co kupić dziecku na mikołaja fot. Adobe Stock, Rawpixel.com

Co kupić dziecku na Mikołaja? Najlepsze pomysły na prezenty na mikołajki 2022

Idealny prezent na mikołajki to ten, który w kreatywny sposób dostarcza wiedzy i rozwija umiejętności. Przygotowałyśmy przegląd prezentów od 10 do 100 zł. Zobacz, co kupić dziecku na Mikołaja, tak aby było zadowolone z prezentu: podzieliłyśmy upominki na kategorie wiekowe od niemowlaka, aż po dziecko w wieku szkolnym.
Weronika Kwaśniak / 18.10.2022 12:30
co kupić dziecku na mikołaja fot. Adobe Stock, Rawpixel.com

Prezenty na mikołajki 2022 podzieliłyśmy według wieku dziecka i płci, kierując się tym samym umiejętnościami charakterystycznymi dla każdego okresu (aby ułatwić wytypowanie odpowiedniego podarunku na Mikołaja).

Spis treści:

 1. Prezent na mikołajki dla niemowlaka
 2. Prezent na mikołajki dla 2- i 3- latka
 3. Prezent na mikołajki dla przedszkolaka
 4. Prezent na mikołajki dla dzieci w wieku szkolnym

Prezent na mikołajki dla niemowlaka 2022

Zabawki przeznaczone dla dzieci w okresie niemowlęcym (czyli od narodzin do 2 lat) powinny przede wszystkim być bezpieczne i muszą wspomagać rozwój malucha. Dzieci w tym okresie posiadają ogromną ciekawość świata, którą po prostu trzeba zaspokoić. 

Warto zdecydować się na zabawki proste, jak np. piramidki, drewniane klocki, pluszaki czy „wspomagacze” mobilności. Małe rączki lubą także sensoryczne zabawki, więc sprawdzą się także klocki „z kolcami” czy książeczki z otwieranymi okienkami. Przy tych drugich, zadbaj o to, by się tak łatwo nie niszczyły - niektóre serie jak np. Miś Pracuś lub Akademia Mądrego Dziecka, są dostosowane do niewprawnych rączek. 

Prezent dla 2- i 3-latka na Mikołaja 2022

Dziecko w tym wieku na już określone upodobania i zainteresowania. Co kupić na Mikołaja dziecku, które nie wie, czy woli konie czy krowy, dinozaury czy auta, koty czy psy? W praktyce warto porozmawiać z rodzicami dziecka lub podpytać malca o jego małe (albo całkiem duże...) marzenia. 

Prezent dla dziewczynki

2-latka i 3-latka zapewne uwielbia układać puzzle - najlepiej wybrać egzemplarz składający się z ok. 30 elementów. Dziewczynki lubią też malować kredkami, farbami lub lepić z plasteliny i ciastoliny postacie i figurki. To zazwyczaj upominki w niskiej cenie za kilkanaście złotych - z wyjątkiem zestawów Play-Doh, które z uwagi na dużą ilość elementów, stanowią nieco większy wydatek.

Jeśli chcesz kupić dziecku coś droższego na mikołajki, postaw na dziewczęce LEGO i zachęć małą marzycielkę do konstruowania i bawienia się klockami.. Możesz też zdecydować się na pięknie ilustrowaną książkę, np. Rok w lesie, Zima na ulicy Czereśniowej lub książkę o tematyce świątecznej. 

Prezent dla chłopca

W przypadku małego chłopca u progu przedszkolnego wieku, także sprawdzi się zestaw LEGO lub wszelkie gadżety i auta-resoraki. Te małe auta kosztują 6-12 zł, warto włożyć je do kalendarza adwentowego lub potraktować jako prezent na Mikołaja. Dobrze też postawić na książeczki - absolutnym hitem jest seria o placu budowy. 

Prezent na mikołajki dla przedszkolaka 2022

Przedszkolaki to żywe srebra, większość czasu spędzają chodząc lub biegając. Są bardzo ciekawskie, ciągle pytają o wszystko i sprawdzają jak co działa. Dzieci w wieku 3 do 6 lat szybko się uczą i doskonalą swoje umiejętności. W tym okresie kształtuje się ich charakter i zainteresowania. Ciągle jednak głównie zajmują się zabawą.

