i gadżetów nawiązujących do ulubionych bohaterów bajek. Które są najpopularniejsze wśród dzieci i mogą sprawdzić się jako baza do szukania prezentu na mikołajki?

 • Masza i Niedźwiedź,
 • Hot Wheels,
 • Auta,
 • Świnka Peppa, 
 • Bing,
 • Kraina Lodu,
 • Psi Patrol,
 • Strażak Sam,
 • Ben i Holly,
 • Kotociaki.

Gwarantujemy, że prezent z danej kategorii tematycznej, trafi w gust dziecka, które fascynuje dana bajka czy postać. Bez problemu możesz dopasować je do wieku dziecka: począwszy od niedrogich kolorowanek, przez bluzy i plecaki, na domku Peppy i Bazie Psiego patrol skończywszy. 

Zabawki na Mikołaja dla dzieci w wieku szkolnym 2021

Pierwsze lata szkoły to dla dziecka okres wielkich zmian i nowych doświadczeń. W tym wieku dzieci zaczynają już powoli żyć własnym życiem. Prezent dla dziecka w wieku 7-12 lat na mikołajki powinien w sposób kreatywny dostarczać wiedzy. Ale nauka to nie wszystko, o czym niekiedy rodzice zapominają. W tym wieku dzieci mają mnóstwo zainteresowań, warto więc zwrócić uwagę na to, co ich naprawdę interesuje, zapytać o ich pasje.

Prezent na mikołajki dla dziewczynki w wieku szkolnym

Dziewczynki w tym wieku interesują się manualnymi pracami: zestawy do tworzenia biżuterii, projektowania wnętrz czy szycia ubranek dla Barbie mogą spotkać się z ich zainteresowaniem bardziej niż myślisz. Możesz też postawić na klasyki: puzzle, książki oraz ubrania, ale zachęcamy do zakupu kreatywnych zestawów DIY, które ma np. w swoim portfolio marka Avenir. 

Prezent na mikołajki dla chłopca w wieku szkolnym

Chłopcy w wieku szkolnym najczęściej interesują się sportem i grami komputerowymi, więc mały sportowiec z pewnością ucieszy się z prezentu na mikołajki, w postaci gadżetu związanego z ulubioną drużyną czy piłkarzem.

Często kolekcjonują piłkarskie karty do swoich albumów - możesz niedużym kosztem uszczęśliwić w ten sposób niejednego kolekcjonera-amatora. Warto też pochylić się nad klockami - budowanie rozwija wyobraźnię i motorykę, a gotowy eksponat napawa dumą każdego konstruktora. 

Pomysły na prezenty na mikołajki
Prezent na mikołajki dla chłopaka
Co kupić na mikołajki?
Prezent na mikołajki do szkoły
 

Pomysły na prezenty świąteczne
Prezent dla rodziców na święta 2021
Prezent dla taty na święta 2021
Prezent dla mamy na święta 2021
Prezenty dla dziadków na święta 2021
Prezenty dla dzieci z Psim Patrolem
Prezenty z motywem Barbie
Kreatywne prezenty dla małych artystów
Prezent dla 9-latka i 10-latka
Prezenty na święta dla nastolatków
Prezent dla dziewczyny na święta 2021
Prezent dla chłopaka na święta 2021
Prezenty świąteczne do 20 zł
Prezenty świąteczne do 50 zł
Prezenty świąteczne do 100 zł