W zależności od płci, mogą sprawdzić się zdalnie sterowane samochody i inne pojazdy (pociągi, garaże, samoloty czy helikoptery), jak również lalki Barbie, akcesoria do nich (mikrofon, samochód) czy domek dla lalek. Możesz też postawić na interaktywne zabawki - np. pianino Janod lub drewniane urocze zestawy śniadaniowe i ekspres do kawy marki Little Dutch.

Jak pewnie wiesz, dzieci w wieku przedszkolnym (później też) przeżywają pierwsze fascynacje daną tematyką/bajką. Szczególnie, jeśli np. w grupie przedszkolnej dany motyw staje się modny i popularny. W sklepach trudno nie napotkać zabawek, akcesoriów, ubrań i gadżetów nawiązujących do ulubionych bohaterów bajek. Które są najpopularniejsze wśród dzieci i mogą sprawdzić się jako baza do szukania prezentu na mikołajki?

 • Masza i Niedźwiedź,
 • Hot Wheels,
 • Auta,
 • Świnka Peppa, 
 • Bing,
 • Kraina Lodu,
 • Psi Patrol,
 • Strażak Sam,
 • Ben i Holly,
 • Kotociaki.

Gwarantujemy, że prezent z danej kategorii tematycznej, trafi w gust dziecka, które fascynuje dana bajka czy postać. Bez problemu możesz dopasować je do wieku dziecka: począwszy od niedrogich kolorowanek z ulubionym bohaterem, przez bluzy i plecaki, na domku Peppy i Bazie Psiego Patrolu skończywszy. 

Co kupić na Mikołaja dziecku w wieku szkolnym?

Pierwsze lata szkoły to dla dziecka okres wielkich zmian i nowych doświadczeń. W tym wieku dzieci zaczynają już powoli żyć własnym życiem. Prezent dla dziecka w wieku 7-12 lat na mikołajki powinien w sposób kreatywny dostarczać wiedzy. Ale nauka to nie wszystko, o czym niekiedy rodzice zapominają. W tym wieku dzieci mają mnóstwo zainteresowań, warto więc zwrócić uwagę na to, co ich naprawdę interesuje, zapytać o ich pasje.

Prezent na mikołajki dla dziewczynki w wieku szkolnym

Co kupić na Mikołaja dziewczynce w wieku szkolnym? Dziewczynki w tym wieku interesują się manualnymi pracami: zestawy do samodzielnego tworzenia biżuterii, projektowania wnętrz czy szycia ubranek dla Barbie, a także witraży, mogą spotkać się z ich zainteresowaniem. Możesz też postawić na klasyki: puzzle oraz ubrania, ale zachęcamy do zakupu kreatywnych zestawów DIY, które ma np. w swoim portfolio marka Avenir. Zawsze dobrym wyborem jest książka - niezależnie od tego, czy dziewczynka stawia pierwsze samodzielne kroki w nauce czytania, czy może czyta już płynnie. Polecane serie to np. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, Akademia Jednorożców lub Zaopiekuj się mną.

Prezent na mikołajki dla chłopca w wieku szkolnym

Chłopcy w wieku szkolnym najczęściej interesują się sportem i grami komputerowymi, więc mały sportowiec z pewnością ucieszy się z prezentu na mikołajki, w postaci gadżetu związanego z ulubioną drużyną czy piłkarzem.

Często kolekcjonują piłkarskie karty do swoich albumów - możesz niedużym kosztem uszczęśliwić w ten sposób niejednego kolekcjonera-amatora. Warto też pochylić się nad klockami - budowanie rozwija wyobraźnię i motorykę, a gotowy eksponat napawa dumą każdego konstruktora. 

Na podstawie artykułu opublikowanego pierwotnie 11.10.2021 przez Edytę Liebert

Pomysły na prezenty na mikołajki:
Prezent na mikołajki dla chłopaka
Co kupić na mikołajki?
Prezent na mikołajki do szkoły
 

Pomysły na prezenty świąteczne:
Tanie prezenty do 20 zł
Prezenty do 50 zł
Prezenty do 100 zł
Prezent dla rodziców na święta 2022
Prezent dla taty na święta 2022
Prezent dla mamy na święta 2022
Prezent dla dziadków na święta 2022
Prezenty na święta 2022 dla przedszkolaków
Prezenty dla 9-latków i 10-latków
Prezenty na święta 2022 dla nastolatków
Prezent dla chłopaka na święta 2022
Co kupić dziewczynie na święta 2022
Prezent dla psa na święta 2022
Prezenty dla fanki stylizacji paznokci
Prezenty kosmetyczne 2022
Książki dla dzieci na prezent na mikołajki lub pod choinkę